Reklam
Bugun...
Dünyanın en ucuz gezisi !

BEKİR DOĞAN
medyagazetesi46@windowslive.com
facebook-paylas
 


Seyahat yapmayı seviyorsanız !.. şöyle bir tur olsa da gidip kafamı dinleyim diyorsanız sizi dünyanın en ucuz gezisine davet ediyorum..

     Emekli, 65 yaş üstü, şehit yakını, engelli vs 28 kalemde bulunan vatandaşlarımız bu tur’larımız ücretsizdir.

     Bu tura katılmak için tek yapmanız gereken ise: evde, börek, çörek, dolma, sarmaları yaptıracaksınız, bir termos’a çayınızı , bir termosa ayranınızı koyacaksınız sonra bize geleceksiniz çünkü bedava turumuz başlıyor!

     Bakın : Kahramanmaraş’tan Gaziantep, Adana, Hatay, Mersin, Adıyaman, Kayseri, Malatya gibi komşu illerimize sadece otobüsle gidip gelseniz sadece yol parası ortalama 80 TL’nin gider !.. oysa bizde bedava !..

     İnanmıyorsanız şehirler arası otobüs terminalimiz orada : Firmalara komşu illere otobüsün kaç paraya gidip geldiğini sorun ? hesabınızı siz yapın ama bizimle tur yaparsanız bedava dan biraz ucuz, toplamda 28 gurup vatandaşımıza ise bedava !..

     Bu dönemde kim kimi bedava tur yaptırır ? diye yazımı okuyunca bana kızmaya başlayanları duyar gibiyim ama bizim turizm şirketinde geziler bedava !

     Olur mu canım ? diyenlerin sesi yükseliyor ama gerçek bu !

     Nasıl mı ? bakın sizleri daha fazla merak ettirmemek için konuya gireyim..

     Orman bölge Müdürlüğü sonundan 16 numaralı özel halk otobüsüne biniyorsunuz, Orman bölge müdürlüğü, 12 Şubat Stadyumu, Bahçelievler, Şeyhadil Caddesi, Valilik, Hükümet Caddesi , Azerbaycan bulvarı, Ulucami, Kanlıdere, Kayabaşı, Askeri Kışla, Hastane, Çamlık, Kuzey Çevre yolu, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Ahirdağının dibinden Binevler, Üngüt, kısaca yazdığım güzergah tam tamına 55 km.

     Kahramanmaraş Ilıca’ya giderseniz tam tamına 85 km. yol kat ederek gidersiniz

     Karacasu- KSÜ Tıp ve Kavlaklı otobüsüne binerseniz 50 km. yol kat edersiniz..

     Diğer Güzergahlar da bunlardan farklı değil, al birini vur diğerine ?

     Süreye gelince: Önceki gün 16 numaralı halk otobüsü ile bir gezi yaptım gidiş 1 saat 10 dakika sürdü, dönüş ise 1 saat Sabah saat 07 ile 09 arası trafik sebebi ile 1.30 saat , akşam saat 16 00- 19 00 arasında ise 1.5 saat ile 2 saat arasında değişe biliyor..

     Normal zamanda normal şartlarda gidip gelseniz bile bir turunuz 2 saat 10 dakika buyurun size bedava bir gezi.. girmediğiniz sokak, kalmıyor, sizde sabır varsa tabi ?...

     Emekli iseniz veya 65 yaş üzeri iseniz, yolculuk yapmayı da seviyorsanız, ablam azığınızı hazırlasın ! sizde şöyle bir şehri gezmek üzere evden çıkın, bizim halk otobüslerimiz size görmediğiniz Maraş’ta ne kadar sokak varsa hepsini göstererek hedefe götürüler !..

     Otobüs sahipleri ile görüştüm: Hepsi isyan ediyor, şehir içinde 55 km. yol yapıyoruz boş yere mazot yakıyoruz, böyle bir ulaşım olamaz ? diye anlarda isyan ediyor.. arındırılmış bölgeli otobüs merkezi istiyorlar..

     Vatandaşlarla görüştüm: Yakınım hastanede bir ziyaret edip geleceğim, bu kadar yolu gezmek zorunda mıyız ? bu işin daha kısa yolu yok mu ? diyerek Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Daire Başkanlığını göreve çağırıyorlar..

     Vatandaşlar: “Cumhuriyet Mahallesinde oturuyorsam, bir otobüsle otobüs merkezine gelmeliyim, bir otobüsle de hastaneye en kısa yoldan gitmem gerek.. şehir içinde 1-2 saat arasında süren yolculuk olur mu ? elin adamı bu sürede Adana ya varır  “ diyerek ulaşım sistemine isyan ediyorlar..

     Kahramanmaraş’ın merkezde 81 mahallesi, köyden dönüşen büyük mahallerle haydi 150 mahallesi olsun, buradan gelecek 150 otobüs en kısa sürede Merkez ‘e gelmeli, buraya inen vatandaş ise en kısa yoldan gideceği yer : Hastane, Devlet Kurumları veya bir mahalleye de en kısa yoldan gitmesi gerektiğini bu düzenlemenin ise Kahramanmaraş Büyükşehir Ulaşım Daire Başkanlığınca yapılmasını arzu ediyorlar..

     Kayseri den Kahramanmaraş Ulaşım Daire Başkanlığına : bize göre genç mühendis bir arkadaşımız yeni atandı.. Hayırlı olsun diyorum..

     Ayak üzeri biraz görüştük: İnşallah Kahramanmaraş’ın ulaşım meselesini çözer, çözmesi halinde ben öyle inanıyorum ki Şehir deki trafik sorunun yüzde 50 kendiliğinden çözülecektir.. vatandaş kendi aracı yerine toplu taşıma araçlarını kullanacaktır..

     Bu sebeple : öncelikle yeni daire başkanımızın otobüs hatlarında bir sefere çıkarak şehri tanımasını arzu ediyorum..

     Kahramanmaraş’ta toplu taşımacılık bir kör düğüm çözene helal olsun diyorum..

     İkincisi : 1 Ocak 2016 dan sonra dolmuşlar çalışmayacak dolayısı ile toplu taşıma otobüslerle yapılmaya başlayacak.. böyle bir otobüs güzergahları sebebi ile vatandaş kendi aracı ile gelmeye çalışacak çünkü saat 08 den sonra toplu taşıma araçları ile bir yerden bir yere gidip gelmen Kahramanmaraş’ta mümkün değil, buda şehir trafiğini daha da artıracak yeni düzenlemenin çok acilen yapılması gerekiyor..

     Gece saat 24 00de kadar aynı sayıda otobüs olmasa da belli aralıklarla çalışması gerekir..

     Otobüs : Herkesin kapısının önünden geçecek, evinin kapısında duracak ! yok böyle bir şey ,  mantığından da artık kendimizi arındırmamız gerekiyor..

     Otobüslerin hepsi Azerbaycan bulvarını kullanması da son bulmalı.. bu sebeple yeni düzenlemenin acilen yapılması gerekiyor..

     İyi günler..  

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ3 + 2 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI