Bugun...
SAHURNAME 1-3

AHMET SANDAL
sandalahmet@hotmail.com
facebook-paylas
 


SAHURNAME -1

Temizle kendini kirden, günahtan için-dışın bir olsun.

Şikayet etme hiçbir şeyden, yazın-kışın bir olsun.

AH ESKİ RAMAZANLAR AH!

35 yılda bir Ramazan aynı mevsime denk gelir. Ben de 35 yıl önce çocuk yaşlarında iken Ramazan'ı yine böyle bu mevsimde yaşamış idim. Tabi o yaşayış bundan çok çok farklı idi.

Herşeyden önce yiyecekler güzeldi. Karpuz yer idik. Daha kabağa karpuz aşılama icat olmamıştı. Büyük çekirdekleri olan dışı yemyeşil karpuzlar, içi kıpkırmızı idi. Lezzeti şekerden tatlı idi.

Çocukluğumda sahurlar vardı, yer sofrasında yediğimiz. Fırından taptaze pideleri alıp da getirdiğimiz.Pencereden baktığımızda sahur davulcusuyla göz göze geldiğimiz.Evimiz yolun kenarında idi. Ramazan davulcusuna çay dahi ikram ederdik.Şimdi davul sesine değil saatin alarm sesine uyanıyoruz.Davulcunun yüzünü ancak bahşiş toplarken görüyoruz. Davulcunun gözü ile parayı uzattığımızda göz göze geliyoruz.

SAHURNAME -2

Yattığında, uyandığında sabah akşam Allah de.

Nefsini ve şeytanı yaklaştırma yanına yallah de.

SABAH AKŞAM HER AN "ALLAH" DE

Bilgisayar her açılırken dahi gerekli programları yeniden yüklüyor. Sen de her sabah uyandığında programlarını kendine yeniden yükleyerek uyansana. "Lailaheillah" diyerek uyansana. "Elhamdülillah" diyerek gözünü açsana. "La havle vela kuvvete illah billah" diyerek yataktan kalksana. "Euzübillahi mineşşeytan irracim" diyerek adım atsana. "Bismillahirrahmanirahim" diyerek yürüsene.

Bilgisayarlar her kapandığında dahi gerekli programları yeniden yüklüyor. Sen de her akşam yatağa girerken "Lailaheillah" diyerek uzansana. "Subhanallah" diyerek gözünü kapasana. "Allahüekber" diyerek uyusana. "Euzübillahi mineşşeytan irracim" diyerek emin olsana. "Bismillahirrahmanirahim" diyerek uykuya dalsana.

Bilgisayar kasasına bakım ayrı iş, bilgisayarın yazılımının yüklenmesi ayrı iş. Senin de bedenin bakımı ayrı iş, ruhunun ihtiyaçlarının yüklenmesi ayrı iş. Senin bedenin bilgisayarın kasasına, ruhun da bilgisayarın yazılımına aynen denk gelir. Senin bedenini Rabbim (cc) yaratmış, senin programını Rabbim (cc) kurmuş. O programları sabah-akşam kendine yüklesene. Programlarını yükle ve çok fazla düşünme, çok fazla kederlenme, sabah-akşam her an "Allah" de.

SAHURNAME- 3

Hakkın hatırı âlidir, Hakka ve Adalete göre davran.

Ahireti kazanmak olsun bu Dünyadaki tek davan.

HER KÜÇÜK BİR ÇOCUK BÜYÜK BİR UMUT

Bu akşam, teravih namazında arka saflardan gelen çocuk gülmeleri ve eğlenmeleri beni çok mutlu etti. Bunların arasında arkadaşlarıyla en çok gülen ve eğlenen bizim Abdurrahman'dı. Maşallah. Çocuklarınızı teravih namazına götürün. Namaza yalnız gitmeyin. Teravih namazında ve tüm namazlarda gördüğünüz her küçük bir çocuk, büyük bir umuttur. İnşaallah.

(Bu Ramazan Ayında her Sahurda bir beyit ve yanında düşüncelerimi ifade eden bazı notlar yazıyorum. Ramazan’ın ilk üç sahurunda bunları yazdım. İnşaallah her üç sahurda bir yazdıklarımı da yazı halinde bölüm bölüm köşemde yayınlayacağım.)

 

Ahmet Sandal

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 2 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI