Bugun...
Helete ne istiyor !..

BEKİR DOĞAN
medyagazetesi46@windowslive.com
facebook-paylas
 


“Çağlayancerit yol bakımından her zaman ağlamaya devam ediyor, önce bu konuya değinmek istiyorum..

    Konumuz Halete olsa da Çağlayancerit yolları sebebi ile ağlayan ilçemiz olmaya devam ediyor..

    Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesi Helete Mahallesinde geçtiğimiz Cumartesi günü – adına eğlem mi ? derseniz , yoksa istişare toplantısı mı ? dersiniz.. böyle bir toplantı vardı..

    Sevgili dostumuz Opr.Dr. Ramazan Danışman, bizleri Helete’ye davet etti.. üstelik de Merhum Kayınvalidemiz de Helete den Barak ‘lardan olunca gitmemek ne mümkün.. Kayınvalidenin babası Hasan Barak, Annesi Fatma Barak’a ve aile büyüklerine bir fatiha okuyarak mahalle mezarlığından geçip helete’ye girdik..

    Tabi Helete denildiği zaman bir çok umre ve hacı arkadaşımız var, akrabalarımız var, bu sebeple Sevgili Doktorum Ramazan Danışman, Niyazi Kara ile beni de alarak Halete yollarına düştük..

    Hoş sohbet ile Helete ‘ye vardık..  Hacı Arkadaşlarımızın başında İsmail Sarıçerçi, gelmekte pepsini bir arada görme imkanı oldu.. Umre arkadaşlarımızı gördük.. Mübarek kutsal topraklara kadar gittik.. geldik sanki..

    Okul Bahçesinde halk toplanmış.. Helete Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Yumşak, Prof.Dr. Ekrem Arıkoğlu, Çağlayancerit Belediye Başkan Yarımcısı Mehmet Saygaz, yine heleteli hukukçu Av. Selim Sümen birer konuşma yaparak konunun hukuku ve genel durumu hakkında bilgeler verdiler..

    Gençler Baraj yapılmasını istemiyoruz.. yada yapılacaksa heleteye katkı sağlasın diyorlar..

    Kanun ve nizam ölçüsünde Kısık mevkine Baraj yapılarak Gaziantep’e içme suyu gidecektir.. Ancak yöre halkının ve nehir yatağına bırakılacak can suyu önemli..

    Bu baraj helete halkına bir defa iş imkanı sağlamalıdır..

    Baraj inşaatı ve Baraj bittikten sonra bekçisi, çalışanı heleeli olmalıdır..

    Gaziantep’e içme suyu vereceğiz verelim de Helete’ye katkısı ne olacak ?

    Ne olabilir sorusunu masaya yatırdık:

    Helete – Azaplı arasına bir tünel (Su isale hattı için açılacak)

    Helete – Nurhak Yolu

    Helete- Ekinözü yolu

    Helete’nin sulu tarıma açılamayan topraklarına kapalı damlama veya yağmurlama sulama sisteminin kurulmasını istiyorlar..

    Çok büyük isteklerde değil..

    Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Helete’ye gelerek bu eksiklerin giderilmesi için söz vermesini ve projesini yaptırmasını istiyorlar..

     Gaziantep’in içme suyunu karşılayacak olan Barajın ishale hattı bir çok yerden tünelle geçip gidecekmiş.. Bu sebeple Helete – Azaplı arasındaki dağın altından tünelle geçecek olduğunu öğrendik.. Tünel biraz geniş tutulması halinde aynı yerden araçlarda geçer ki halete için büyük bir hizmet olur..

     Bu tüneli sadece helete halkı için düşünmemek gerek..

     Helete – Nurhak yolu , köy yolumu ? derseniz !.. yoksa dağ yolumu? Dersiniz böyle bir yolu var, bu yol karayolları standardında iyileştirilerek asfalt yapılması isteniyor.. ki aynı zamanda Nurhak Gaziantep yolu olur..

     Gaziantep- Araban, Helete- Ekinözü arasındaki en kısa yol helete üzerinden, yani Çağlayancerit üzerinden Ekinözü ilçesine ulaşmaktır ki , heleteliler kadar Gazianteplilerinde Ekinözü içmelerine gidecekleri bir yol olması sebebi ile Gaziantepliler içinde önemli bir yol burada da bir yol var.. ama bu yolun iyileştirilerek asfalt yapılmasını istiyorlar..

     Gaziantep Büyükşehir Belediyesi için bu yolların hiçbir önemi yoktur.. aynı zamanda Baraj inşaatından önce yapılması ile baraj yolu olarak da kullanılacak bir yol olacaktır..

     Bu sebeple : İstenilen hizmet : gözde büyütülecek bir konu değil..

     Barajla birlikte Helete mahallesinin üst kesminde kalan topraklar cazibe ile sulanacak DSİ projesini yapmış makul olmayan bir proje değil..

     Gaziantepliler Göksu suyunu buz gibi içerken, Helete mahallesine de küçük bir katkı yapmaları gerekir diye düşünüyorum..

     Okul bahçesinde ki konuşmalardan sonra yemek ikramı, çay ikramı ile hoş sohbet bir hafta sonu oldu.. Kayınbirader Hacı Sarı’nın oğlu Oğuzhan Sarı, bizleri evinde misafir ettik.. teşekkür ediyoruz..

     Sonra ise : Helete- Çağlayanceri- Kahramanmaraş yolu dağdan 59 km.

     Doktor Ramazan Danışman dediği zaman işin doğrusu ben inanmamıştım.. Pazarcık üzerinden 120 km. Çağlayancerit- Hoylu-Beşen üzerinden 75 km. olan Helete – Kahramanmaraş Dağ yolundan 59 km. yanlış okumadınız..Helete içinde sıfırlama yaptık.. Şehri girdik 59 km. sanıyorum, iyi bir Güzergah çalışması belki birkaç yerde tünel çalışması yaparak yolu daha kısa hale getirmek mümkündür..

    Ama Çağlayancerit “Ç”ağlayancerit olarak ağlamaya devam etsin diyorum.. çünük sahibi yok.. sahipsiz bölge !..

    İyi günler

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ8 + 4 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI