Reklam
Bugun...
Ezilen Maraş ve Ezdirenler !...

BEKİR DOĞAN
medyagazetesi46@windowslive.com
facebook-paylas
 


Bir hafta önce : Gaziantep’e gittim, Cumartesi ve Pazar günü ise Kayseri ilimize gittim, Adana, malum, Malatya , Hatay arasında kalan Maraş her gün biraz daha eziliyor.. eziliyor ki suyumuzu çıkarıyorlar !..

    Kayseri enine boyuna gezdik..

    Gaziantep’ de enine boyuna gezdik..

    Adana , Malatya, Hatay bildiğimiz yer !

    Bu şehirler arasında Maraş eziliyor, ezdiriliyor.. tabiri caiz ise suyumuzu çıkarıyorlar ki, Göksu, Kartalkaya suyu da Gaziantep’e akıyor.. Kılavuzlu’nun suyu Hataya akıyor, Maraşlı bakıyor..!

    Gaziantep Hayvanat Bahçesini gezdim darphane gibi para basıyor..

    Kayseri Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu Anadolu Harikalar Diyarı Hayvanat Bahçesini gezdim oda darphane gibi para basıyor..

    Yorulduk hayvanat bahçesinde oturuyorum:

     Bir yandan uçaklar iniyor, bir yandan kalkıyor, peş peşe !

     Sonra : uçak fiyatlarına baktım : Promosyon biletler Kayseri – İstanbul 40 TL den başlıyor..

     Kahramanmaraş İstanbul 120 TL den başlıyor..

     Biz bir Ankara ve İstanbul uçak seferi ile sevinirken, Kayseri ve Gaziantep Dünyanın her köşesine uçak seferi koymuş ulaşım sorununu ortadan kaldırmış.. böyle olunca Maraşlı da komşu illerin hava alanını kullanıyor..

     Kayseri de : Toki 20 ayrı yere konut yapmış yapmaya devam ediyor, kalitesi de bizim ki gibi değil çok yüksek kalitede konutların yaptığına şahit oluyoruz..

     Kayseri den ezilmiş bir Maraşlı olarak döndüm ! ne yazayım ? çok yazılacak konu var..!

     Kahramanmaraş acilen kentsel dönüşüm yapmalıdır..

     Tekke- Karamanlı, Serintepe, Mağaralı, Karacaoğlan, Şehit Yusuf Çavuşlu, Eski Elektrik, Sakarya, Bağlarbaşı, Namıkkemal, Kanalevleri başta olmak üzere Kahramanmaraş acilen kentsel dönüşüm yaparak köy olmaktan bir defa Maraş’ı kurtarmamız gerekiyor..

     1500 dönüm Önsende yer alan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç, birinci öncelik olarak, TOKİ ile anlaşarak buraya 2 x 1 ve 3x1 şeklinde konutlar yaptırarak, Tekke de Karacaoğlan Mahallesinde ne kadar evi olan vatandaş varsa buradan birer konut vererek burasının acilen yıkılarak köy olmaktan bir defa kurtulmamız gerekiyor.

     Sosyal yaşam alanları çok önemli: Kahramanmaraş’ın varoşları denilen gece kondu bölgelerinde Büyükşehir Belediyemiz 5 binlik haritalar yaparak en az 10 dönüm, 20 dönüm, 30-50  dönüm büyüklüğünde adalar oluşturmalı ilçe belediyelerimiz ise 1000 ‘lik haritalarını yaparak buralarda ki vatandaşların tapularını birleştirerek tek tapu haline getirerek yüksek katla özel sektöre konut yaptırarak kentsel dönüşüm işini acilen başlatmaları gerekiyor..

    Kahramanmaraş’ta bugüne kadar kentsel dönüşüm adına bir tek çivi çakılmadı..

    Tekke- Orman bölge tarafı, Karacaoğlan, Şehit Yusuf Çavuşlu, Serintepe, Mağralı, Eski Elektrik, Sakarya, Duraklı, Kümmet, Namık Kemal, Yavuz Selim, Bağlarbaşı, Kanal evleri, Aptallar Mahallesi ve çevredeki gece kondu bölgelerinin artık bir ele alınması zamanı gelip de geçti bile..

    Bu yeterli olur mu ? Bana göre olmaz; İsmetpaşa Mahallesi, Bahçelievler bölgesinde , eski sanayi de de Sarayaltı bölgesinde de kentsel dönüşüm yapılarak moderne çağdaş binalar yapılmalıdır..

    Trabzon caddesinin yayalaştırılması, Karamanlı, Çukurova Elektrik kavşağı alt geçit üst geçit projesi eyvallah da daha biz köy olmaktan kurtulamadık ki :

     Gaziantep yönünden gelirken, Doğukent ve Güneş evleri uydu şehir gibi..

     Kayseri yönünden gelirken, Binevler ve yukarı bölge tam olmasa da bir şehir havası var , diğer yerlerimize baktığımız zaman ise Maraş kocaman bir köy..

     Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, el ele vererek, acilen Maraş’ta kentsel dönüşümü başlatmaları gerekmektedir..

     Kentsel dönüşüm: Belediyelerimizin kasasını doldurması için iyi bir fırsattır..

     Her belediyemiz kentsel dönüşüm müdürlüğü kurar arak çalışmalara başlamalı, Büyükşehir acilen 5 binlik haritaları, ilçelerimiz binlik haritaları yaparak, 10-20-30-50 dönümlük büyük siteli arsalar ortaya çıkmalıdır..

     Örnek olsun : Serintepe Mahallesini en fazla 4 ada yapacaksın kentsel dönüşüm kapsamında yıkarak herkesin evini vereceksin, geriye kalanda belediyemize kalmalıdır..

     Biz bunu yapa bilirsek: Maraş’ı belki komşuların arasında ezilmekten kurtara biliriz, yoksa Maraş ezilmeye çıkan suyumuzu da Gaziantep , Hatay almaya devam eder, bizde bakar dururuz..

     İyi günler..

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ1 + 5 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI