Bugun...
YENİ HÜKÜMETTE KAHRAMANMARAŞ’A BAKAN GELİYOR

AHMET SANDAL
sandalahmet@hotmail.com
facebook-paylas
 


Kahramanmaraşlıların Bakanlık beklentisi ve hatta beklentiden de öte, Kahramanmaraşlıların Bakanlık arzusu, yeni bir şey değil. Belki de 20 yıllık hasret. Bu hususta Kahramanmaraşlılar çokça konuşur ve arzularını dile getirir. Biz Ankara’da yaşayan Kahramanmaraşlı kamu görevlileri her fırsatta memleketimizden bir Bakan’ın Hükümette yer almasını isteriz.

Bu istek ve beklentinin ana nedeni, Ak Parti’ye Kahramanmaraş’ta gösterilen büyük ilgi ve seçimlerde %70’leri aşan oranda oy desteğidir. Her seçimde, ilin toplam (sekiz) milletvekili  sayısının büyük çoğunluğu Ak Partiye nasip olmaktadır. Seçimlerde iktidar partisinden en az 6 milletvekili çıkaran (son seçimde 7 milletvekili gönderen) bir İl olarak Kahramanmaraş Bakanlık beklentisinde haklıdır ve bu beklenti mutlaka karşılık bulmalıdır.

Kahramanmaraş’ın Bakanlık talebi hakkında, ben de acizane, çok yerde bu hususu seslendirdiğim gibi, birçok kere de köşe yazısı yazdım. Mesela, 30.08.2015 tarihinde Kahramanmaraş’a 2 ay sonra Bakan var mı? diye başlığıyla yazdım. 1 Kasım seçimlerini kastederek, o yazıda aynen şöyle seslenmişim: “İki hafta kadar önce Erzincan İlimizde idim. Bu İlimize bu seyahatten önce, bir kez daha gitmiş ve biraz kalmıştım. O ilk gittiğim yıl 2001 idi. Aradan 14 yıl sonra Erzincan’a gittiğimde çok bariz farkı ve çok net gelişme gördüm. Havaalanı, yolları, yeni açılan tesisleri ve düzenli, planlı şehri ile Erzincan göz dolduruyordu. Zaten severim Erzincanı. Şirin bir yerdir. “Etrafı dağlık, ortası bağlık” dedikler, yeşil bir yerdir. Neyse, asıl bahsetmek istediğim elbette bunlar değil. Erzincan’da şunu anladım ki, “bir İl’in 10 Milletvekili olacağına, 1 Bakan’ı olsun yeter.” Uzun yıllar Bakanlık yapan Binali Yıldırım Bey Erzincan’a hatırı sayılır bir hizmet getirmiş. Bakan demek Hizmet demektir. Darısı bizim Kahramanmaraş’a İnşaallah. Bir Bakan da bize nasip olsun ve o Bakanımız da 14 yıl Bakanlık yapsın İnşaallah. Olur mu olur.”

Bu yazımdan önce de yazdım. 4 yıl önceki bir köşe yazımda, “TBMM’ne Kahramanmaraş Milletvekili olarak girip de Bakanlık yapan en son Bakanımızın ismini hatırlayan var mı? Ben en son mudur, yoksa ondan sonra başka Bakanımız oldu mu bilmem de, “Kahramanmaraş ve Bakan” kelimeleri yan yana geldiğinde, yalnızca Sayın Mehmet SAĞLAM Bey’i hatırlıyorum. Bu durum birçok Hemşehrimiz için de geçerlidir. Öyleyse, Kahramanmaraşlı için, en son Bakan denilince, Milli Eğitim eski Bakanımız Sayın Mehmet SAĞLAM akla geliyor ki, O da, 1996 yılında Bakanlık yaptı. 2011’den 1996’ı çıkarırsanız 15 yıl eder ki, demek ki, 15 yıldır Kahramanmaraş’tan bir Bakan kabinede yer almamış. Bu da uzun bir dönemi gösterir ki, Kahramanmaraşlılar olarak, büyük bir hasretlik içerisindeyiz.” Bu yazıda 15 yıllık Bakanlık hasretinden bahsetmişim. Bu köşe yazısını 4 yıl önce yazdığıma göre, bu hasretimiz 20 yıla yaklaşıyor.

20 yıl çok uzun süre. Kahramanmaraş Bakan’ı değil, esasında daha da üst bir mevkide bir temsili hak ediyor. Biz niye hedefimizi böyle daha aşağıda tutuyoruz ki! Kahramanmaraş’a Bakanlık değil, TBMM Başkanlığı gibi ya da daha üst bir mevkide bir temsilci yakışır.

Sanmayın ki, bu düşünce ve istek bizim Kahramanmaraşlı olduğumuz için, konuya sübjektif bakmamızdan kaynaklanıyor. Kahramanmaraş’ın Ak Parti’ye yıllardır verdiği büyük desteği müşahede eden başka memleketlerden arkadaşlarımız da aynı hususu ifade ediyorlar.

Daha bugün bir sohbette bir arkadaşım aynen şunları söyledi: "Ey Kahramanmaraşlılar bırakın Bakan beklemeyi, neden Başbakan, TBMM Başkanı beklemiyorsunuz. Baksana şu şu şehirlere! Adamlar, Bakan makan beklemeyi, işten dahi saymıyorlar. Cumhurbaşkanı, Başbakan, TBMM Başkanı, Bakan hep o şehirlerden. Ey Kahramanmaraş hedefini büyüt! Memleketinden Bakan değil, Başbakan, TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı dahi beklentin olsun" dedi.

Bu söz karşısında iki kelime sarf ettim: “Doğruya doğru.”

Esasında böyle hedef büyütmenin şöyle de bir faydası var. “Başbakan, TBMM Başkanı beklersin ve Bakan’a razı olursun:)))”

Evet, sözü uzatmaya gerek yok. Kahramanmaraşlılar kendi, memleketlerinden Bakan’ı değil, daha fazlasını ve daha üst mevkilerde temsilciyi hak ediyorlar. Ancak, bu aşamada bir Bakan görmek bile Hemşehrilerimize yeter. Biz bu aşamada bir Sayın Milletvekilimizi Bakan olarak yeni kurulacak Kabinede görsek, mutlu olacağız. Tabi, öncelikle her şeyin hayırlısı olsun.

Yeni Bakanlar Kurulu kabinesi yarın (20 Kasım 2015) tarihinde açıklanacak deniyor. Bu yeni kurulacak kabinenin öncelikle tüm Ülkemize, Milletimize ve Devletimize hayırlar getirmesini ve Milletimizin beklentilerine, huzur ve refahına hizmet etmesini Yüce Rabbimden (cc) diliyorum. Haydi hayırlısı olsun.

Ahmet SANDAL

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 3 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI