Bugun...
DOST ACI SÖYLER

AHMET SANDAL
sandalahmet@hotmail.com
facebook-paylas
 


DOST ACI SÖYLER  

DOST ACI SÖYLER  1  

İslam Âlimi Hz. Mevlana, "şefkat ve merhamette güneş gibi ol. Başkalarının kusurlarını örtmede gece gibi ol. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol. Hoşgörülülükte deniz gibi ol. Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol" diyor.  
Gel gör ki, günümüzde görülen manzara bunun nerdeyse yüzde yüz zıttıdır.  

Müslümanların birçoğu, "şefkat ve merhamette yalnız kendi önünü aydınlatan araba farı gibiler. Başkalarının kusurlarını açığa çıkartmada güneş gibiler. Hiddet ve asabiyette dipdiri bir dev gibiler. Kibir ve fiyaka atmada kabaran deniz dalgaları gibiler. Hoşgörülülükte ise küçük bir havuz gibiler. İşlerine nasıl geliyorsa öyle görünüyorlar."  

DOST ACI SÖYLER  2  

İslam çalışmayı emreder. İslam faydalı olmayı emreder. Yüce Rabbimiz (asmKur'an-ı Kerim'de (Necm suresi, 39) “insana ancak çalıştığının karşılığı vardır” buyurmaktadır. Sevgili Peygamber Efendimiz (asm) "iki günü birbirine eşit olan ziyandadır, aldanmıştır" diye bizleri ikaz eder. Başka bir hadis-i şerifte, "sizin en hayırlınız insanlara faydalı olanınızdır" buyrulmaktadır.Yine, "kıyamet kopmakta iken dahi, elinde bir ağaç fidanı olan varsa, onu diksin" hadisi-i şerifi de çoğumuzun bildiği bir hadistir.  

Gel gör ki, kafasında ve ufkunda insanlara faydalı olmak ve bugünün, ya da yarının insanlarına faydalı olma ülküsü taşıyan Müslüman sayısı yüzde kaçtır? Yüzde 1'midir, yüzde 10'mudur!  

DOST ACI SÖYLER  3  

Kur'an-ı Kerim'de, Yahudiler en çok da, Peygamberlerinin emirlerini dinlemediklerinden, Peygamberlerine güçlük çıkartıp sık sık "Rabbine söyle bize şunu yapsın, Rabbine söyle bize şu nimetleri göndersin" şeklindeki rahatlığa düşkünlüklerinden ve Dünyaya tamah ettiklerinden dolayı yerilmekte ve tenkid edilmektedir.  

Gel gör ki, bir tarafta Yahudilere fikir olarak muhalif olurken, rahatlığı sevmekte, dünya malına düşkünlükte, hayata sımsıkı bağlanıp da dünyevileşmekte ve Peygamberimizin (asm) emrini dinlememekte onlara benzemiş olmuyor muyuz?  

DOST ACI SÖYLER – 4  

Dünya markası kaç ürünümüz, Dünya çapında ünlü kaç Üniversitemiz, Dünya genelinde bilinen kaç bilim adamımız var? Dünyada kaçıncı büyük ekonomiye sahibiz? Bir Samsung, bir Mercedes, bir Microsoft, bir bilmem ne markasının bazı Ülkelerin bütçesinden daha fazla mali değere sahip olduğunu biliyor muyuz?  

Bu sorular can sıkıcı değil mi? Gel gör ki bu sorular düşünmemizi gerektirensorulardır.  
  
Geçmiş ile övünmenin de, dövünmenin de faydası yok. Tarihte çağ açmış çağ kapamış Ecdad ile her fırsatta övünmek ve tarihin altın sahifelerinde yer almış Atalarımızı göğsümüzü kabartarak gece-gündüz anlatmak güzel ve hoş bir şey de, "sen onlara layık olmak için ne yaptın" diye bir soru ile muhatap olmak da var. Bu soruya ne cevap vereceğiz? Bunu düşünmek gerekir.  

DOST ACI SÖYLER – 5  

Osmanlı’nın şanlı günlerinde diğergam, yani başkasını ve komşusunu düşünen bir toplum yapımız vardı. Fatih Sultan Mehmed Han Hazretlerinin, Edirne’de tebdil-i kıyafet çarşıda alışverişe çıktığında,  dükkan sahibinin “ben ilk siftahımı yaptım, sen yandaki komşu dükkandan alışveriş yap” diyerek, kanaatkâr bir davranış göstermesi ve çarşıdaki tüm esnafın aynı şekilde başka esnafları düşünerek hareket etmesi hafızlarımızda ve gönlümüzde ayrı bir yere sahiptir. Hatta bu şekildeki bir toplum yapısına sahip olduğumuzdan dolayı Yüce Rabbimize (cc) şükreden Ulu Hakan Fatih Sultan Mehmed’in “ben bu esnaf ve toplum ile değil, İstanbul’u Dünyayı dahi fethederim” dediği rivayet edilir.  

Gel gör ki, günümüzün esnafı, “hep bana, hep bana” anlayışında ve ne kadar çok kazanırsam o kadar iyi olurum düşüncesindedir. Kanaatkâr olmak ruhumuzda artık yer tutmuyor, maalesef.  

DOST ACI SÖYLER – 6  

Hz.Ali (r.a.), "insanlar senin ya dinde kardeşin ya da hilkatte eşindir” buyurmuştur. Bu sözden maksat, tüm insanlara iyi davranmak ve farklı dinlerden de olsa, herkes ile iyi geçinmektir.   

Gel gör ki, Müslümanların birçoğu, ne birbirleriyle iyi geçiniyorlar, ne de başkalarıyla iyi geçiniyorlar. Hep kin, hep öfke ve hep menfeat bürümüş gözlerimizi. Allah (cc) bu halden bizleri kurtarsın da, Sahabe Asrındaki gibi Kardeşliğimiz tekrar pekişsin ve birbirimizi sevelim.  

Yazımı hadis-i şerif meali ile sonlandırıyor ve herkesi düşünceye çağırıyorum: "Ey Allah'ın kulları! Birbirinizle kardeş olunuz."   

Ahmet SANDAL  

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 2 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI