Reklam
Bugun...
Erkoç ve Ulaşım !..

BEKİR DOĞAN
medyagazetesi46@windowslive.com
facebook-paylas
 


Yaklaşık 20 günden beri otobüsle işe gelip gidiyorum.. gördüğüm kör dövüşü !..

     Kahramanmaraş’ta toplu taşımacılık bir felaket, çaresini düşünen var mı ? bilemiyorum !..Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç ve Ulaşım Daire Başkanlığı bu işe bir el atması gerekiyor..hemde çok acil..

     Otopark meselesini çözmek için Hayberli bölgesi, yani Orman bölge müdürlüğü ile Çevre yolu arasındaki heyelan bölgesindeki evler afet kapsamında yıkılarak bir bölümü botanik bahçe, bir bölümü de Büyükşehir Belediyesi tarafından otopark yapıldı.

     Otopark’ın önüne Merkez otobüs durağı yapılmalıdır.

     Arındırılmış bölge olarak vatandaş, arabasını otopark’a bıraktığı gibi nereye gidecekse belediye otobüsü veya halk otobüsü ile buradan istediği bölgeye gitmelidir..

     Konu uzun, üzerinde bir saat konuşur kırk sayfa yazarım..: 8 yıl İzmir de kaldım, tüm otobüsler Konak’a gelir, hangi semtte oturursan otur Konak ‘a geldiğinde istediğin yere ikinci otobüsle gidersin.. İzmir Büyükşehir ama artık bizde büyükşehiriz..

     Ankara da ise: Ulus Merkezdir.. örnekleri çoğaltmak mümkün !..

     Karacasu dan Kahramanmaraş Organize Sanayi Bölgesine gidecek bir vatandaşımız, otobüse bindiğinde otobüs merkezine gelerek inecek- arındırılmış bölge olduğu için ikinci defa kart basmadan Kavlaklı Organize Sanayi bölgesi otobüsüne binerek oraya gidecektir..

     Benim Türkiye diğer illerde gördüğüme göre Kahramanmaraş’ın ulaşımı şöyle çözülmelidir.. ki Şehir içi trafik akışını da büyük ölçüde rahatlatacaktır..

     Merkez- Karacasu

     Merkez- Doğukent

     Merkez- Sütçü İmam

     Merkez- Aslanbey parkı

     Merkez- Serintepe taziyevi

     Merkez- Esentepe Konutları

     Merkez- Cancık Mağarası

     Merkez – Çocuk Hastanesi

     Merkez- 5 Nisan Mahallesi

     Merkez- Kılavuzlu- Gölgent

     Merkez- Kavlaklı

     Merkez- KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi

     Merkez- Orman Bölge Müdürlüğü- Karacaoğlan

     Merkez- Otobüs garajı

     Merkez- Hava Alanı

     Merkez- Sanayi

     Merkez- Necip Fazıl Şehir Hastanesi

     Merkez- Türkoğlu

     Merkez- ılıca

     Merkez- Fatih (Dönüklü)

     Merkez- Bertiz

     Diğer merkezlere giderken, en kısa yoldan gidecek Merkez – KSÜ Tıp Fakültesi hastanesine gidecek otobüs, Azerbaycan bulvarı Kayabaşı, Mağralı, Binevlerden değil, en kısa yol Kayseri yolunu takiben KSÜ Tıp Fakültesi gibi..”Havuz sistemi var – az yolcu var diye bir derdiniz yok”

     Dünyanın hiçbir yerinde bizdeki gibi bir mantık yoktur.. herkesin evinin önünden otobüs veya dolmuş geçecek diye.. toplu taşıma araçlarına binmek için biraz yürüyecek sabah sporu yapacaksınız, iş dönüşü biraz yürüyeceksiniz sağlığınız için..

     Kahramanmaraş’ın köyünden veya ilçesinden, Mahallesinden binen kişi merkez otobüs durağına gelecek, ikinci bir kart basmadan gideceği yere ikinci otobüs ile gidecektir.. çünkü merkez otobüs durağı arındırılmış bölge olduğu için mesele olmayacak..

     Böylece: Şehir içinde trafik çözülecektir..

     Bütün otobüslerin tamamı, Azerbaycan bulvarını kullanıyor..

     Doğukentten,Kavlaklı Organize Sanayi Otobüs, Karacasu dan OSB otobüs yok böyle bir şey !..tüm otobüsler aynı caddeleri kullanıyor.. oysa bunları merkezden ilin tamamına dağıtmamız gerekiyor..

     Valilik yanında bulunan bir kişi NFZ Şehir Hastanesine gidecekse biner otobüse merkeze gelir – merkez den direk hastaneye çevre yolundan çok hızlı bir şekilde ulaşır..

     Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Ulaşım Daire Başkanını ve yöneticilerini belediye ve halk otobüsüne bindirerek önce gezdirmeli, tüm güzergahları görmeliler sonra ise yeniden bir ulaşım planı yapılmalıdır..

     Yapılmadan önce : bir komisyon kurularak konu tartışılmalı, içinde basın da olmalıdır..

     İstanbul da Metroya veya Metrebüse binen, arındırılmış durak da inen , ikinci defa para vermeden diğer otobüse veya metro’ya binerek gideceğin yere varıyorsa biz niye yapmayalım....

     Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Otobüs Merkezi de böyle bir yer olmalı, vatandaş bölgeye girerken, kartını basmalı hangi otobüse binecekse binip gideceği yere gitmelidir..

     Veya Merkez’e otobüsle gelen, gideceği yere ikinci otobüsle hareket etmelidir..

     Piazza’ya yakın, alış veriş için gelenlere yürüme mesafesi , ikincisi bu otobüs merkezinin çevresinde yeni bir çarşı kurulur, lokantalar, büfeler, manavlar, yeni bir cazibe merkezi olur ki Kahramanmaraş’ın da trafik sorununun büyük ölçüde çözer..

     Bizden söylemesi

     İyi günler

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 3 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI