Bugun...
KİTAP, İNSAN VE TOPLUM

AHMET SANDAL
sandalahmet@hotmail.com
facebook-paylas
 


1-

"Kitap okunmayan ve kitaba ilgi gösterilmeyen bir toplumda, insanların medeni bir şekilde yaşamaları mümkün değildir."

2-

"Kitap okumayanlar, insanın canına okurlar. Kitap okumayanlar ve okudukları ile hayatı ve varlık nedenlerini tefekkür etmeyenler, ayaklı birer saatli bomba ve serseri mayın gibidirler. İnsanların canına ne zaman ve nerede zarar verecekleri belli olmaz."

3-

"Kitap okumayanların ve hayatı tefekkür etmeyenlerin hayvanlardan farkı yoktur. Hayvanlar da yeme, içme, barınma telaşında ve şehvet peşindedir."

4-

"Okul açmak önemli değil. Çocuklara kitap sevgisi aşılamak önemlidir. Yüzbinlerce okul varken, yüzbinlerce kişi okumuyorsa, taş ve beton yığınlarından ne fayda var?"

5-

"Kitap okumayanlar ve hayatı tefekkür etmeyenler bir toplum için en büyük beladır. Onların tüm hayatları, yatak odası, mutfak ve heladır."

6-

"Bir toplumun değeri ve medeniyet durumu, insanların kitap ile ne kadar haşir neşir, ne kadar hemhal ve ne kadar ilgili olduklarıyla ölçülür. Uçsuz bucaksız yol yapmak, devasa bina yapmak ve büyük fabrikalar kurmak medeniyet ölçüsü değildir."

7-

"Politikacılar, kitaptan korkarlar. Çünkü kitap okuyan bir toplumu aldatmak ve kandırmak zordur."  (Politikacı ayrı, siyasetçi ayrıdır. Siyasetçiye sözüm yok. Siyasetçi Devleti yöneten insan demektir. Politikacı ikiyüzlü insan demektir)

8-

"Bu Ülkede kitap, yıllarca en büyük tehlike ve tehdit olarak görüldü. 12 Eylül 1980 Darbesinden sonraki baskı ve şiddet günlerinde, yaşım 15-16 iken, Pazarcık'ta evimizde arama yapan jandarma askerlerinin evde silah ve benzeri bir şey bulamayınca, kitaplarımı didik didik karıştırdıklarını ve o zaman yasak nevinden olan bir kitabı halının altına sakladığımı hiç unutamam. Bir de ilk şiir kitabımı yayınlamak için matbaaya verdiğimde, 2006 yılında, "inşaallah bu kitaptan dolayı başıma bir şey gelmez" diye dua ettiğimi hiç unutamam. Kitap, yıllarca öcü gibi görüldü (kısmen hâlâ öcü gibi görülüyor ya) bu Ülkede. Ondan sonra da biz niye medeni bir toplum olamıyoruz diye sormuyorlar mı?"

9-

"Allah'ın Peygamberine ilk emri "oku". Allah Peygamberlerine dört kitap ve onlarca suhuf indirmiştir. Allah, Kur'an-ı Kerim'de, kaleme ve kalem tutanların yazdıkları üzerine yemin ediyor. Allah insanları Kur'an-ı Kerim'de defalarca, düşünmeye, aklımızı kullanmaya ve ilme çağırıyor. Allah nezdinde değerli olanlar işte bunlardır. Bir toplum, Allah'ın değer verdiklerine değer verdiğinde ve Allah'ın emirlerine uyup da yasaklarından kaçındığında ancak huzur ve refaha ulaşır."

10-

"Bediüzzaman Said Nursi Üstadımız; "ekmeksiz yaşarım, hürriyetsiz yaşayamam" diyor. Ben de bu sözden esinlenerek, "ekmeksiz yaşarım, kitapsız yaşayamam" diyorum. Vesselam.

 

Ahmet SANDAL

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 8 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI