Reklam
Bugun...
Kitap Fuarı

BEKİR DOĞAN
medyagazetesi46@windowslive.com
facebook-paylas
 


3. Kahramanmaraş Kitap Fuarı 27 Ekim-6 Kasım 2016 tarihleri arasında KAFUM da yapılacağını öğrendik..

     Bu defa Uluslararası Kahramanmaraş 3. Kitap Fuarı olacak ismi ve bugünden çalışma başladı..

     Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Fetih Yanardağ, kitap fuarı ile alakalı sivil toplum kuruluşlarının yazarların gazetecilerin, ilim adamlarının görüşlerini almaya devam ediyor..

     Bu bağlamda : geçtiğimiz gün Katiphan da bir araya geldik..

     Bir gazeteci ve Yazar olarak bende görüş ve düşüncemi söyledim..

     Arada bir parazit çıkması sebebi ile görüş ve düşüncemiz tam iletilememiş olabilir diye bir kerede yazarak ifade etmek istiyorum..

A)    Komşu illerin belediye meclis üyeleri kitap fuarına davet edilmelidir.. komşu illerimiz, günü birlik otobüsle gelip gide bilecek iller, Mersin, Adana, Hatay, Kilis, Gaziantep , Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Kayseri, Osmaniye gibi illerimiz.. ki başkanları ile görüşerek buraya bir sefer yaptırmakta fayda vardır..

B)    Komşu illerin Esnaf Odaları Başkanları, Sanayi ve Ticaret Odaları başkanları ile görüşerek ilimizdeki kitap fuarına davet edilmelidir.. yönetim kurullarını burada ağırlamalıyız..

C)    Bölge illerimizde ki Gazeteciler Cemiyetleri Başkanları ile görüşerek o illerde görev yapan gazetecileri kitap fuarına davet etmeliyiz.. ulaşımını sağlayarak onları burada konuk ederek ağırlamak gerekir..

D)    Yine : İllerin Valilikleri  ve Belediye Başkanları ile görüşme yaparak komşu illerimizdeki mahalli kitap yazarları, köşe yazarlarını kitap fuarımıza davet etmeliyiz.. koordine içinde ulaşımını sağlayarak yazarlarımızla bir araya gelmemiz gerekir..

E)     Komşu illerimizdeki şair ve yazarların kitaplarını sergilemek üzere her ilin belediyesine bir yer vererek buralarda illerin kitap sergisini açmalıyız..

F)     Kahramanmaraşlı şair ve yazarların kitaplarından bu dönem hiç olmazsa bir miktarını bastırarak fuar içinde sergilenmesinden yanayım..

G)    Kahramanmaraşlı şair ve yazarlara ayrı ayrı yer verme yerine “Kahramanmaraşlı Yazarlar” bölümü diye bir geniş alanda birer küçük masa ile her yazar ve kitabını burada sergilemesi daha hoş olur..

H)    Geçen yıl yapılan ve çok da güzel olan, ortak okul, lise öğrencilerinin belediye otobüsleri ile fuar’a taşınması, Milli eğitim ve öğretmenlerle toplantı yaparak çocuklara birer kitap almasını sağlamak da çok önemli.. devamını diliyoruz.. il genelinde çocukları kitapla buluşturalım.. bedava kitap yerine bir lira da olsa parası ile kitap almalarını sağlamalıyız..

İ)       Uluslararası fuar olması için: Türki Cumhuriyetleri ve İslam alemi de ki yazar ve şairlerin katılması ile işe başlamakta fayda var.. Bu bağlamda Azerbaycan ile işe bismillah demek faydalı olacaktır..

Sevgili Başkanımız Fetih Yanardağ tebrik ediyorum: Her zaman ortak aklı kullanmak çok faydalıdır..

     Sevgili Peygamberimiz:” İstişare ediniz” buyurmakta ve bugün değimi ile ortak akıl dan ortaya çok güzel sonuçlar çıkacaktır..

     Türkiye deki yayın evlerinin elinde kalan eski 10-20 yıllık eski kitaplarını kitap fuarının bir köşesinde 1 TL veya 2 TL satmalarını sağlamak için mutlaka yer ayrılmalıdır..

      Kitap fuarı içinde : evlerinde kitaplığı olmayan vatandaşlar için çok güzel kitaplık yapanlar var onlara da yer vererek kütüphane kurmak isteyenlere de fırsat verilmelidir..

      Şair ve Yazarların şehri Kahramanmaraş’ta Türkiye’nin en büyük ve en önemli kitap Fuarını bizim açmamız gerekir..

      Bu sebeple komşu illerimizin desteği çok önemli..

      Fuarımıza davet ettiğimiz komşu illerimizden gelecek misafirlerimize, fuar ziyaretinden sonra: Belediyemizin Çamlıca tesislerinde bir ikram da bulunma bir Maraş dondurması bir yemek yedirerek ilimizi tanıtıp göndermek çok faydalı olur.

      Milli Eğitimle görüşerek: Komşu illerdeki lise öğrencilerini belediye otobüsleri ile kitap fuarına getirmek de ayrı bir proje olarak el altında bulunmalıdır..

      Yukarda da değindiğim gibi: komşu illerimizin belediyeleri özellikle fuar içinde illerine ait mahalli yazarlarının kitaplarını fuar da sergilemesini yapmalıdır..

      Tekraren söylüyorum: Komşu illerin Gazeteciler Cemiyetleri Başkanları ile görüşerek gazetecileri buraya kitap fuarına mutlaka getirmemiz gerekir..

      Bunun çok fazla bir yük getireceğini düşünmüyorum, Belediye otobüslerinden komşu illerin belediye imkanları ile bunu da yapa biliriz..

      Başkan Fetih Yanardağ ‘ çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.. istişare çok önemli ortaya ne akıllar çıkar !.. yeter ki biz birlik olalım..

      Bu bağlamda kendisine teşekkür ederek Allah güç versin diyorum..

      İyi günler..

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ3 + 3 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI