Bugun...
KAHRAMANMARAŞ VE HIZLI TREN MUHABBETLERİ

AHMET SANDAL
sandalahmet@hotmail.com
facebook-paylas
 


KAHRAMANMARAŞ VE HIZLI TREN MUHABBETLERİ

Geliyordu, gelmiyordu, geçiyordu, geçmiyordu. Ha geldi, ha gelecek derken, dün itibariyle, durum netleşti sanırım: Hızlı Tren Kahramanmaraş’tan geçecek. Ulaştırma Bakanımız Sayın Lütfi ELVAN, dün İlimizdeydi. Bir dizi ziyaret ve görüşmelerde bulundu. Bu ziyaret ve görüşmelerde ana gündem konusu Hızı Tren idi. Ve Bakanımız “Hızlı Tren Kahramanmaraş’tan geçecek” dedi. Haydi hayırlısı

Bakanımız, “Hızlı Tren Kahramanmaraş’tan geçecek” dedi de, ayrıntısı ne olacak? Nasıl geçecek? Doğrudan Kahramanmaraş’tan geçecek şekilde yeni bir yol mu inşa edilecek, yoksa, eski hattın geçtiği gibi, ana hat Köprüağzı İstasyonu ve oradan iltisak hattıyla Kahramanmaraş’a mı ulaşım sağlanacak. Bu net değil.

Tabi, bu ayrıntı çok da önemli değil. Hızlı Tren Kahramanmaraş’a gelsin de, Köprüağzı İstasyonuna kadar gelsin. Köprüağzı ile Kahramanmaraş arası çok da uzak değil. En fazla 10-15 km falan mesafe vardır.

Hızlı Tren ile Köprüağzı İstasyonuna gelen yolcuları ya aktarmayla otobüslerle ya da mevcut tren hattıyla Kahramanmaraş’a ulaştırmak kolaydır.

Bu hususta, bugün Kahramanmaraş’a Hızlı Tren güzergâhı hakkında bilgi almak için Ulaştırma Bakanlığından dostlarımı aradım ve Bakan’a yakın kişilerle görüştüm. Hızlı Tren, Kahramanmaraş’a mevcut tren hattı doğrultusunda gelecek ve Köprüağzı İstasyonundan sonra, Havaalanı yakınlarına bir Hızlı Tren İstasyonu inşa edileceği yönünde bir bilgi aldım.

Hızlı Tren gelir ve memleketimiz Hızlı Trene, konfora, hıza, güvenli ulaşıma, çevreyi bozmayan temiz ulaşıma kavuşur inşallah. Bunlar geleceğe doğru atılımlardır. Gün gelir gerçekleşir. Sabır lazımdır. Bu hususu bir tarafa bırakalım ve yeri gelmişken, gelin bir nostalji yapalım.

Kahramanmaraş ve demiryolu üzerine kısa bir tarihsel bilgi verelim.

Evet, yazımızın bu noktasında biraz da nostalji diyoruz. Cumhuriyetin ilk yılarında yapılan mevcut demiryolu hattı neden Kahramanmaraş’tan doğrudan geçmedi de, Köprüağız İstasyonunda yol sonlandırıldı? Biliyorsunuz mevcut hat, Adana’dan gelir, Türkoğlu’ndan sonra Köprüağzı istasyonu vasıtasıyla Narlı’ya ulaşır, oradan sonra da ana yol ikiye ayrılır, bir yol Gaziantep’e, diğer yol Malatya’ya gider. Yani bu hat bundan 70 sene önce mi yapıldı, 60 sene önce mi yapıldı, nedense Antep’e dimdirek giderken Kahramanmaraş’ımıza dimdirek götürülmemiş. Bu hususta şöyle bir tevatür var. Bu söylenti doğru mu, bilemem. O zaman Kahramanmaraş’ın ağaları, sulu tarım topraklarının zarar görmesini ve içinden tren yolunun geçmesini uygun görmemişler. Ve Kahramanmaraş ovasından trenin geçmesine razı mı olmamışlar, yolu kabul mu etmemişler! İşte öyle bir şey. Doğrusunu Allah bilir. Böyle şeyler duyarım. “Vebali söyleyenlerin boynuna.” Bu tür söylentileri TCDD’de çalıştığım yıllarda çok duymuştum.

Evet, şimdi geldik benim demiryollarında çalışmışlığıma. Memuriyetimin ilk beş yılı TCDD Genel Müdürlüğünde geçti. Sözkonusu Genel Müdürlükte Müfettiş Yardımcısı olarak çalıştım. O zaman, demiryolları oldukça eski, geri ve hantal bir vaziyetteydi. Şimdilerde çağı yakaladı yakalayacak maşallah. Artık, TCDD Genel Müdürlüğüne tekrar dönebilirim. Latife tabi ki. Tabi, “her şakanın yarısı essah diye bir söz vardır”. Benim de TCDD’ye dönme

niyetim yok değil, yani. Zaten, TCDD ve demiryolu hakkında bilgilerim halen taptazedir. İnsanın memuriyeti ilk yıllarından öğrendiğini kolay kolay unutmuyor. Mesela, “iltisak hattı, kurp, müselles, nivelman, fiili karambol, nazari karambol”, daha birçok demiryolu terimini dahi unutmamışım.

Bu günkü yazımız Hızlı Tren ve Kahramanmaraş üzerine ya, nostaljiye kaldığımız yerden devam edelim. Bundan 6 mı, 7 mı yıl önceydi. Bir TV kanalında günler öncesinden bir tanıtım ve insanı merakta bırakan kısa bir spot sözcük yayınlanıyor: “2 yıldır tek bir yolcunun dahi inmediği tren istasyonu. Flaş, flaş, flaş. Bekleyin, pek yakında TV’mizde.” Merak ettim ve eski demiryolcu olduğum için de heyecanla o geceyi bekledim. Bu istasyon neresi acaba diye de düşünmeye başladım. Programın yayınlanacağı gün geldi ve bu istasyonun Kahramanmaraş İstasyonu olduğu program boyunca anlatıldı. İstasyon görevlisini konuşturdular. İstasyon görevlisi, “2 yıldır, boş boş oturuyoruz, ne tren geliyor, ne yolcu geliyor” diye dertli dertli söyledi. Gerçekten de demiryolcular tren ve yolcu, tren ve yük görmezlerse mutlu olamazlar. Ben iyi bilirim bunu eski bir demiryolcu olarak. Kahramanmaraş tren istasyonu iltisak hattıyla bağlı olduğu için ve yolcu taşımacılığına da müsait olmadığı için genelde tercih edilmez. Hızlı Tren olunca, elbette tercih edilecektir.

Yazımın sonunda, bir Kahramanmaraşlı olarak, ne de olsa serde şairlik var ya, bir tren türküsü tutturalım ve Kara Tren Türküsünü, Hızlı Tren’e çevirelim ve Hızlı Tren hasretini böyle bir kez daha ifade edelim:

“Hızlı Tren gelmez m’ola, düdüğünü çalmaz m’ola

Ankara’ya haber yolladık, Hızlı Tren gelmez m’ola.

Gelir inşallah, gelir inşallah. Sırf Kahramanmaraş’a değil. Memleketin köşe bucak her İline Hızlı Tren gelir inşallah.

YORUMLAR

Ahmet Sandal
19-09-2014 22:59:00

Teşekkürler Tamer Bey. Destek, katkı ve yorumunuz çok anlamlı. Selam ve saygılarımı sunarım

YORUM YAZ6 + 4 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI