Reklam
Bugun...
Bilmeden konuşmak

BEKİR DOĞAN
medyagazetesi46@windowslive.com
facebook-paylas
 


Gıybet etmek !

     Çok yaşadığım olay var ! benzerini gördüğüm olaylar var ki : inanılır gibi değil..

     Çok değil bir hafta önce : Arkadaşımızın annesi öldü..

      Annesinin öldüğünü duyduk: Belediye’nin internet sitesinden camii ve taziye yeri için bakalım dedik.. o isimde bir bayan var ama 41 yaşında .. arkadaşımız 60 devirdi.. babası öleli ise 20 yıl oldu..

     Aklımıza şu geldi: demek ki Annesi vefat etmiş , babası rahmetli ölmeden genç biri ile evlenmiş.. oda bugün 41 yaşında hayata gözlerini yummuş.. o genç yaşına rağmen evlenmedi ise buna saygı duyulur..” dedi…

     Arkadaşımızın cici annesinin cenazesine gideceğiz diye kendi aramızda konuşmaya devam ettik.. sonra bir yakınından öğrendim.. hakiki annesi dedi.. kendi var 60 yaşında nasıl annesi 41 yaşında oluyor dediğimde : o arkadaş hemen belediye ‘ye giderek annesinin yaşını düzettirdi.. oysa annesi 87 yaşındaymış.. sisteme girilirken yanlış girilmiş olmaz mı oldu !..

      Bizde bilmeden neler konuştuk neler ?.. yanlış girilen bir yazı bizi günaha soktu..

      Hep söylüyorum: Gıybet kanser gibidir.. insanın içine girince onu yer bitirir ve cehenneme götürür.. bizi de yaktı maalesef ki ..!

      Oysa : Gıybet edene sus diyene şehit sevabı var.. Sevgili Peygamberimiz (SAV) efendimiz, “ ölü kardeşinizin etini yemeyin !” buyurarak gıybet etmenin ne kadar yanlış olduğunu söylüyor.. dinleyeni getirin dinleyeni !..

      Buradan ben şu dersi çıkardım kendi adıma !..

      Köşe yazısı yazıyoruz, haber yazıyoruz, Allah korusun bir yanlış harf veya bir yanlış hata binlerce insanın günaha girmesine sebep olacak o bizi de yakacak bunu bilen biri olarak çok dikkat ediyorum.. herkesden helallik diliyorum..

      Hadis uydurmanın cezası büyüktür

      Resulullah efendimiz, hadis uyduran ve uydurma hadisi nakleden için ağır sözler söylemiş, Mesela (Hadis uyduran Cehennemdeki yerine hazırlansın) hadis-i şerifi din kitaplarında var. Böyle bir hadis-i şerif olmasa bile, hangi İslam âlimi kitabına uydurma hadis alır? Mezhepsizler, (Uydurma hadisi kitabına almak, ya ihmallik, ya gafillik ya cahillik veya hainlikten ileri gelir) diyorlar. Gayet doğrudur. Peki Kütüb-i sittede, diğer hadis ve tefsir kitaplarında veya İhya’da uydurma hadis var denirse, bu büyük zatlar ihmallik, gafillik, cahillik veya hainlikle suçlanmış olmuyor mu? O mübarek zatlara bunlar nasıl yakıştırılabilir? Bir İslam âlimi uydurma hadisi kitabına alır mı hiç? Cahillik denirse hâşâ İslam âlimi cahil olursa kim âlim olur ki? Gafillik de öyle. Onlar gafil ise biz nasıl müteyakkız [uyanık] oluruz?

      Peki: Gazeteci – Yazar kitap veya gazete köşesini yazarken, yanlış yalan hadis ve kur’an-ı kerim yazarsa yerinin cehennemde hazırlamış olmaktadır..

      Bugün İnternet ortamında ve yazılı basın da o kadar çok bilgi kirliliği var ki inanılır gibi değil.. önüne gelen bir şey yazıyor sonra internette atıyor..

      Sonra : Allah korusun , evinden Müslüman olarak çıkan kişi , akşam evine kafir olarak döndüğü bugünümüzde aman dikkat diyorum..

      Her yazıya inanmayın yoksa bizim gibi hataya düşersiniz..

      Her şeyi bilemeyiz, ilim adamı alımlara sormamız gerekir: çünkü hadis ve kur’an ne diyor bunu cevabını alimler verir.. haddini bilmemekten, cahillikten, hatta hainlikten ileri gelen bir söz olur. Kur'an-ı kerimde mealen, (Âlimlere sorun) buyuruluyor. Hadis-i şerifte ise, (Âlimler, Peygamberlerin vârisleridir), (Âlim, Allahü teâlânın güvendiği kimsedir) buyuruluyor.

      Allahü teâlânın güvendiği ve kendilerine sorun dediği âlimler kimdir? Kütüb-i sitte sahipleri veya Hüccet-ül İslam İmam-ı Gazali hazretleri bu âlimlere dahil değil mi? Resulullah efendimizin (Vârislerim) dediği âlimlerin kitaplarını okumak gerekir..

      Söylemediğim sözü, hadis olarak bildiren veya Kur’anı kendi reyi [görüşü] ile tefsir eden, Cehennemde azap görecektir. [Tirmizi]

     Bu hadis-i şerifleri bilen bir âlimin kitabına uydurma hadis alması mümkün mü? Bırakın âlimi, herhangi bir müslüman, uydurma bir sözü hadis diye nakledebilir mi, Allah Resulüne bu iftirayı yapması, söylemesi mümkün mü? Mezhepsizlere, misyonerlere aldanmamalı, ehl-i sünnet âlimlerinin kitaplarında uydurma hadis var zannetmemeli. Allahü teâlânın, dinini, soysuzlara karşı bu mübarek zatlar vasıtasıyla koruduğunu, yaydığını unutmamalı.

     Sözün özü: Bilmeden konuşmak- Gıybet etmek, dedi kotu yapmak ne kadar kötü bir şeydir.. bir konu üzerine fikir belirtirken kaynak sağlam olmalı.. !

     Aceba öyle mi ? : boşluğunu bırakmak gerekir.. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi cenaze ilanlarına ölen kişinin yaşı yanlışlıkla yanlış yazılıyor biz ise hemen yorumlara başlıyoruz ne kadar yanlış bir karar !...

      Rahmetli olmuş adamı evlendirdik.. ölen annemizi cici anne yaptık.. bilmem ne yaptık.. Allah günahlarımızı af etsin yazık her konuda böyleyiz..

      Hükümet ve Bakanlar Milletvekilleri, yöneticilerimiz hakkında da hemen böyle bir kafa ile hüküm veriyoruz.. Allah’ım beni koru , günahlarımı af et diye dua edelim.. amin

     İyi günler

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ4 + 6 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI