Bugun...
KAHRAMANMARAŞ'A 2 AY SONRA BAKAN VAR MI?

AHMET SANDAL
sandalahmet@hotmail.com
facebook-paylas
 


Seçim Hükümeti ve yeni Bakanlar Kurulu Listesi açıklanır açıklanmaz, bir yakın Dostum facebook sayfasında aynen şunları yazmış: "Ak Partinin zencisi Malatya. Ak Parti bugüne kadar 6 hükümet kurdu, 150 bakan atadı. Bugüne kadar hiç bir Malatya milletvekili bakan olarak atanmadı. Son beş seçimde Malatya’dan çıkan 30 vekilin 26’sı Ak Partiden."

 

O Arkadaşımın facebook sayfasına aşağıdaki gibi sözler yazdım ve derdimi döktüm:

“Behey bre Can Dostum ve Kardaşım, yaramı deştin. Sırf benim değil, tüm Kahramanmaraşlıların yarasını deştin. Oy Dertliyiz, oy. Güzel Arkadaşım, bu durumun aynısı belki de daha fazlası Kahramanmaraş için de geçerlidir. Ben bu husustaki açıklamamı, 2 ay sonrasına, yani erken seçimden sonra kurulacak Hükümet sonrasına bırakıyorum. Şimdi bugün açıklanan Bakanlar Kurulu'nda da hiçbir Kahramanmaraşlı yok. Tamam olmasın. Zaten, bundan önce de yoktu. Bu hükümet nasılsa 2 aylık bir hükümet, mühim değil. Seçimden sonra kurulacak hükümet mühim. Bakalım o Hükümette bir Kahramanmaraşlı olacak mı? Ben "Kahramanmaraş ve Bakan Meselesi" hakkındaki açıklama hakkımı 2 ay sonrasına saklıyorum. J)) İnşaallah.”

 

Bu arada konu ile bağlantılı bir husus yine bir başka İlimiz temelinde gündeme getirip, “Kahramanmaraş ve Bakan Meselesi Hakkında”ki görüşlerimi seçim sonrasına bırakıyorum. Şimdilik yazımın başlığındaki gibi sorarak, (Kahramanmaraş'a 2 ay sonra Bakan var mı) diye dikkatlerinizi çekiyorum. 

 

İki hafta kadar önce Erzincan İlimizde idim. Bu İlimize bu seyahatten önce, bir kez daha gitmiş ve biraz kalmıştım. O ilk gittiğim yıl 2001 idi. Aradan 14 yıl sonra Erzincan’a gittiğimde çok bariz farkı ve çok net gelişme gördüm. Havaalanı, yolları, yeni açılan tesisleri ve düzenli, planlı şehri ile Erzincan göz dolduruyordu. Zaten severim Erzincanı. Şirin bir yerdir. “Etrafı dağlık, ortası bağlık” dedikler, yeşil bir yerdir. Neyse, asıl bahsetmek istediğim elbette bunlar değil. Erzincan’da şunu anladım ki, “bir İl’in 10 Milletvekili olacağına, 1 Bakan’ı olsun yeter.” Uzun yıllar Bakanlık yapan Binalı Yıldırım Bey Erzincan’a hatırı sayılır bir hizmet getirmiş. Bakan demek Hizmet demektir. Darısı bizim Kahramanmaraş’a İnşaallah. Bir Bakan da bize nasip olsun ve o Bakanımız da 14 yıl Bakanlık yapsın İnşaallah. Olur mu olur.

 

Şimdi, bu kadarıyla bırakalım. İki ay sonrasına kadar, yazmayalım. Şimdi, havadan sudan bahsedelim, 2 ay kadar sabredelim.

 

Evet, memleketimizin sert esen poyrazını yazalım şimdilik. Bizim memlekette bir rüzgar eser ki, sorma gitsin. Şiirlere konu olmuştur. “Maraş senin yazın var, çekilmez poyrazın var, seni sevene karşı bir kız gibi nazın var.” Ne güzel söylemiş Şairimiz. Evet, memleketim bir kız gibidir. Naziktir. Nazlıdır. Caziptir. Gönlümüzde sevgisi bu nedenle her zaman fazladır. Bir mıknatıs gibi bizi çeker. İsmini duyunca dahi heyecanlanırız. Kahramanmaraş’ı görmez isek hemen özleriz.  Gitmez isek kederleniriz ve üzülürüz.

 

Havadan sudan konuşmaya devam edelim. Gafarlı Bağları da güzeldir. Havası, ovaya göre biraz daha serindir. “Kahramanmaraş denilince akla gelir, dondurma, biber, tarhana, kelle-paça. Eğer deseler ki, “firik ile fıstık var”, yemek için giderim uça, uça.” Bu sözlerim de şiir gibi mi oldu ne?

 

Kahramanmaraş sanayisi genelde tekstil ve çelik mutfak eşyasına dayanır. Şehrimizin yanı başından nazlı nazlı akan Aksu Nehri de boya-tekstil sanayii tarafından kirletilir. Çözümü için de kırk kere yazsak, 100 kere dile getirsek, çözüm bir türlü bulunamıyor. Kahramanmaraş değerlerini ve ürünlerini tanıtamıyor. Bir dondurmayı, bir tarhanayı tanıtmak için ciddi bir çalışma yok. Kahramanmaraşspor kaçıncı liğde? Neden destek görmüyor? Neden Şehrimizin bir futbol takımı Süper Liğ’de değil?

 

Niye yukarıda saydığım bu sorunlarımız çözülmüyor. Bu meselelere bakan yok çünkü.  Ne oldu şimdi? Tekrar döndük dolaştık, Bakan Meselesine mi geldik. J)) “Ben havadan-sudan yazamıyorum anlaşılan.” J)) En iyisi burada yazıyı sonlandırmak. İki ay beklemem gerek, vesselam.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 5 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI