Bugun...
Reklam
Yılbaşı haram

MEHMET FİSKECİ
mfiskeci_kimlik@hotmail.com
facebook-paylas
 


Yılbaşı haram, günah yok, ilan-kutlama da yok! Ama dışarıda dünyanın haltını karıştır, mübah!

Sık sık bu beylik cümlelerle karşılaşırız, her yılbaşında. Kimisi haram der, kimisi günah der, kimisi ‘tövbe tövbe, biz Hıristiyan mıyız ki yılbaşı kutlayalım!’ diyerek tepki gösterir, kimisi de olgunluk gösterip, yılbaşı ile Noel’i birbirinden ayırt edince, karşılıklı iyi niyet ve anlaşması sağlanır.

İlan veya kutlama vermese de, ikna oluruz bir şekilde.

Bazıları yılbaşı kutlamayı, içki içme, hovardalık yapma, çılgınlık gösterisine girme, çılgın partiler düzenleme, sabahlara kadar eğlenme olarak yorumlar.

Ne alaka ise…

Ben örneğin… Biraz televizyona fazla bakarım, o kadar.  O da genellikle müzik kanalı olur. Yoksa, her gün seyrettiğimiz diziler zaten devam ediyor.

Dansöz desen, eskidendi o… Gecenin geç vaktinde, saatlerin 12’yi vurduğunda, ağzımızdan salyalar akarak seyrettiğimiz dansözler, maşallah şimdi aramızda geziniyorlar.

Sağına bak dansöz, soluna bak dansöz.

*

Dansöz sadece kadınlara özgü bir meziyet, meslek değildir. Erkeklerin dansözü var ki, kadınlara taş çıkartırlar.

Yalan onlarda, riya onlarda, aldatma onlarda, sahtekârlık onlarda, dini siyasete alet ederek her türlü haltı karıştırmak onlarda, yılbaşını bahane etse de, içki, kumar ve kadın onların yaşam biçimi…

Bir gün hiç unutmam. Ki bundan 4 sene önceydi, bir arkadaşımla, yılbaşını Kozaklı’da lüks bir otelde geçirdik. Aman Allah’ım… Maraş’ta yılbaşı haram diyenler, ben harama uçkuru çözmedim diyenler, günah diyenler, biz Hıristiyan mıyız diyenler, Kozaklı’daki lüks oteldeydi. Gözden ırak güya…

Yanlarında 20’lik çıtır kızlar, içki şişelerinin dibine vurarak, dans ederek, çılgınlıklar yaparak sabahı ettiklerinde, beni gördüklerinde ‘aman ne olur, bir şey yazma,  resim çekme gözünü seveyim. Bizi görmedin, duymadın!’ diye yalvardıklarını şimdiye kadar yazmadım.

İsimlerini yazsam, hepinizin de yakından tanıdıkları, tanıyacakları kimseler. Siyasetçisi, işadamı, sivil toplum kuruluş önderi, sendikacısı, bankacısı… Ne ararsan…

*

Ne namaz kılarken samimiler. Allah kelamı ağızlarından eksik olmaz. Ne Ümre’ye ve Hac’ca giderken, ne de oruç tutarken. Hepsi dillerinde. Çevre ve mahalle basısından olsa gerek, inançsızlıklarını dışarıda sergiliyorlar, dünyanın haltını karıştırsalar da, Maraş’a geldiklerinde, mahallenin namus bekçisi kesiliyorlar.

Maraş’ta günah, dışarıda mübah!

Sevsinler sizin gibileri…

Sahtekârlar!

Dürzüler bile sizden daha samimi…

Sağlık, huzur ve mutluluk dileklerimle, yeni yılınız kutlu olsun! Rabbim acı, dert, sıkıntı vermesin!Bu yazı 1254 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ1 + 6 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI