Reklam
Bugun...
Böyle özgürlük olmaz !

BEKİR DOĞAN
medyagazetesi46@windowslive.com
facebook-paylas
 


Basın özgürlüğü !.. bu nasıl özgürlüğü .. ?

Böyle bir özgürlük olamaz, dünyanın hiçbir yerinde de böyle özgürlük yok..!

Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere hükümet üyelerine olmadık hakaret ve iftirayı atacaksın ! sonra basın özgürlüğü diyeceksin ! sevsinler böyle özgürlük nerede var ?

Almanya’ya gitmiştik.. oradaki Alman meslek taşlarımıza : Almanya Başbakanı Merkel ile alakalı şunu niye yazmıyorsunuz dediğimizde : Cevap , “Yasak” niye yasak diye sorduğumuz da : Cevap Sormanız da yasak ! yasak yasak..! niye diye soramazsınız onu sormakta yasak..!

Bizde : İstediğini yaz ! bunun adı basın özgürlüğü, buna rağmen çıkıyorlar Türkiye de basın özgürlüğü yok diyorlar.. bizde basın özgürlüğü değil, basın barbarlığı var !..

Peki Türkiye de Basın Özgür , basın barbar ama , devlet erkanı özgür değil !..

Dönüyorum Türkiye ki son olaya : İstanbul Atatürk Hava Limanındaki hain saldırıyı yapanları yaptıranları kınama yerine bizim gazeteci geçinenler hükümeti suçluyor..

İnternet ortamında : “Bu saldırıyı hükümet yaptı!” diyecek kadar ireli gidiyorlar.. Saldırı sebebi ile Sayın Cumhurbaşkanına hakaret ediyorlar.. hükümette hakaret ediyorlar.. böyle bir basın özgürlüğü olur mu ? internet ortamında çok fazla bilgi kirliliği var..

Peki bir cezası var mı ? : Adresini bulursan var ! tabi bula bilirsen..!

44 kişi ölmüş 249 kişi yaralanmış, büyük maddi hasar meydana gelmiş, Türkiye terörle anılan bir ülke olmuş, tam turizm başlangıcı olan bugün terörle eş değer anılıyoruz.. bunları konuşması gereken bizim diyemiyorum Türkiye de yayın yapan bir kısım gazete, televizyon kanalı, internethaber siteleri: “olayın sorumlusu hükümet ve Cumhurbaşkanı “ diye biliyor..

Mahalline inersek, illerde kurulan adresi yayıncısı belli olmayan internet siteleri ise belediye başkanları , reklam vermeyen kuruluşlara iftira atmaya devam ediyor..

Böyle bir basın özgürlüğü olamaz !

Ben bir gazeteci olarak bunu basın özgürlüğü değil, vatan hainliği olarak nitelendiriyorum..

Bunun adı olsa olsa MİT trlarını durduran ve onu gazetesine haber yapan vatan hainleri ile eş değerde vatan hainliğidir.. basın barbarlığıdır..

AB ülkelerini gezen Can Dündar :” Hükümet ve Cumhurbaşkanını kötülemeye devam ediyor , sözüm ona bunu da gazeteci olarak yapıyor !” basın özgürlüğü diyor..böyle gazetecilik de olmaz basın özgürlüğü de olmaz..

Türkiye de basın özgürlüğü var da !.. millette hizmet eden kamu görevlilerinin özgürlüğü yok.. Sayın Cumhurbaşkanının özgürlüğü yok .. Sayın Başbakanın özgürlüğü yok.. yok yok..

Bizde Basın özgür anlayışı : Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan Sayın Bakanlarımıza istediğimiz söyleriz yazarız da onların bize söz söyleme özgürlüğü yoktur !..

Mesele burada: biz gazeteci olarak istediğimizi yazarı ama onlar bize bir şey deme özgürlüğü yok..

Türkiye Cumhuriyeti Devleti : eğer devlet olmak istiyorsa , acilen yeni anayasayı çıkarmalı, Türk Ceza Kanunlarını yeniden gözden geçirmeli, İnternet yasası mutlaka çıkmalıdır..

Türkiye de Sayısı 2 milyonu aşan haber siteleri : aklına geldiği gibi yazı yazıyor, Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a istediği hakaretleri yapıyor.. sorumlusu var mı ? yok..

Sanal medya dediğimiz, Facebook veya diğer sanal ortamda herkes bir birine hakaret ediyor istediğini yazıyor buna bir dur denmesi gerekir..

Vatandaş kanuni haklarını da bilmiyor..

Korsan İnternet Haber Sitesi yayınları mutlaka kayıt altına alınmalıdır..

Oysa : Burada biz mağdur oluyoruz.. Bizim Maliye kayıtımız var, SSK var, Bağ-kur var iş yeri kirası var, Personel maaşı ver.. KDV var, Gelir Vergisi var.. var var..

ABD üzerinden bedava bir com adresi alan kişinin hiçbir kayıtı yok, sorumluluğu yok, istediğine istediği hakareti yapıyor.. sitenin bir künyesi yok.. tam özgür basın !.. Örnek: www.kahramanmarasgazetesi.com.tr internet haber sitemize girdiğinizde sahibi, adresi telefonu , sorumlu yazı işleri müdürü hepsi yazılı .. peki bilmem ne haber com. Sitesine girdiğinizde künyesi yok, sahibi yok, kim kim olduğu belli olmayan bir site ve Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanımıza hakaret ve iftira atabiliyor..

Bunun önüne geçilmesi için : Gazetelerin nasıl çıktığı belli, Sarı Basın kartı şartı belli o halde internet sitelerinde bu şartların getirilerek hepsini kayıt altına alınması gerekir..

Adresi – telefonu – sabit telefonu, maliye kayıtı , Savcılık kayıtı şartı getirilmeli.. bu şartları yerine getirmeyenlere ise ağır ceza getirilmelidir..

Dünya da böyle bir şey yok: Herkes her aklına geldiğini hele devletle ilgili aklına geldiğini söyleyemez.. bizim de bu konuyu bir kayıt altına alma zamanımız gelmiştir..

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü, İstanbul 3. Hava limanı ve diğer yatırımlardan daha önemlisi bize göre bugün bu internet yasasını çıkması gerekir..

Belediye Basın Yayın Müdürleri ile beraberiz: “ Abi bıktık usandık, her gün 3-5 beş kişi geliyor, abi internet haber sitesi kurdum..? bize reklam verin, bu iş bu kadar basit olmamalı buna bir dur denmesi gerekir.. sabah erken kalkan haber sitesi kuruyor..!

Valiliklere kayıt, Savcılığa kayıt, Maliye Kayıtın yaptır.. esnaf odası kayıtı.. Sarı Basın Kartı olan bir kişide sorumlu yazı işleri müdürü yap , bundan sonra buyur yayın yap denmesi gerekiyor..

Sorumlusu yok, sahibi yok, nereden yayın yaptığı belli değil, İnternet Haber Sitesiyim diyerek ortaya çıkıyor yayın yapıyorlar..

Hükümetimizin bana göre birinci önceliği bu internet haber sitesi ve sanal medya yasasını çıkararak kayıt altına alması gerekir.. bu başı boşluktan bir gazeteci olarak bende rahatsızım..

Basın özgürlüğü olamaz, bunun adına basın özgürlüğü diyemeyiz..!..

İyi günler..

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 5 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI