Reklam
Bugun...
Padişahın işi ne ?

BEKİR DOĞAN
medyagazetesi46@windowslive.com
facebook-paylas
 


Allah, yeri gövü, insanları böcekleri bilip bilmediğimiz tüm kainatı yaratan Allah , her şeyi çok güzle organize ediyor.. hem de essiksiz..

    82 yaşındaki Suriyeli kimsesiz  kadının cenaze namazını binlerce kişiye kıldırıyor.. bu nasıl olur diye insanlar bir birine sorarken benim aklıma şu gledi..

    Tenekeci Ahmet Usta:  4. Murat zamanında yaşanan bir olay aklıma geldi..

    Belki çok kişi bu olayı biliyor ama bir defa daha yazmak istiyorum..

    Padişahın işi ne ?

    Olay 4. Murathan Padişahlığı zamanında geçiyor..

    İstanbul da yaşayan bir tenekeci Ahmet usta var..

    Sabah dan akşama kadar çalışır, kazandığı para ile , fuhuş yapan kadınlar, içki alarak evine gelir.. içkileri tuvalette döker, hanımı kadınlara banyo yaptırır abdest aldırır sabaha kadar onlara ilmihal bilgilerini öretir.. Namaz kıldırı..

    Hanımı: Bey, güzel hayır işliyorsun ama koru komşu yanlış anlıyor, sabah ölünce cenaze namazını kılacak cenazenin ucundan tutacak bir tek dostun olmayacak ? der..

    Tenekeci Ahmet usta: Padişahın işi ne ? gelir cenaze namazımı kıldırır ! der..

    Kadın kocasının bu sözüne güler.. Padişah kim ? Tenekeci Ahmet usta kim ? der der güler..

    Böyle tam  40 yıl geçer  gider..

    Her gün içki alan, fuhuş yapan kadınları evine getiren Tenekeci Ahmet Usta’nın mahalle de bir tek dostu kalmaz.. çünkü görünüşe bakarak herkes onu kötü bir adam bilir..

    Ahmet usta ise: 40 yılda bir çok kadını kötü yoldan kurtarır, namazlı abdestli birer aile olmalarını sağlar.. hayırlı nesiller yetişmesi için çalışır..

    Sonunda vefat eder:  4. Murathan’ın rüyasına sevgili Peygamberimiz (SAV) girer ve Tenekeci Ahmet Ustanın cenaze namazını kıldırmasını buyurur..

    Padişah rüyasını :  ulemalar sorar kadıyı yanına alır.. tebdili kıyafetle yola çıkar..

    Padişah sabah erken,  Tenekeci Ahmet Ustanın evine gider, Ahmet usta ölmüş yas var ama cenaze ortada.. kaldıracak bir tek fert yok..

    Komşularından içki içen, kötü kadınlarla birlikte olan bir adam olarak bilgi alır.. ölmeden bir gün önce bile kadın ve içkilerle eve geldiğini öğrenin.. ve bir de evine sorayım nasıl biri idi diye evin kapısını çalar.. ve sorar ?

    Hanım : Bu senin kocan, her gün içermiş, fuhuş yapmak için her gün eve kadın getirmiş sen bunun için mi ağlıyorsun ? diye sorar..?

    Kadın: Kocam tam 40 yıl çalıştı, tüm kazancının içki ve fuhuş yapan kadınlara verdi..

    Ancak o içki içmedi, zina yapmadı ? der..

    Padişah bu nasıl olur ? dediğinde :

    Eşi: Kocam gün boyu çalışırdı.. Kazandığı para ile içki alır, fuhuş yapan birkaç kadın alır eve gelirdi.. içkileri tuvalette dökerdi ve derdi  ki : Birkaç Müslüman içip de günaha girmesin hanım, onlar cehennemde yanmasın hanım ! derdi..

    Fuhuş yapan kadınları biz banyo yaptırır, abdest aldırır namaz kıldırıdık, sabaha kadar onlara vaaz ve nasihat ederdi..

    Fuhuş- Zinadan birkaç Müslümanı kurtaralım der, binlerce kadının hidayette kavuşmasına sebep oldu..

    Kadınlar : razı olmadıkları zaman , sabah kadar fuhuş yapmak için para aldınız ? benden ! benim fuhşum da böyle , namaz kılacaksınız, dua edeceksiniz ,” derdi..

    Bende bey böyle yapma: koru komşu yanlış anlıyor, sabah cenazenin kaldıracak komşu kalmayacak bir tek dostun kalmayacak ? derdim..

    Merhum beyim de : “ Padişahın işi ne ? gelir cenazemi kaldırır cenaze namazımızda kıldırır !” derdi.. bende buna gülerdim ama bugün cenazesi ortada kaldı..?  Padişah Murathan da gelmedi.. der..

    4. Murathan , Padişah benim der kendini tanıtır ve rüyasını anlatır, sonra Tenekeci Ahmet ustanın cenaze namazın da kıldırırak defin işini yapar..

     Cenazeye Saray halkı ve bunu gören esnaflar katılır.. Büyük bir kalabalıkla defin edilir..

     Geliyorum : Suriyeli kadın’a..

     82 yaşında : ismi , Khırıe Jarwa

     Suriye deki iç savaş’tan kaçıp Kahramanmaraş’a gelmiş kimsesi yok tek başına bir kadın önceki gün ölmüş, Komşuları Maraşlı komşuları Allah rızası için ulucamiye getirmişler.. garibin birkaç kişi cenaze namazını kılsın diye..

     Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’ın da emmisi Hüseyin Okay’ın cenazesi ile bir araya gelmesi üzerine.. Tenekeci Ahmet Ustanın cenaze namazı gibi kalabalık cenaze namazına katıldı..

    Suriyeli kadının cenazesini , Valiler, Belediye Başkanları, askeri ve sivil erkan, şehrimizin iş adamları, başta olmak üzere binlerce kişi kıldırdı..

     Bilinmez ama : Khırıe Jarwa şöylemi diyordu  : “ Bu şehrin yöneticilerinin işi ne ? gelir benim cenaze namazımı kılarlar ! “ herhalde hep böyle dua etti ki , sonunda binlerce kişi cenaze namazını kıldı..

     İnanılır gibi değil ama dünkü yaşadığımız gerçek bu !..

     Bu hikaye ve ya varsayım değil yüzde yüz gerçek..!

     Kimde ne var ! kim de ne yok ! onu ancak Allah bilir..

     Kimsenin kalbinin kırmayın ! hele Muhacir olan Suriyelilerin kalbini asla kırmayın !

     İyi günler..

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ7 + 9 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI