Bugun...
Sayın Yancar, Bu Soruların Cevabı Var mı?

Neşe YILDIZHAN
ozgurhaber@hotmail.com
facebook-paylas
 


Geçtiğimiz hafta gazetemizde “Devlet Kaçak Bina Yapar mı?” başlığı altında Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Lütfi Tiyekli’nin,  açıklama yaptığı haberi belgesiyle birlikte manşetimize taşıdık. Aynı haber web sitemizde de yer aldı.

Dr. Tiyekli, Necip Fazıl Şehir Hastanesi Yörükselim Ek Hizmet Binasının ruhsatsız, projesiz ve denetimsiz bir şekilde yapıldığı iddialarında bulunmuştu. İddialarıyla birlikte Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden almış olduğu resmi belgeyi de haberimize ekleyip yayınladık.  

Haberin yayınlanmasının ardından, Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nden “Bilgi Notu” başlığı altında bir açıklama geldi. 

Gönderilen yazılı açıklamada binanın ruhsatı ile ilgili bölümde “Onikişubat Belediye Başkanlığından 08/12/2015/ tarih ve 1268 sayılı yazımız ile Onikişubat ilçesi Yörükselim Mahallesinde bulunan tapunun eski haliyle 98 pafta, 717 ada, 42 parsel yeni haliyle 6562 ada, 5 parselde (tadilat imar planı sonrası) kayıtlı taşınmazda bulunan Genel Sekreterliğimize bağlı Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi Yörükselim Ek Hizmet binasının da bulunduğu arsada yapımı planlanan Poliklinik Ek Hizmet binası için İnşaat Yapı Ruhsatı talep edilmiştir.

Onikişubat Belediye Başkanlığının 13/01/2016 tarih ve 869 sayılı cevabi yazılarında söz konusu ruhsat işlemleri için Genel Sekreterliğimizden istenen belgelerden güncel imar çapıyla ilgili gereken terk işlemleri esnasında tahsis belgesine ihtiyaç duyulmuştur. Her ne kadar zamanında gerekli başvurular yapılmış ise de tahsis belgesinin tarafımıza geç iletilmesi ruhsatın da gecikmesine sebebiyet vermiştir.”

Yapılan bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere ek hizmet binasının inşaatı ruhsatı olmadan başlatılmıştır. 

O zaman Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’ne soruyoruz: 

1-      İster özel, ister kamu binası olsun hiçbir inşaat, yapı ruhsatı (inşaat izni) olmadan yapımı başlatılamaz. Yakalandığı an mühürlenir.  Siz ruhsatsız inşaatı nasıl başlattınız? 

2-      İhale usulü verdiyseniz, ihale şartnamesine ruhsat işlenmeden nasıl ihaleye çıktınız? 

3-      Yapı denetim firmaları ruhsatsız binayı denetleyemez? Siz nasıl bir denetim yaptınız? Nasıl para ödediniz? 

4-      Hadi ruhsatsız inşaatı başlattınız, o binada çalışan işçiler yüklenici firma tarafından nasıl SGK’lı gösterildi? Ruhsatsız SGK Dosyası nasıl açıldı? 

5-      Hadi her şeyden geçtik, bu binanın hak edişini neye göre ödediniz? Ayrıca bu binanın maammel bedelini kim çıkardı? 

6-      Av. Metin Doğan’ın İl Başkanlığı döneminde, O’nun koordinasyonunda ve tüm Ak Parti Milletvekillerinin de destekleri alınarak yapıldığını yazmışsınız. Peki, Av. Metin Doğan ve dönemin milletvekilleri size “Kaçak bina mı yapın” dedi?

 

Sorular uzar gider…

Bizim hiç kimseyi ya da hiçbir kurumu yıpratma gibi bir düşüncemiz olamaz. Madem, haberin asılsız iddialarla kurumu yıpratmak için yapıldığını ifade ediyorsunuz. O zaman bu soruların cevabını belgeleriyle yanıtlayın.  

Neticede harcanan para devletin parası, milletin parası. Kamuoyu nereye ve nasıl harcandığını bilmek istiyor. 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ4 + 7 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI