Bugun...
ALMANYA'DAN TÜRKİYE'YE BAKINCA

AHMET SANDAL
sandalahmet@hotmail.com
facebook-paylas
 


Almanya'da seher vaktinde kısa bir fikir turu gerçekleştirdim. Burası ile Ülkemizi karşılaştırdım:

1- Burada insanların birçoğu kendini işine vermiş ve başkalarını da insan olarak değerli görüyor.  Maalesef Ülkemizde çoğu kişi kendisini işine değil hased ve kıskançlığa vermiş ve kendisinden başkasını da değersiz görüyor.

2- Burada insanların birçoğu kendilerini kurallara ve çalışmaya odaklamışlar. Biz ise çoğunlukla kuralsızlığa ve tembelliğe odaklanmışız. 

3- Burada her yerde sistemli ve prensipli çalışma hâkim. Biz de adamına göre çalışma geçerli.

4- Burada köklü kurumsallaşma ve üretim ağırlıklı düşünce hâkim. Biz de organizasyonluk ve tüketim ağırlıklı düşünce geçerli.

5- Burada işyerinde, trafikte, sokakta çoğunlukla sevgi ve saygı hâkim. Bizde ise çoğunlukla husumet ve saygısızlık geçerli.

6- Burada sokakta insanların yüzü gülüyor. Biz de ise gergin yüzler sokakları kaplamış. Allah hasetle başkalarının işine karışanların değil adaletle çalışanların yüzünü güldürür. Bizim yüzümüzün gülmemesinin nedeni tembellik, gıybet ve hasetçiliktir.

7- Burada ticari ilişkilerde ve iş hayatında çoğunlukla dürüstlük ve iyi niyet hâkim vaziyette. Biz de ise çoğunlukla art niyet ve alavere dalavere yaygın.

8- Allah adildir.  İnsana hakkettiğini verir. İnsana yalnız çalıştığının karşılığı vardır. Bu âyetleri burada daha çok hatırladım. Burada bir de Rahmetli Mehmet Akif Ersoy'u hatırladım ve onun gibi seslendim: "Almanların çalışma ve işleri var bizim Dinimizin emrettiği gibi, bizim çalışma ve işlerimiz de onların Dini gibi."

9-Almanya'da Devlet memurlarının araya referans konmasından hoşlanmadıklarını, eğer birisi bir Devlet memuruna bir aracı ile ulaşır ise, o görevinin bunu kendisine karşı bir güvensizlik ve saygısızlık addederek işleri daha da zorlaştırdıklarını, bir sohbette öğrendim. Demek istediğim şudur ki; Almanya'da Devlet dairelerinde referansla iş görme alışkanlığı yokmuş. Çok güzel Keşke Bizde de böyle olsa.

10- Arkadaşa dedim ki; "Bremen'de hiç Devlet dairesi görmedim." Arkadaş da; "ben de resmi plakalı araç görmedim" dedi. Ankara'da yaşayan bir kişinin en çok gördüğü iki şey. İnsan bu iki şeyi göremeyince bir garip oluyor. 

11- Bremen'de bir fuar düzenlenmiş ver Dünyanın dört yanından binlerce insan bir araya gelmiş. Bu fuar 24 yıldır her sene gerçekleştiriliyor. Böylece hem Ülkelerini ve hem de teknolojilerini tanıtıyorlar. "Bir taşla iki kuş vurmak" diye buna denir.

Geçenki yazımda da yine Almanya ilgili tespitler sunmuştum. Yine tespitler sundum. O yazıda da 11 maddelik tespitler vardı. Bunda da 11 maddelik tespit var.

Haydi hayırlısı.

Ahmet Sandal

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ9 + 9 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI