Reklam
Bugun...
KUR’ANLA YERYÜZÜNÜN HAYAT BULDUĞU GECE

Mustafa SAYLAK Eğitim Uzmanı
medyagazetesi46@windowslive.com
facebook-paylas
 


Yeryüzünde; zülüm, işkence, irtikap, yolsuzluk gibi akla ve hayale gelmedik karanlık işlerin zuhur ettiği, kız çocuklarının, diri diri toprağa gömüldüğü, kadınların, insan mı hayvan mı, Ruhu var mı, Yok mu? diye tartışıldığı, mazlumun çaresiz, öksüzün ve yetimin sahipsiz,kimsesizlerin himayesiz,zalimin zorba, işgallerin ve yağmaların ardı arkasının kesilmediği inançların bulanık, kalplerin huzursuz,gönüllerin kırgın, sözlerin güven vermediği,akitlerin yerine getirilmediği,edebin,hayanın ve ahlakın hiçe sayıldığı , bir dünyada Cenabu hak tedricen 23 senelik süresi içerisinde yeryüzüne; hak, hukuk, barış adalet gelsin diye Kur’an-ı Kerimi indirmiştir.

Kur’an-ı Kerim önce dünya semasına topluca indirildikten sonra tedricen 23 sene gibi bir süre içerisinde yer yüzüne ayet ayet sure sure indirilmiştir. Peygamberimiz (sav) Kur’an-ı tebliğ ettiği gibi aynı zamanda açıklamış, vahyin nasıl okunması ,öğrenilmesi, anlaşılması ve hayata nasıl indirgeneceğini göstererek, Kur’an-ı hükmen ve fiilen bize göstermiştir.Bu bağlamda Peygamberimiz; Kur’an-ı en iyi anlayan, okuyan, okutan ,anlatan ve uygulayandır. O üsve-i hasene, güzel model, örnek, rehber ,lider, mübelliği ve muallimdir.

Rabbimiz Kur’a-nı Kerimden sorumluluğumuzun esaslarının ne olduğunu bildirmiş. Geçmiş ümmetlerin bireysel ve toplumsal hayatlarından, bazan özlü, bazan da geniş anlatımlarla onların durumlarından ibret almamızı, Rahmanın yolunda olanların mükafatlarından haber verdiği gibi, şeytanın ve nefsin esiri olanların açı akıbetlerinden de haber vermiştir.

Kur’an-ı Kerim; imanın, islamın ve ihsanın ilkelerini bize haber verir. İnanan, Müslüman ve ihsan sahibi bir kişinin kardeşliği, sevgiyi, paylaşmayı, yardımlaşmayı kaynaşmayı, birliği, dirliği, bir arada yaşamayı, bir olmayı gerektiren temel esasları, bize bazen özlü bazen geniş olarak haber vermektedir. Bu yönüyledir ki Kur’an-ı Kerim’’ Bir hayat bilgi kitabıdır.’’

Kadir gecesi;vahyin yeryüzüne inmeye başladığı, meleklerin yeryüzünü şereflendirdiği insanların melekut alemine samimi duaları, Salih amelleri ile yüceldiği bin aylık bir ömre bedel hayırların sevapların ilahi ihsanın elde edilerek ihya edildiği bu kutlu gecede peygamberimiz bize halisane bir niyetle “Allah’ım affedicisin, affı seversin, bizleri de affeyle” diye dua etmemizi haber vermiştir.

Peygamberimiz tarafından’’evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennem ateşinden kurtuluş’’ olarak ifade edilen ramazan ayının sonuna gelmenin burukluğunu yaşamaktayız. Kadir gecesi gibi kadri yüce bir geceyi ihya etmeyi nasib eden Rabbimize dua ediyoruz. Ramazan bayramına ulaşmanın arzusu ile nice ramazanlara, Kadir gecelerine bayramlara ulaşmak temennisi, duygusu ve duaları ile ramazana elvada etmenin hüznünü yaşamaktayız.

İbadetlerimiz makbul, Kadir gecemiz mübarek Ramazan bayramımız kutlu olsun.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 3 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI