Bugun...
MUTFAK MÜZESİ

BEKİR DOĞAN
medyagazetesi46@windowslive.com
facebook-paylas
 


Dulkadiroğlu Belediye Başkanımız Necati Okay’ın göreve başladığı ilk günden beri üzerinde çalıştığı Mutfak Müzesi projesinde sona gelindiğini gördük..

     Önümüzdeki haftalarda : açılış töreni yapılacak.. hayırlı olsun diyorum..

     Müze gerçekten harika olmuş, bir çok tarihi eserde bağışlanmış, çok da güzel bir eser olmuş ancak benim gördüğüm bir eksik: Müzenin tanıtım kitabı ve eserlerin kayıt altına alınmadığını gördüm..

     Bugüne kadar bir yemek müzemiz olmadı, bunun ne anlama geldiğini kim ? kaç kişi ? bile bilecek ki ?

     Ne yapmak gerekli derseniz: bir müze içinde ne kadar tarihi eser varsa, hatta tarihi olmayanların bile tek tek resimleri çekilerek o aletin ismi yazılarak kullanıldığı dönem yazılarak güzel bir tanıtım kitabı hazırlanması gerekir..

     Bu kitabı bedava dağıtma değil, müzeyi ziyarette gelenlere satmak gerekir.. hatta orada kurulacak bir bölümle diğer Maraş kitaplarını da orada satılmalıdır..

     Bu kitabın içinde : Maraş yemekleri de olması gerekir ki , bugün bir çok tarihi yemeğimizi ismini de unuttuk yapılmasını da unuttuk.. Lepe yamasını değil adını unuttuk..

     Örnek: Tarhana , yapım aşamasında , tarhana aşı tere yağı ile, daha sonra yoğurt laması, serildikten sonra firiği, kuruyunca ıslanarak veya kuru olarak kurusu, daha sonra, kavurması, kızartması, salatası, çorbası yapılarak her şekilde yenir ama bugünkü nesil bunun nasıl yeneceğini firik dışında bilmez hale geldi.. bunu kitabın içinde resimlerle göstermemiz gerekir..

     Maraş yemek kültürü çok zengin, tarihi çok yemeğimiz var, bunların tamamı , tarhana örneğinde verdiğim gibi, bu kitapta toplanmalı, müzeyi ziyarette gelenlere bu kitap satılarak tarihe mal edilmelidir. 

     Belediyelerimiz : Maraş lokantası açarak, Maraş yemeklerini halka sunmalıdırlar..

     Başbakan Yardımcımız Sayın Veysi Kaynak, yemek müzesi ziyaretinde , “ göreve geleli 13 ay oldu, bana bu süre içinde proje gelmedi, proje getirin bir şeyler yapalım, bir farklılık olsun , Maraş’a bir şey yapmam gerek “ dedi..

     Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay için benim projem:

     Yemek Müzesi etrafındaki betan binaların yıkılarak otopark yapılması projesi ki güzel bir çalışma olur.. Başbakan Yardımcımızdan kaynak alarak bunu yapa biliriz..

      Dulkadiroğlu Kamu Külliyesi ‘den Büğlek yokuşu başlangıç noktasına tünel açılması ki , buraya açılacak bir tünel, Kamu Külliyesini çıkmaz sokak olmaktan kurtaracak ve çevre yolu ile bağlantısı kurulduğunda ise doğudan batıya güzel bir proje olacaktır..

     Akşam kesitine baktık, yaklaşık 800 metrelik bir tünel ile Kamu Külliyesini Büğlek yoluna bağlama imkanı var.. bu o kadar korkulacak bir proje değil, Sayın Başbakan Yardımcımız bunu hediye olarak yapa bilir ki , Sayın Kaynak;” Bana proje getirin” dedi..

     Kapı çam’a girişine : Dulkadiroğlu giriş kapısı projemiz var..

     Sayın Başbakan Yardımcımız Veysi Kaynak bey bize proje getirin destek vereyim diyor.. işte size proje bunları hemen vererek destek almamız ahalinde çok güzel bir proje ortaya çıkacaktır..

     Akşam Mühendis arkadaşlarla bir çalışma yaptık: Dulkadiroğlu Belediyesi Kamu Külliyesi , Belediye binası arkasından tünel girildiğinde  Büğlek yokuşunun başlangıç yeri olan Dulkadiroğlu belediyesi tarafından yapılan parkın oradan çıkıyor ucuz..

     Buradan, Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılan Kuzey Çevre yoluna bir bağlantı yapıldığı gibi, doğu-batı arasında önemli bir köprü görevi görecektir..

     Kahramanmaraş – Göksun yolu üzerinde şu anda 5 ayrı nokta da tünel çalışması var 11. Aya kadar buradaki çalışmalar tamamlanacak ondan sonra niye buraya başlanmasın ? , biraz belki ayıp olacak ama :  müsaade ederseniz, tünele bir de isim koyalım fikir bizden çıktığı için,” Gazeteci Bekir Doğan” tüneli yapımına başlanarak kamu külliyesi inşaatı ile birlikte bu tünelimiz hizmette açılacaktır..

     Başbakan Yardımcımız Veysi Kaynak bey buraya , Kaynak aktaracağı kanadındayım yeter ki böyle bir proje yapılsın olmayacak iş değil..

     Ufku ve hayali olmayan insanlar hiçbir şey üretemez, bu bağlamda : benim projelerim Kapı Çama “Dulkadiroğlu Kapısı” Kamu külliyesi- Büğlek arasına Tünel ve Çevre yolu bağlantısı.. Yemek müzesine çok güzel bir kitap hazırlanmasıdır.. çevresindeki beton yapılan tarihi özelliği olmayan evlerin yıkılarak yerine çevre düzeni ve otopark yapılmasıdır.

     Teklif bizden: karar sayın başkan Necati Okay ve ekibinindir..

     Bugün elimizde tarihi bir fırsat var, Başbakan Yardımcımız Sayın Veysi Kaynak var, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Mahir Ünal var, uyumlu çalışan vekillerimiz ve belediyelerimiz var gelin bu projeleri birlikte yapalım..

     Kazanan Kahramanmaraş olsun, birlik ve beraberlik olsun..

     İyi günler..

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ1 + 7 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI