Bugun...
YOL DÜŞÜNCELERİ

AHMET SANDAL
sandalahmet@hotmail.com
facebook-paylas
 


YOL DÜŞÜNCELERİ-1

Ya sabır, ya şükür. Müslüman için üçüncü yol yok. Bu sözüme karşılık, "benim için yol çok, ne sabrederim ve ne de şükrederim" diyorsa birisi, ona da sözümüz hazır: "Cehenneme kadar yolun var."

YOL DÜŞÜNCELERİ-2

Masumiyet, Dünyada en değerli ve korunmaya en layık hususiyettir. Bunun için bir Devlet her şeyden önce sistemini Masumları korumak üzerine kurmalıdır.

YOL DÜŞÜNCELERİ-3

Doğruların görünmez orduları vardır. Sen yeter ki doğru ol. Allah, seni görünmez orduları ile takviye edecektir. Geçmişte Peygamberlerini ve salih kullarını takviye ettiği ve koruduğu gibi, Seni de koruyacaktır. Yeter ki doğru ol.

YOL DÜŞÜNCELERİ-4

"Alimin uykusu cahilin nafile ibadetinden hayırlıdır." Sevgili Peygamberimiz (asm) bu sözleri ile bizi ilme çağırıyor. Bu çağrıyı anlamayan Müslüman, sabahtan akşama, akşamdan sabaha kadar namaz kılsa nafiledir.

YOL DÜŞÜNCELERİ– 5

Cahillik mi bencilliği doğurur, bencillik mi cahilliği doğurur? Hangisi hangisini tetikler? Cahillerin aynı zamanda bencil olması bir tesadüf müdür?

Bu soruların elbette cevabı vardır. Düşünen düşünsün ve üzerinde münazarada bulunsun.

Ancak şu husus çok nettir:

"Bencillerin cahil olması çok normal bir durumdur."

YOL DÜŞÜNCELERİ– 6

Cehalet, okuma yazma bilmemek manasına gelmez. Bu durumda olanlara "ümmi" denilir.

Cehalet, Allah'ı bilmemektir. Bu nedenle İslâm'a göre birine "cahil" diye hitap etmek en büyük hakarettir. Ebû Cehil, çok şey bilse de Allah'ı bilmedigi için "cehaletin babası" diye en aşağı bir sıfatla anılmış ve hakir görülmüştür. Bu sıfat ebediyete kadar Ebû Cehilin ve Ebû Cehillerin yakasını bırakmayacaktır.

YOL DÜŞÜNCELERİ– 7

Şimdiki nesil bilmez. Eskiler "efradını cami, ağyarını mani" diye bir tabiri, bir yazı ve sözü değerlendirirken kullanırlardı. Bunun manası, yazı ve sözün gerekli herseyi kapsaması ve gereksiz bir fazlalık barındırmamasıdır. Şimdikiler beğendiği bir yazı ve söz okuduğu ya da duyduğu zaman "on numara" deyip geçiyor.

Gerçi asıl söylemek istediğim bu değil. Şu "efradını cami, ağyarını mani" kuralını sırf yazı ve sözde değil, hayatımızın tamamına uygulamak gerekir.

"Gereksizleri almak, gereksizleri atmak gerekir."

YOL DÜŞÜNCELERİ– 8

Bugün Eskilerin güzel sözlerini yazmakla başladım. Öyle devam edeyim.

Eskiler "kem alat ile, kemalat olmaz" diye bir tabir kullanırlardı. Çok doğru.

Bir insan şerri vasıta ittihaz ederek olgun bir duruma gelemez. Kötü fiilleri kendisine arkadaş eyleyen, kötü işleri alışkanlık belleyen asla kamil bir insan olamaz.

 YOL DÜŞÜNCELERİ– 9

Eskilerin Eskimez sözleri var. Bugün sabah işe gelirken onlarla başladım. Akşam servisle eve dönerken onlarla sürdüreyim bari.

Eskiler, "hal kâlden önce gelir. Kişinin kâline bakma, haline bak. İnsan kâliyle değil haliyle örnek olmalı " derlerdi.

Yine Eskiler, "ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz" derlerdi.

Evet bu sözler asla eskimez. Bize ışık tutar. Bir insan, yaşantısı, yani hali ile kötü ve şer tarafında ise sözü iyi ve güzel de olsa hiçbir tesiri olmaz.

Ya da kendisi bir zararlı alışkanlık içindeyken o alışkanlığı terketmeden başkasına verdiği öğüdün tesiri olmaz.

Bu hususta tarihte yaşanmış bir darb-ı mesel var. Biraz ondan bahsedeyim.

İmam-ı Azam Efendimizin yanına bir kadın gelip Oğlunun çok bal yediğini ve bu alışkanlıktan vazgeçirmek için çabalasa da bir sonuç alamadığını belirtir. İmam-ı Azam kadına o anda bir tavsiyede bulunmaz 40 gün sonra tekrar gelmesini söyler. Kadın 40 gün sonra tekrar gelir ve İmam-ı Azam o kadına gereken öğüdü verir.

Kadın sorar: "Bu öğüdü söylemek için neden 40 gün beklediniz?"

İmam-ı Azam cevap verir: "Ben de çok bal yiyordum. Önce öğütleri kendi nefsime verdim. Ve halimi düzelttim. Ondan sonra size öğüt verdim."

Evet, halini düzeltmeyen başkasına kâl (söz) ile öğüt verse de tesirli olamaz. En büyük öğüt kâl ile değil hal ile olandır."

YOL DÜŞÜNCELERİ– 10

Bugün sabah işe gelirken Ecdad sözleri ile başlamıştık. Bu akşam servis ile eve dönerken serimizin onuncu ve sonuncu sözü yine Ecdad Sözlerine dair olsun.

"Üslub-u beyan, aynıyla insan."

Bu sözü uzun uzun anlatmaya gerek yok. "Kişi, dilinin altında saklıdır" sözü ile aynı manaya geliyor.

 Not: Serviste, işe giderken ve işten gelirken düşüncelerimi olarak “Yol Düşünceleri olarak kaydettim.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ4 + 4 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI