Reklam
Bugun...
Sohbeti unuttuk

BEKİR DOĞAN
medyagazetesi46@windowslive.com
facebook-paylas
 


Tango, Messenger, Twitter, Facebook, Skype, Whatsapp – internet ortamında sanal alemde gezinen milletimiz konuşma ve sohbeti unuttu..!

     Sabah toplu taşıma araçları ile geliyoruz. Herkesin elinde bir telefon ve oynamaya devam ediyor. Evin içinde herkesin elinde bir telefon oyun oynuyor. Kimse kimse ile konuşmuyor.

     Baba oğlu-kızı ile konuşmazken, en yakın aile fertleri bir birinin yüzünü unutmaya başladı.

     İhsan Seyithanoğlu’na taziye ziyareti için: Muharrem Erantepli, Cevdet Alperen, Eyüp Özdemir ve dostlar Yunus Emre taziye evine doğru yol aldık.

     Muharrem Hocam: “Dostlarla bir araya geleceğiz, sende gel diye davette bulundu. Bizimde vakit müsait olunca gidelim dedik.

     17 kişilik dost gurubu 30 yıldır bir araya geliyormuş ki, 3-4 kişi hariç tamamı tanıdığımız selam verdiğimiz sohbet ettiğimiz dostlarımız olduğunu gördüm...

     Yabancı olarak gitmiştik, dostların arasında kendimizi bulduk.

     Televizyon yok, dizi yok, internet yok, maç yok, güzel dostların sohbeti var.

     Yolculuk da Seferi Namaz bahsini İlmihal kitabından okuduk ilim sahibi olduk, ülke gündemini konuştuk, sohbet ettik. Şehrimizin artılarını – eksilerini konuştuk.

     Sanal alemde gezmekten: Sohbetin unutulduğu bugünde yağmur tanelerinden bir tane de olsa sohbet yapan Allah için bir araya gelen güzel dostlarla olmak bana keyif verdi.

     Birçok defa yazdım: hısım akraba bizim eve geliyor, zemzem içelim diye sonra da televizyon da dizim var, ya da bilmem ne maçı var diyerek televizyon açmamızı istiyor açmazsak evine gidiyor. Sohbet yok, dizi var maç var...

     Nihat Hatipoğlu hocanın söylediği gibi: “Maç izlemeye vaktimiz var, dizi izlemeye vaktimiz var, sanal alemde gezmeye vaktimiz var, Ancak Namaz kılma, Kur’an-ı Kerim okuma, kitap ve gazete okumaya vaktimiz yok” diyor ya ne kadar doğru bir söz!..

     Gazete – Dergi, Kitap okumada Türkiye dünyada nüfusuna göre 74. Sırada, Türkiye’de Gazete, Dergi, Kitap okumada Kahramanmaraş ise 81. sırada böyle olunca ne kadar vahim bir durumda olduğumuzu varın siz hesap ediniz..!

     Muharrem Erantepli hocamızın dostları gibi güzel dostlar bir araya gelmeli, her eve bir gazete mutlaka girmelidir. Kahramanmaraşlı artık okumalı, şair ve yazarların şehri okumalı!

     Ameliyat olan bir kişiye doktorumuz: önce ağızdan sıvı- meyve suyu verdirir, sonra çorba verilmeye başlar 10-15 gün sonra ise hafif katı yiyecekler verilir..!

     İnsan okuma alışkanlığını kazanması için: Önce gazetede kısa haberler okumalı, sonra köşe yazılarını okumalı, gazete okumaya alıştığı zaman Dergi okumaya başlamalı bir çocuk için bu süre 5 yıldır. Yetişkin insani için ise en az 10 yıl ister bu alışkanlığı kazanması, ondan sonra ise kitap okumaya başlamalıdır.

     Ömründe gazete okumayan, makale okumayan, dergi okumayan bir insanın eline bir kitap verirseniz okuyacağı 3-5 sayfayı geçmez. Çocuklarımız ders kitaplarını ne kadar okuyor ki ?

     Bu sebeple gazete günlük yayınlanır, ciddi dergiler ilim dergileri aylık veya 3 aylık olarak yayınlanın çünkü okunma süresi bu kadardır.

     Haftalık çıkan haber dergileri de varsa da bunlar okunmada pek başarılı olamıyorlar.

     Bu sebeple diyorum ki okumayan insan dedi kodu yapar !..

     Okumayan cahil insan sürekli hata yapar…

     Bu sebeple: evimize her gün bir gazete alalım, iş yerimize her gün bir gazete alamım okuyalım okutalım. Ayda bir defa da olsa 3 ayda bir de olsa bir dergi bir kitap alıp okuyalım. Okuyalım ki bilinçli toplum olalım.

     İlim öğrenmenin yaşı yok, 10 yaşında olsan da 80 yaşında olsan da ilim öğrenmek bizlere farzdır. İlim öğrenmenin yolu da Muharrem hocam gibi dost gurupların içinde bulunmakla olur. Allah rızası için bir araya gelmekle olur, okumakla olur...

     Her Müslüman’ın  ilmihal bilgilerini öğrenip ona göre amel etmesi gerekir ki bu da bugün böyle dost sohbetleri ile mümkündür…

     Cep telefonlarını, interneti bir kenara atıp, dostları ile konuşan kişi bugün gerçek bir Kahramandır... Böyle birini bulursanız TBMM İstiklal Madalyası verilmesi için teklif yazısı gönderebilirsiniz.

     Bizde Akşam bu Kahraman’larla bir arada bulunmanın keyfini yaşadım.

     Unuttuğumuz sohbetleri bulmanın mutluluğunu yaşadık.

     Allah için bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadık.

     Sizde dostlarınızla bir araya gelmek için Kapınızı açın bir bardak çay , oda yoksa bir bardak su ile onları ağırlayın : ilim öğrenmek için ilmihal kitabını okuyunuz..

     Sohbeti unutturmayınız, evinize gelen dostlara teşekkür ediniz !..

     Teşekkür dostlar diyorum..

     İyi günler…

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ4 + 8 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI