Bugun...
Maraş Otu ve Zararları

HALİL HINAZ
medyagazetesi46@windowslive.com
facebook-paylas
 


Maraş Otu ve Zararları

MARAŞ OTU

Maraş otu, Kahramanmaraş ve bazı çevre illerinde de bilinen ve kullanılan, latince ismi Nicotiana Rustica L. olan, yörede deli tütün olarak bilinen tütün cinsinden yapılmış, içerdiği nikotinden dolayı sigara gibi bağımlılık yapan yeşil toz görünümlü maddedir.

Maraş otunu Fransız işgali sırasında Fransız askerlerinin kullandığı ve yöre halkının da bu askerlerden öğrenerek kullanmaya devam ettiği söylenmektedir.

Kullanımı ve satışı için herhangi bir yasal kısıtlama yoktur. Ancak en son getirilen kapalı alanlarda tütün ve tütün mamüllerinin kullanımı yasağı maraş otu için de geçerlidir.

Maraş otunu Kahramanmaraş‘taki hemen hemen her bakkal ve marketten temin etmek mümkündür. Fiyat İtibariyle 25 kuruş ile 50 kuruş arasında değişmektedir. Bir küçük poşet ot, ortalama bir maraş otu kullanıcısına 1-2 gün yetmektedir.

Özellikle kapalı alanlarda sigara yasağının getirilmesi ve son yıllardaki tekel ürünlerine getirilen aşırı zamlar yöre insanın maraş otu kullanma oranını da artırmıştır.

Maraş Otu Nasıl Kullanılır?

Maraş dışında bu maddeyi az çok bilenler genellikle çiğnenerek, dilaltına koyularak ya da emilerek kullanıldığını sanırlar ama bunların hepsi yanlıştır. Maraş otu dudak ya da yanak ile diş eti arasına genellikle alt dudak ile diş eti arasına koyulur. Tütün kağıdı olarak bilinen sigara kağıdının arasına bir miktar ot koyulup, yukarıda belirttiğim yerlerden birine koyulur ve bir süre bekletilir. Daha sonra çıkarılır ve atılır. Kişi bu süre zarfında nikotin ihtiyacını karşılamış olur.

Ancak bu bahsettiğimiz kağıt arasına koyularak kullanma şekli son yıllarda yaygınlaşmış bir kullanım şeklidir. Daha önceleri her hangi bir kağıt kullanmaksızın toz halindeki ot doğrudan yukarıda belirtilen yerlerden birine koyulur, bir süre bekletilir ve su yardımıyla ve ya susuz bir şekilde tükürmek suretiyle çıkarılırdı. Bu kullanım şekli eskisi kadar yaygın olmasa da halen devam etmektedir.

Maraş Otu Nasıl Yapılır?

Maraş otu, yazının başında bahsettiğim deli tütünün yapraklarının kurutulup, meşe, kavak gibi bir takım ağaçların yakıldıktan sonra oluşan külleriyle karıştırılıp toz edilinceye kadar yoğurulması suretiyle yapılır.

Maraş Otunun Zararları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda Maraş otunun en az sigara kadar zararlı olduğu tesbit edilmiştir. Bilindiği üzere sigaranın birçok kansere yol açtığı ve insan sağlığına daha birçok zararı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Buradan yola çıkarak maraş otunun ne kadar zararlı olduğunu kestirebilmek hiç de güç değildir.

Eğer aklımıza ilk gelen zararlarını sıralayacak olursak;

Ağız yoluyla kullanıldığı için ilk olarak diş ve diş etlerine zararlıdır.

Ağız kanserine yol açabileceği iddia edilmektedir.

Aynen sigara gibi ama daha farklı bir ağız kokusuna neden olur.

Emilimi kılcal damarlarla olduğundan kan dolaşımı yoluyla bütün vücuda yayılır; beyin üzerine zararlı etkileri olduğu söylenmektedir.

Emilimi kılcal damarlarla olmasına rağmen bir miktarı da ister istemez tükürüğe karışarak yemek borusu yoluyla sindirim sistemine karışmaktadır. Özellikle mide ve sindirim yolu hastalarında başta mide yanması olmak üzere bir takım rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Diğer bir etkisi ise cinsel iktidarsızlık ve ereksiyon problemlerine yol açmasıdır.

Maraş otunun insan sağlığı açısından hiç bir faydası yoktur!

Bir çırpıda saydıklarımız dışında Maraş otunun daha birçok zararı olduğunu ve olabileceğini hatırlatıp kullanılmaması gerektiği uyarısını yapmak gerekiyor.

Özellikle son yıllarda zararlı alışkanlık olarak ne varsa yapmayı ve denemeyi sanki kendisine görevmiş gibi bilen gençliğimizin anlattığımız bu maraş otunu da keşfedip ülke genelinde yaygın bir şekilde kullanmıyor olması çok sevindiricidir. Belki de bunda en büyük etken üretiminin firmalar ya da şirketler tarafından değil de hala yöre halkının kendisinin yapmasıdır. Aksi halde sadece Türkiye ile değil bütün dünyada yaygın bir kullanımı olabilirdi; iyi ki de yok..

KAHRAMANMARAŞ AĞIZ OTUNUN ZARARLARI

Kahramanmaraş ve çevre illerde yaygın olarak kullanılan Maraş ağızotunun insan sağlığına birçok zararı bulunuyor.

Kahramanmaraş ve çevre illerde yaygın olarak kullanılan, İstanbul gibi büyükşehirlerde de esrar ve eroin gibi uyuşturucu bağımlılarının bu maddeleri bulamadığı zaman tercih ettiği Maraş ağızotunun sağlık yönünden bir hayli zararlı olduğu bildirildi.

Maraş ağızotunun ağızda sinir, kemik, diş eti ile dişte büyük tahrişler yaparak zarara neden olduğunu belirten uzmanlar, kullanıldıktan sonra atılan ot atıklarının da çevreyi olumsuz yönde etkilediğinin altını çizdiler, meşe odununun yakılması ile elde edilen kül ve işlenmemiş 'deli' diye tabir edilen tütünün karışımından üretilen otun, ihtiva ettiği maddeler açısından insan sağlığına ciddi zararlar verdiğini vurguladı. Dudak ile dişler arasındaki bölgeye konularak ağızda uyuşmalara neden olan ağız otunun sinir, sindirim ve solunum sistemlerinde zarar yol açar.

"Maraş otu, ağız florası dediğimiz ağız sağlığını bozuyor. Bu nedenle ot kullanan kişilerin ağız problemleri vardır. Maraş otu, dişi tutan kemik ve diş etinde kızarıklıklara ve iltihaplanmalara yol açıyor. Bunun neticesinde de; kemik ve diş eti zayıflıyor, dişler önce sallanmaya daha sonra da dökülmeye başlıyor"  Ot kullananların çoğunun otun kullanımını tamamladıktan sonra bilinçsiz ve medeni olmayan bir şekilde yerlere tükürerek çevre sağlığını da olumsuz yönde etkilediğine de dikkat çekti.

SİGARA GİBİ TİRYAKİLİĞİ VAR!

Meşe külü ve deli tütün olarak tabir edilen yabani özel cins tütünün su ile karıştırılmasından elde edilen ve birçok yere Kahramanmaraş'tan satın alınarak götürülen Maraş otunun, özellikle Gaziantep, Adıyaman, Hatay, Adana, Mersin gibi illerde de tiryakileri bulunuyor. Bu arada, başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde ise; uyuşturucu bağımlıları esrar ve eroin gibi maddeleri bulamadıkları zaman çok daha ucuza satın alınabilen Maraş ağızotunu kullanarak uyuşmaya çalışıyorlar. Sade veya sigara kâğıdına sarılarak alt ön dudak ve dişler arasında yerleştirilerek kullanılan ve 10 ila 25 dakika arasında bekletilince çeneyi uyuşturan otun sigara gibi tiryakiliği olduğu gözlerden kaçmıyor.

Kahramanmaraş'taki kahvehane ile kıraathanelerin duvarlarında yer alan "Burada ot atmak ve yerlere tükürmek yasaktır!" yazılarına rağmen ot kullanımının önüne geçilemiyor.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ8 + 5 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI