Reklam
Bugun...
İmamlar ders almamışlar

BEKİR DOĞAN
medyagazetesi46@windowslive.com
facebook-paylas
 


Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi internet sitesinden cenaze ilanlarına bakıyorum günlük ortalama ilimizde 20 kişi vefat etmekte, dolayısı ile bunların cenaze namazları camilerimizde imam efendiler tarafından kılınmaktadır.

Musalla taşında yatandan ders almak gerekir. İmam da, cemaat de ders almalı.

Cenaze namazını kıldıran bile olsan ders alıp, bir gün kendisinin de orada yatacağını bilmesi gerekir.

Sevgili Müftümüz, bakın son bir yılda bugün kendisinin yattığı yerde: yüzlerce cenaze namazı kıldırdı. Bir gün kendisinin öleceğini de her zaman söylerdi.

Kahramanmaraş Müftüsü Muhammet Gevher, 1 Kasım dan bugüne kadar Kahramanmaraş’ta 38 Şehit cenazesi, 100’lerce şehrimizin önde gelen isimlerinin anne ve babasının cenaze namazını kıldıran biri idi.

Kayın validemizin taziyesin de gelmişti.

Her cenazeye, her taziye elinden geldiği kadar katılır, insanların acısını paylaşırdı.

5 yıldan beri görev yaptığı Kahramanmaraş’ta gönüllere tat kuran müftümüz Muhammet Gevher, herkes tarafından sevilen bir insandı ama galiba imamlar onu sevmemiş.

Müftü de olsan bir insanın; Yüzde yüz sevilmesi mümkün değil, ancak ben bekliyordum ki Ulucamii etrafında yer kalmaz, hoca efendiler cübbeleri sarıkları ile cenazeye katılırlar diyordum. Müftümüze yakışan bir cenaze namazı olur diyordum.

Ülkemizde son 30-40 yıldan beri yozlaşan kültür hayatımız, aile hayatımız, yok olan gelenek ve göreneklerimiz, din adamlarımız kanalı ile yeniden kazanır mıyız? diye umutla beklerken, işin doğrusu imamların Müftü efendinin cenazesine katılmamaları beni hayal kırıklığına uğrattı.

İlimizde görev yapan imamların hiç olmazsa yüzde 50’sinin cenazeye katılmasını beklerdim. Ne de olsa İl Müftüsü Kurum Amiri 5 yıllık mesai arkadaşlığı var diye düşünüyorum. Hak var, hukuk var bir helallik var diye düşünüyorum.

Ulucamii’de kılınan cenaze namazında da Kahramanmaraşlıları gördük, resmi kurum müdürlerini gördük, gönül dostlarını gördük. Tüm bu gördüklerimiz yanında ise, mesai arkadaşım dediği, amiri olarak 5 yıldan beri birlikte çalıştığı imamların cenazeye katılmaması işin doğrusu beni fazlası ile üzdü. Katılan hiç yok diyemeyiz ama çok azdı.

Amir, çalışan arasında tatsızlıklar olabilir, ama ölüm bütün bunları ortadan kaldırması gerekir, İmam efendiler cenazeye katılıp haklarını helal etmeleri gerekirdi.

1400 Camii var kabul edersek bu Camiilerden bir 200-300 imam cenazeye katılamaz mıydı?  Yazık toplum ne hale gelmiş çok yazık ama cenazeye katılanların tümünün sayısı bu kadar bile yoktu. Çünkü camiin bahçesi tam dolmadı.

Birçok imam, emekli hoca vardı. Katılanlara teşekkür ederiz, Allah razı olsun deriz ancak, Diyanet görevlilerinin şöyle yarısı cenazeye katılmış olsa, Atatürk Meydanından Ulucamii’ye kadar olan alanın dolması gerekirdi.

Oysa biz Ulucamii’nin avlusunu bile dolduramadık.

Kahramanmaraş sivil toplum kuruluşlarının başkanları vardı. Devlet Erkanı vardı, Polis vardı, Gönül dostları vardı. Kuran Eğitim Merkezi hafızları vardı ama ne hikmetse sayısı parmakla gösterilecek kadar az imam ve görevli vardı.

Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammet Gevher, 63 yaşında hayata gözlerini yumdu.

63 yaşı önemli, çünkü Sevgili Peygamberimizde aynı yaşta vefat etmiş, Hoca Ahmet Yesevi  ise 63 yaşından sonra ise toprak altında yaşamıştır.

Hafızı Kelam, ilim ehli, Kur’an-ı kerim aşağı Kahramanmaraş Müftüsü Muhammet Gevher öyle veya böyle İl Müftüsü idi. Sevgili Peygamberimizin yaşıtı idi.

Sosyal hayatımızın ve aile yapımızın bittiği günümüzde bizler, bu cemaatlerin elinden bizi camii imamları kurtarır dinimizi öğretir diye bekliyorduk ki onlar dünden bitmiş.

2014 yılı Diyanet İşleri Başkanlığının resmi kayıtlarına göre: Kahramanmaraş’ta Bin 301 camii var, 2 yıldan beri yeni camiilerle bu sayı sanıyorum bin 400 bulmuştur.

Bin 400 imam, bir bu kadar müezzin, Kur’an eğitim Merkezlerindeki göreviler şöyle en azından sadece Müftülük personeli olmak üzere 3 bin kişinin katılması beklerdim.

Oysa üç beş hoca efendi. Komşu illerin müftüleri, dostları Kahramanmaraş protokolü, devlet erkanı sevenleri vardı.

Dini Cemaat elinden kurtaralım, Dini Merdiven altından çıkaralım diyoruz,  diyoruz da kendi müftülerinin eczanesine bile gelmeyen imamlarla mı bu işi yapacağız?

Tek umudumuz ve güvencemiz camii imamlarımız, onlarda kendi il müftülerinin cenazesine katılmıyorlar.

Gelenlere teşekkür ederiz, Allah razı olsun deriz ama gelmeyenlere ben bir şey demiyorum, yorum sizlerin!

Türkiye de aile çatırdıyor, toplumun her kesimi mi çatırdıyor, bana göre en önemli mesele burada yatıyor, biz benliğimizi özümüzü kayıp etmek üzereyiz.

Cenaze namazı kıldıran imamlar ölümden ders almamışsa söylenecek sözde yok..!

Sözün bittiği yer…

İyi günler…

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ1 + 6 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI