Reklam
Bugun...
Turizm Çalıtayı ne getirdi ?

BEKİR DOĞAN
medyagazetesi46@windowslive.com
facebook-paylas
 


Turizm Çalıştayı ne götürdü ?

       Dünden devam:2

       Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal: Kahramanmaraş için bir şans !

       Ancak bakanın taban verisini bizim oluşturmamız gerekiyor..

       Kahramanmaraş Turizm Çalıştayında konuşan Bakan Ünal:

       “Kahramanmaraş’ı İrlanda başkenti Dublin gibi bir edebiyat şehri yapacağız.”

       Bunu yapmak için: Bugün Kahramanmaraşlı halk ozanı, şair ve yazarların kitaplarını her ne kadar belediyelerimiz bir iki bastırsa da yeterli değil, bakanlık olarak Kahramanmaraşlı şairlerin yazarların kitapları bastırılmalı.. 1059 okulumuzda Maraş Kütüphanesi kurulmalı Şehir kimliği ile çocuklarımız bunları öğrenmelidir..

       Yeter mi ? yetmez: Şehir kimliği kapsamında her okula bir maraşlı şairler yazarlar kütüphanesi kurulmalı, her yazarın her bir kitabından en az 10 ‘ar adet yer verilmelidir.. buda şu demektir her şair ve yazarın kitaplarından 10 bin’er adet bastırılarak okullarda birde Kahramanmaraş Şehir merkezinde Kahramanmaraşlı şair ve yazarlar kütüphanesi kurulmalıdır.

       Bakanımız Mahir Ünal, Kahramanmaraşlı şair ve yazarları topladı, onlarla akşam yemeğinde bir araya geldi.. herkes kendini tanıttı.. 1 kitaptan 15 kitap’a kadar olan herkes çıktı kendini tanıttı..

       Bekir Doğan olarak : benim 5 kitabım yayınlandı 6. Baskı da.. bu çok güzel bir olay ancak, Kahramanmaraşlı önce kendi şair ve yazarlarını tanımalı..

       Şair ve yazarların kitapları bakanlık tarafından satın alınarak okullarımıza şehrimize kütüphaneler kurulmalıdır.. o zaman bir anlam ifade edcektir..

       Turizm sektörü ve sürdürülen kültürel çalışmalar hakkında Kahramanmaraş’tan müjdeler veren veren Bakan Ünal, turizm paketi kapsamında açıklanan yakıt desteğinin sezon sonuna kadar uzatıldığını söyledi, sahildeki otellerimiz için güzel bir müjde.. eyvallah..

       Aynı müjdeyi Kahramanmaraşlı şair ve yazarlar içinde bekliyoruz.. bizlerede kitap alım desteği verin..

       Kahramanmarış’ı Dublin gibi bir edebiyat şehri yapacaklarını söyleyen Bakan Ünal, ilin turizm çeşitliliğini kendi içerisinde barındırdığını dile getirerek, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

     Dublin gibi bir şehir olacaksak: Şair ve Yazarlarımıza sahip çıkmalıyız..

     Şehrin Hafızası ve O Hafızanın İnşa Ettiği Kimlik Önemlidir

     Abdulhakim Eren söylediği gibi: Kız sen İstanbul neresindensin veya Yol ver dağlar ve yüzlerce türkü ve şarkının şairinin maraşlı olduğunu bilen kaç kişi var ?...

     Önce Kahramanmaraşlıya Kahramanmaraşlı şair yazarları tanıtmamız gerekir..

      Şehir dersi koyduracağım, şehrin kimliği olmalı diyen Bakanımız Mahir Ünal :  “Duygusal olmakla duyarlı olmak arasında çok ince çizgi vardır. Duygusal olmak sizi yanıltır, ama duyarlı olmak insanı yüceltir. Kültür ve sanat insanın duyarlılığını ortaya çıkarır.

 Kültür ve sanat insanın kendini ifade etme biçimidir. Sanat görsel sanatlarda ayrı bir şekilde ortaya çıkar, sahne sanatlarında ayrı bir şekilde kendisini ortaya koyar, geleneksel sanatlarda ayrı bir şekilde ortaya çıkar. Tiyatronun ayrı, kalemin ayrı, şiirin ayrı bir dili vardır.

 Kişi bu dili öğrendiği zaman üstad Necip Fazıl’ın dediği gibi, ‘Sıkıntısını sade bir şekilde anlatana dertli diyoruz ama insan sıkıntısını şiirle anlattığında ona şair diyoruz.’ o acıyı hangi dille ifade ettiği önemli.

        Abdulrahim Karakoç Mihriban’da bir duyguyu anlatırken, ‘Lambada titreyen alev üşüyor.’ diyebiliyorsa bu duygu ancak bu şekilde ifade edilebilir diyorsunuz.

 Bir tarafta kalbindeki aşkın kendisini yakmasıyla birlikte ama yanlızlığında verdiği üşümeyi ancak 'lambada titreyen alev üşüyor' diye anlatabilirsiniz.” Diyor bakanımız

       Bizde diyoruz ki : Kahramanmaraş biz iyi tanıyoruz, yazıyoruz şiir yazıyoruz, köşe yazısı yazıyoruz.. kitap yazıyoruz.. Kahramanmaraş’ı tanıyoruz ama biz tanıyoruz ilimizde Kahramanmaraş’ı tanıyan 100 kişi zor çıkar bunun 1 milyon 200 bin kişiye 78 Milyon anlatmamız gerekiyor buda kitapla olur, okul kütüphanesi ile olur Kahramanmaraşlı şair ve yazarların kitaplarının satıldığı ilimizde bakanlık satış noktası ile olur..

       Bakanımız Ünal: “ Sanat ve sanatın getirdiği duyarlılıktır bu. Kültürsüz topluluk yoktur. Kültür en basit tanımıyla bir toplumun yaşam biçimini tamamını ifade eder. O kültürün niteliği, kalitesi, sanat üretme kapasitesidir önemli olan.

       Bizim şehirlerimiz kültür-sanat üreten ve üretirken aynı zamanda o kültür-sanatın yetiştirdiği şairlerle, sanatçılarla, mimaride ortaya çıkan insan kaynağı ile ortaya çıkıyor. Şehrin hafızası ve o hafızanın inşa ettiği kimlik önemlidir.”

Bir Toplumun Hafızasını Silerseniz Onu Yok Edersiniz ,” bu sözler bakanımıza ait

Bizde aynı şeyi söylüyoruz.. hafıza da kitaptan kütüphaneden geçiyor..

      Yoksa benim bastırdığım bin- iki bin kitabın önemi yok..

       Devamı yarın

       İyi günler..





YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ



5 + 3 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI