Bugun...
KUR’AN’DAKİ KISSALAR BİZE NE SÖYLER?

AHMET SANDAL
sandalahmet@hotmail.com
facebook-paylas
 


Kur’an’daki kıssalar bir şeyler söyler. Bu kıssaları okurken, dinlerken derinlemesine ve çok etraflı düşünmek gerek Yoksa yüzeysel ve basit düşünürsek şifreyi çözemeyiz, işareti göremeyiz. Evet, Kur'ın tüm âyetleri gibi, tüm kıssaları da bir şeyler söyler. Bir şifresi var, çözmek gerek. Bir işareti var, görmek gerek. Bir ilhamdır içe düşer , tefekkür edersen. Bir destandır dile düşer, tezekkür edersen.

 

Kur'andaki kıssalar bir mânâ, bir maksat içindir. Kıssaları hikaye mi sandın? Yüce Mevlam (cc) boş yere mi anlatıyor? Haşa ve kellâ. Allah (cc) hiçbir zaman ve asla abes iş yapmaz. Buna inanan Kul yoldan sapmaz.

 

Şimdi bu tespitten sonra yazalım Kur’an Kıssalarından ilham ile sözlerimizi:

 

1-İbrahim (as) Kıssası şunu söyler: "İnsan Hak Yolunda en sevdiği ile sınanır. Hakkın emri için en sevdiğini gözden çıkaran, hem Dünyayı, hem Ahireti kazanır. Hz. İbrahim en sevdiği İsmail ile sınandı ve imtihanı kazandı. Kendisine hem İsmail verildi, hem de Cennet ayağına serildi."

 

2-Musa (as) Kıssası şunu söyler: "Firavun gibi Dünyalık gücüne güvenenleri, ihlaslı gariban bir Kul yener. Zorbaların azgınlığı, şımarıklığı bir saniyede söner. Allah ihlaslı Kuluna mucizevi bir güç verir. Bir mucize bir zorbayı devirir. Allah (cc) istiyor ki zorbalar silinsin. Bunun yol ve yöntemi bu kıssada vardır, bilinsin."

 

3-Yusuf (as) Kıssası şunu söyler: "Kötüler iyilere tuzak kurar. Allah (cc) kötülerin tuzaklarını boşa çıkarır ve o tuzaklardan iyilere yol açar. Yusuf (as) kaç tuzaktan kurtuldu. Kuyudan da, zindandan da kurtuldu. Eski Mısır'ın en zirvesine taht kurdu. Sen de tuzaklardan kurtulur taht kurarsın. İyi ve doğru olursan en ulu baht kurarsın."

 

4- Eyyub (as) Kıssası şunu söyler: “Sabır ile yükümlüsün sen, her anında, her vaktinde. Allah sever, sadık olanı aktinde. Her felakette, her musibette sabır. Binbir çile ile, binbir dertte sabır. Sabredersen hem şifa, hem safa bulursun. Sabredersen hem deva, hem derman bulursun. Her güçlüğe, her zorluğa çare ve ferman bulursun.”

 

5- Nuh (as) Kıssası şunu söyler: “Sen uyar ve ikaz et. Günahkarlar asi olsa da sen onlara asla uyma ve işinde, gücünde ol. Asla yolundan şaşma, emanetinde, sözünde ol. Gün gelir, yağmur da yağar, gökyüzünden sular da boşalır. Her yeri tufan alır, günahkar hatası ve isyanıyla başbaşa kalır. Camilere girenleri, oraya sığınanları bir sevinç, bir neşe alır. Günümüzde camiler Nuh’un gemisi gibidir. Sığın sen de camilere, sığın sen de bu gemilere.”

 

6- Ashab-ı Kehf Kısası şunu söyler: “Saray dediğin nedir, saltanat dediğin nedir, Hak ile birlikte olmadıkça, hepsi boş. Hak ile, Allah (cc) ile birlikte olunca mağaralar daha güzeldir saraydan, köşkten. Sen de ibret al, Bizans Kralının sarayından kaçıp da mağaraya sığınan o yedi gençten. Bir de Kıtmir var. O Kıtmir de Gençlerle birlikte uyudu, o da mübarek Gençlere uydu. Cennete girecek olan Kıtmir’e imrenirim, bir Kıtmir gibi olmayan asilerden iğrenirim.”

 

7- Habib-i Neccar Kıssası şunu söyler: “Kavminin çoğunluğu asi olabilir. Kavmin seni sevmeyebilir. Kavmin öğütçülerden nefret edebilir. Bir Habib-i Neccar gibi çık kavminin karşısına “uyun davetçilere, uyun Hak Yola çağıranlara” deyin. Taşlanmayı ve dışlanmayı göze alın. Ne olur ki taşlansanız. En fazla ölüm var ucunda, ölümden sonra cennet senin avucunda.”

 

8- İsa (as) Kıssası şunu söyler: “Yahudiler kursa da tuzak, Allah’ın sevgili ve has Kulları o tuzaklardan fersah fersah uzak. İsa (as)ya tuzak kurdular da ne oldu? Yahudiler kudurdular da ne oldu? Rabbim (cc) aldı Sevgili Peygamberini kendi katına, kimse engel olamaz Müslümanın ahiretteki saltanatına. Kafirlerin gücü ancak bu Dünyada bir yere kadar geçerlidir. Ondan ötesi yok. Ancak sabreden Mü’min için ötesi çok. Ahiret bizi bekler. Cennet nimetleri zevkimize zevk, sevincimize sevinç ekler.”

 

9- Süleyman (as) Kıssası şunu söyler: “İman, ibadet, kuvvet ve saltanat aynı kişide olursa huzur gelir. İnsan saltanat içindeyken adalet ve doğruluğa uyarsa yücelir. Allah (cc) dilediğine verir bu saadeti. Allah (cc) dilediğine verir bu izzeti. Sen de Süleyman (as) gibi saltanat ve saadeti aynı anda yaşamak istersen, sen de saltanat ve izzeti aynı anda yaşamak istersen adaletten şaşma. Sakın haddi ve hududu aşma "

 

10- Hz. Hızır (as) Kıssası şunu söyler: "Dünya bir buluşma ve kavuşma yeridir. Sanma ki buluşmalar ve buluşmalar bir tesadüf eseridir. Buluşma ve kavuşma diye sakın hafife alma. Buluşma ve kavuşmalardaki hikmeti araştırmaktan geri kalma. Hz. Hızır (as) ile Hz. Musa'nın (as) birbiriyle buluşması bir nehrin bir derya ile buluşması gibidir. Bu buluşma büyük bir hikmet sebebidir "

 

11- Hz. Lokman Kıssası şunu söyler: "Allah'a ve Ana-Babaya itaat et, iyilik ve hayır işlerinde sebat et, hırslı olma, az kazansan da kanaat et ve böylece Dünya ve Ahirette rahat et. Tevhid inancından vazgeçme, iman, ibadet, iyilik ve doğruluktan başkasını seçme." Vesselâm.

 

Ahmet SANDAL

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ1 + 1 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI