Bugun...
KAHRAMANMARAŞLILARDA BAKANLIK SEVİNCİ VE BEKLENTİLER

AHMET SANDAL
sandalahmet@hotmail.com
facebook-paylas
 


Kahramanmaraş’a bir Bakanlık verildi nihayet. Bir Milletvekilimiz artık geçen haftadan itibaren Kültür ve Turizm Bakanı. Hemşehrimiz ve Milletvekilimiz Mahir Ünal’ı geçen hafta Ankara’da ikamet eden Kahramanmaraşlılar olarak ziyaret ettik, Bakanlık görevinden dolayı tebrik ettik. Hayırlı uğurlu olsun. Sırf Kahramanmaraş’ımız için değil, Ülkemiz için hayırlı olsun. Dilerim kültür ve turizm alanında nice nice başarılı çalışmalar gerçekleştirilir.

Mahir Bey’in Bakanlık görevini Sayın Yalçın Topçu’dan devir aldığı sırada biz de oradaydık. Güzel bir atmosferde ve çok sıcak bir sohbet içinde bir devir teslim töreni gerçekleşti. Her iki Bakan da, halef ve selef iki Bakan da, şu hususun altını özenle çizdiler ve “mevzu bahis olan Devlet ise diğer meseleler teferruattır.” Yani, bu görevler gelir geçer, önemli olan Devletin bekasıdır. İşte hepimiz, bu mesele, işte bu fikir etrafında düşünce geliştirmeli ve bu bakış açısıyla bakmalıyız.

Konuya en evvel bu noktadan bakmalıyız.

Bunun yanında, elbette, Kahramanmaraş’a Bakanlık verilmesi bir hakkın teslimidir. Zaten, bu nokta benim Ankara’da gözlemlediğim önemli bir noktadır. Tanıştığım ve görüştüğüm insanların hemen hepsi, Kahramanmaraş’a Bakanlık verilmesine bu noktadan bakarak, “hak ettiniz” diyorlar. Niye hakkettiğimizi ben bundan önce yazdığım birkaç yazıda hassaten belirtmiş ve şöyle seslenmiştim: “Bu istek ve beklentinin ana nedeni, Ak Parti’ye Kahramanmaraş’ta gösterilen büyük ilgi ve seçimlerde %70’leri aşan oranda oy desteğidir. Her seçimde, ilin toplam (sekiz) milletvekili  sayısının büyük çoğunluğu Ak Partiye nasip olmaktadır. Seçimlerde iktidar partisinden en az 6 milletvekili çıkaran (son seçimde 7 milletvekili gönderen) bir İl olarak Kahramanmaraş Bakanlık beklentisinde haklıdır ve bu beklenti mutlaka karşılık bulmalıdır.”

Evet, bu beklenti ve istek nihayet karşılık buldu. Bakanlık beklentimiz gerçekleşti. Biz de bu gerçekleşme üzerine sevindik, Rabbimize şükrettik. Ve hemşehrilerimiz bu sevinçlerini davul zurnalı kutlamalardan tutun da çeşitli açıklamalarla gösterdiler. Bu sevinç ve heyecan işçisinden memuruna, esnafından Sanayi ve Ticaret Odası Başkanına kadar dalga dalga İlimize yayıldı.

Tabi, bu sevinç ve heyecanın yerini artık bundan sonra, başka bir beklenti alacaktır. Sayın Bakanımız Mahir Ünal Beyefendi’den üstün hizmet ve büyük gayret beklenmektedir. Bunun da gerçekleşeceğine inancımız tamdır. İnşaallah, kültür ve turizm alanında hem Kahramanmaraş ve hem de tüm İllerimiz hizmete ve yeni güzel gelişmelere kavuşacaktır.

Mahir Ünal Bakanımız devir-teslim töreninde bir hususun altını özenle çizdi: “Kahramanmaraş kültür şehridir. Kültürümüzün temel taşlarından birisidir.” Bu önemli husustur. Kahramanmaraş denildiğinde şair, yazar, edebiyat, kültür ve medeniyet akla gelir. Bu noktadan bakıldığında elbette nice hizmetler gerçekleştirilebilir. Kültürel değerlerimizin canlandırılması, medeniyet unsurlarımızın tekrar ihya edilmesi projesinde temel Kahramanmaraş olmalıdır. Kahramanmaraş Ülkemizin temel taşıdır çünkü. Kahramanmaraş Ülkemizin kalem kaşıdır. Bir hemşehri olarak bu görüş elbette yalnızca benim görüşüm değildir.

Bakın Bayrak Şairimiz Rahmetli Arif Nihat Asya yıllar öncesinden bunu bir dörtlüğünde ne güzel ifade etmiştir:

“Maraş Türkiye'nin kalem kaşıdır.

Maraş Türkiye'nin köşe taşıdır.

Maraş, tarihleri inşa ettiren,

Koca Sinanların ustabaşıdır...”

 

Bu sözden başkasına ihtiyaç var mı? Kahramanmaraş insanıyla, tarihiyle, toprağıyla, değerleriyle ve kültür yapısıyla bir temeldir, bir mihenktir. Bu temel ve mihenk üzerine hareket edildiğinde Ülkemiz ve Milletimiz için kültür alanında nice güzel eserlere imza atılacaktır, inşallah.

Bu hususun yanında, Kahramanmaraş aynı zamanda yüksek ve güçlü bir turizm yapısına ve turizm yönünden birçok imkana sahiptir. Bu potansiyelin de en iyi şekilde değerlendirilmesi beklenmektedir. Kahramanmaraşımızın hem kültür ve hem de turizm yapısı ve özelliklerine dair bir Yazar olarak onlarca yazı ve fikir yayınladım. Acizane bu hususta nice çaba ve çalışmalarım oldu. Bundan sonra da elbette fikir ve görüşlerimizi anlatmaya devam edeceğiz.

Bu yazıda yalnızca Bakanlık sevincinin artık hizmet beklentilerine dönüştüğünü özetle belirtiyorum. Sayın Bakanımızdan ayrıca, kapasite, bilgi ve tecrübesi olup da bürokratik kademeler için uygun durumda olan Kahramanmaraşlı hemşehrilerimize bürokratik üst görevler için yardımcı olmasını da beklediğimizi hassaten ifade ediyoruz. (Tabi bu hususta da hırs ve gözükaralık içinde değiliz. Herşeyin hayırlısı olsun. Yalnızca hak eden Hemşehrilerimize sahip çıkılsın istiyoruz)

Bu duygu ve düşüncelerle Sayın Bakanımız Mahir Ünal’ı yeni görevinden dolayı bir kez daha kutluyorum, hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Ahmet SANDAL

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 8 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI