Reklam
Bugun...
Meteoroloji müdürü paçayı kurtardı !

BEKİR DOĞAN
medyagazetesi46@windowslive.com
facebook-paylas
 


 İstanbul’a kar geliyor diye kar uyarısı yaptılar.. Türkiye den kar manzaraları verildi.. Kahramanmaraş’a kar geliyor dediler.. akşam saat  21 30 gibi yattım, kar yoktu.. sabah ilk işim bu konuyu yazmak olsun diyerek yattım..

     Sabah namaza katlığım da kar yağmış ama öyle kar denecek bir kar değil bizim gazete sayfasının kalınlığında..

      Aklıma : AP-MSP- DYP Elazığ Milletvekili, Palu Belediye Başkanı renkli isim.. Devlet eski bakanı Ali Rıza Septioğlu geldi..

      Biraz kısa öz geçmişine bakmak istiyorum: AP den Elazığ milletvekili seçildi. 1978-1979 yılları arasında 1.5 yıl boyunca 3. Ecevit Hükümeti'nde, meteoroloji’den Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu.

      Meclis'in en yaşlı, en renkli ve en kıdemli kişisi, Elazığ Milletvekili Ali Rıza Septioğlu, yaşama yaşamı boyunca renkli kişiliği ile tanınan biri... Birinci Dünya Savaşı'nın yaklaştığı 1913 yılında doğan ve 5 dönem Meclis'te milletvekilliği yapan Ali Rıza Septioğlu’nun sizlere hayatını anlatacak değilim..

     Septioğlu, Meclis'e 3. dönemde adım attı, daha sonra da 5, 18 ve 19 ve 21. dönemlerde yine Elazığ milletvekili seçildi. 1978-1979 yılları arasında 1.5 yıl boyunca 3. Ecevit Hükümeti'nde, Meteoroloji'den Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. Ama hafızalarda hep 'Hava cıvadan sorumlu bakan' olarak kaldı...

    İşte yazımda beni ilgilendiren bölüm de burası..

    Hava cıvadan sorumlu bakanım

Meteoroloji kelimesini bile bir türlü telaffuz edemeyen Ali Rıza Septioğlu, bir dönem Meteorolojiden Sorumlu Devlet Bakanlığı yapmıştı. Ve Septioğlu'na seçim bölgesi Elazığ'da, neden sorumlu bakansın diye sorulur. Bakan yine 'meteoroloji' kelimesini bir türlü telaffuz edememiş ve kısaca şöyle demiş: "Hava cıvadan sorumlu bakanım." Septioğlu'nun titri uzun bir süre 'hava cıva bakanı' olarak kaldı.

      Ali Rıza Septioğlu, Meteorolojiden Sorumlu Devlet Bakanlığı koltuğuna oturduğu gün, odasına akın akın misafir gelir. Her grup içeri girdiğinde, Bakan Septioğlu kapıya gidiyor ve dışarıda bekleyen odacısına çay sipariş ediyordu. Odacı, bir süre sonra dayanamaz bakanı uyarır: "Efendim, kapıya kadar gelip yorulmayın. Ayağınızın altında zil var. Basarsanız ben içeri gelirim....

Bakan Septioğlu, hemen ayakkabısının altını çevirip odacıya gösterir:

"Ne zili oğlum, benim ayağımın altında zil mil yok..."

      Türk Günü için New York'a giden heyette Ali Rıza Septioğlu da yer alır. İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman ve Devlet Bakanı Akın Gönen'le birlikte Türk yürüyüşüne katılan Ali Rıza Septioğlu bir ara kaybolur. Türk heyeti doğal olarak panikler. Herkes alarma geçer ve köşe bucak Septioğlu'nu arar.

Bir yandan da Türk Büyükelçiliğine 'Kayıp' bilgisi verilir. Ancak Septioğlu bir gün sonra elini kolunu sallayarak otele gelir. Açıklamasından anlaşılır ki, Septioğlu, Türk yürüyüşünde türkücü İzzet Altınmeşe ile karşılaşır ve onunla birlikte New Jersey'e gidip, Türkler'in hazırladığı bir çiğköfte partisine katıldıktan sonra uçakla geri döner...

     Buradan şuraya gelmek istiyorum: Devlet Bakanı olarak göreve başlar ve meteoroloji müdürüne söyle bana müdür: Elazığ da hava nasıl olacak ?

     Eğer bilemez , beni yalancı konumuna sokarsan yaktım seni …. Diyerek tepkisini koyar ve memleketine vardığında hava raporunu verir , Elazığ halkı , Bizim Bakan Allah’la görüşüyor yağmuru – karı da biliyor demeye başlar..

     Dün akşam eve gidiyorum, Meteoroloji kar var diyor ama hava da bir gram bulut yok, bende bugün köşemi bu konuya ayırarak ,” Kahramanmaraş’ın hava tahminini yapamadığını yapılan tahminlerin tutmadığını yazayım diyordum ama gece beklenen kar azda olsa gelince aklıma Merhum vekilimiz Ali Rıza Septioğlu geldi ve bugün köşemi ona ayırdım. 2016 yılına girdiğimiz bugün onu bir kere daha rahmetle anıyorum..

      Bakanın söylediği gibi Kahramanmaraş’ta kar görülmesi ile meteoroloji müdürü paçayı kurtardı..

     Kahramanmaraş’ta beklenen kar azda olsa görüldü..

     Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi kar ekibinin hazır olduğunu gördük..

     2016 yılına gülümseyerek başladık.. İnşallah 2016 yılında hep beraber millet olarak gülerek güzel bir yıl geçirmesini diliyoruz.

     İyi günler

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ4 + 1 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI