Reklam
Bugun...
Afşin Belediyesi Turizm alt yapısı !..

BEKİR DOĞAN
medyagazetesi46@windowslive.com
facebook-paylas
 


Tarihi, Enerji yatırımı, tarım alanları ile Kahramanmaraş’ın en önemli ilçelerinden biri olan Afşin İlçesindeyim.. ilk defamı geldim ?  hayır !.. 1980 yılından beri hep gelir giderim gördüklerimi yazarım..

     Afşin Belediye Başkanı Sayın Mehmet Fatih Güven beyin çalışmalarını gözlüyorum.. sohbet ediyoruz örnek çalışmaları var tebrik ediyorum.. hizmetleri için teşekkür ediyorum..

     Önce işi bilmek gerekir..

     Mehmet Fatih Güven: 1994/2009 yılları arasında Maliyecilik, 2015 yılına kadar Malatya Belediyesi Başkan yardımcılığı görevini yapması sebebi ile işin çok iyi bilen bir usta..

     Maliyeci olunca: Kayıp ve kaçakları en az seviyeye indiriyor.. mali disiplin sağlıyor..

     Belediyeci olunca : belediye hizmetleri nasıl yapılır onu çok iyi biliyor..

     Bizim genel yapımız: çalışana teşekkür etmeyiz, ayağına çelme takmaya çalışılırız.. Afşin de de bunu görüyoruz..

     Kahramanmaraş’ın büyükşehir olması ile kapanan kasaba belediyesinin borçları ilçe belediyesinin sırtına binmesi, hacizli, icralık araçları, borç – alacak batağı ile boğuşmaya başlayan Mehmet Fatih Güven: “ Hiçbir zaman enkaz edebiyatı yapmadım ama 60 Milyon borçla devraldım.. bugün bu borç 28 Milyon’a kadar indirdim..

     Milli bütçeden gelen para Personel parası ve araç yakıtlarına gidiyor, yaptığım hizmetleri öz kaynak üretimi ile yapıyorum..

     Benim için burası baki değil, önemli olan geride hoş bir seda bırakmaktır.. diyerek Allah rızası için ilçesine hizmet etmeye çalışıyor , Güven başkanım..

     Ve ekliyor başkanım: Önümüze engeller konmasa çok güzel işler daha yapacağım ama , biz koşmak istiyoruz birileri ayağımıza çelme takıyor,” diyerek yaşadıklarını bizlerle paylaştı..

      Sonra : Eshab-ı Kehf ‘e gittik, burada harika işler yapmış,  Bugün ziyaret ederseniz aaa bunlar ne zaman yapıldı ? diyerek hayretinizi gizleyemezsiniz çünkü iki ay içinde yapılmış tamamı.. çık güzel görsellik katan işlere imza atmış ancak ne var ki onu da kıskananlar olmuş.. her zaman olduğu gibi teşekkür yerine … gerisi nokta nokta……

      Oradan Mehmet Ağa konağına geldik..

      750 yıllık bir konak, Kahramanmaraş Valiliği şahısdan satın alarak Afşin Belediyesine devir etmiş. Restore çalışması devam ediyor.. bittiği zaman Afşin Kültür ve Sanat konağı olarak hizmet vereceğini öğreniyoruz.. görülmesi gereken bir konak..

      Asfalt planeti – beton mamulleri fabrikası, Kum ve Çakıl tesislerini kurarak ürettiği kilit parke başta olmak üzere tüm ürünlerini Afşin ve köyden mahalleye dönüşen mahallelerine hizmet olarak götürüyor..

      Afşin Elbistan Termik Santralı inşaatı sırasında çalışan personellerin kaldığı prefabrik konutların çürüyerek yıkılması üzerine boşalan alana 90 dönüm park yapan başkan Mehmet Fatih Güven, “ Afşin halkının bu parka sahip çıkmasını istiyorum,” diyerek ilgisizlikten dert yandı.. park içindeki çiçeklerin, görsellerin gözümüz gibi korumamız gerektiğini söylüyor..

     Hanımlar için yapılan özel dinlenme, spor ve park ise Afşin’li bayanların büyük ilgisini çekmiş, gelip spor yaptıkları gibi, sadece bayanların gire bildiği özel park da çay içip dinleniyorlar..

     Özellikle kırsal mahallelerden gelen bayanlar, kocaları çarşıda alış veriş işini yaparken, veya kamu kurumlarındaki işlerini halletmeye çalışırken, burada dinlendiklerini gördük..

     1980 yılından beri gidip geldiğim Afşin’le ilgili benim de hayallerim var..

      İnanç turizmin merkezi olabilecek olan Afşin Eshab-ı Kehf  yolu üzerine, taştan, tonoz, tarihi doku içinde küçük dükkanlar yaparak, buraya gelen turistlerin  alış veriş ihtiyaçlarını karşılamak gerekiyor..

     O günden bugüne kadar gelen tüm belediye başkanlarımıza bu hayalimi söyledim, dün sayın Mehmet Fatih Güven başkanımıza da söyledim.. inşallah yapıldığı günü göre biliriz..

     Dede Baba Türbesi, Mehmet Ağa konağı, Hurman Kalesi, Eshab-ı Kehf ‘i gelen misafirlere çok iyi anlatacak en az 5 adet Turizm Rehberi yetiştirilmesi için bir çalışma yapılması gerekiyor ki , Turizmin olmazsa olmazı Rehberlerdir..

     Afşin yanı başında, üzerinde verici ve antenlerin bulunduğu tepe, Afşin ovası, Termik Santralı, Elbistan Ovası, Ekönüzü Ovasını gören en güzel yerdir..

     Buraya seyir terası, gezi alanı ve yöre şartlarına uygun tesis yapılarak burasının da Turizme Kazandırılması gerekir..

     İlçeye gelen Turist gurubunu buraya çıkaracaksınız, burada bir çay ikramı, Ekinözü, Elbistan, Afşin Elbistan Termik Santralı, Ovalar, Hurman Kalesi, Eshab-ı Kehf hakkında genel bilgi verdikten sonra ilçe deki tarihi ve turistlik yerleri gezdirmeye başlayacaksınız ki yaptığınız işin bir anlamı olsun..

     Afşin Belediye Başkanımız Mehmet Fatih Güven beyle uzun uzun sohbet ettik, bu düşüncelerimizi kendisi ile paylaştık.. inşallah gelecekte her gün 100’lerce turist otobüsünün geldiği bir Afşin görmek dileği ile ..

    İyi günler..

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 5 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI