Bugun...
15 TEMMUZ SONRASINDA BEKLENTİLER VE EKLENTİLER

AHMET SANDAL
sandalahmet@hotmail.com
facebook-paylas
 


O geceyi Ülke olarak çok şükür sağ-salim atlattık. Gerçi şehitlerimiz ve gazilerimiz var. Bundan dolayı, içimizde büyük hüzün ve kederlerimiz de var. Ancak, bunlarla savdığımız için ve Ülkemizin birlik ve beraberliği ile bölünmez bütünlüğü zarar görmediği için sevinçliyiz.

Zaten bu yazıda da 15 Temmuz sonrasında beklentiler başlığı altında, bundan sonra “böyle darbe tehlikeleri geçirmemek, Ülkemizin milli birlik ve beraberliğinin zarar görmemesi, dış düşman güçlerin oyununa gelmemek için” yapılması gerekenleri ve Millet olarak beklentilerimizi madde madde sıralayacağım.

Evet, Millet olarak 15 Temmuz gecesi, darbe girişimine büyük bir kararlılıkla karşı durduk ve “ya Allah, bismillah, Allah-û ekber” diyerek sokaklara çıktık. Bu nidalarla, göğsündeki imanla darbeye karşı duran bu Milletin beklentileri aşağıdadır:

2- Devlette atama ve yükselmelerde adalet ve liyakat esas olmalıdır. Devlet kurumlarına işe adam almada adalet ve yükselmelerde de liyakat esas olmalıdır. Kimse mensup olduğu cemaat ya da cemiyet nedeniyle Devlette özle ilgi ve muamele görmemelidir. Bunun için gerekli hukuki düzenlemeler yerine getirilmeli ve Devlet Memurları Kanunu baştan itibaren değiştirilmelidir.

4- Devlet Başkanlığı sistemi ve Anayasa değişikliği bir an önce halk nezdinde ve büyük katılımlarla tartışılmalı veyapılacak referanduma göre, Devlet Başkanlığı ve Anayasa değişikliği sağlanmalıdır. Anayasa değişikliği derken kasdımız yeni bir Anayasa’dır. Devlet Başkanlığı derken de kasdımız, darbeleri önleyecek ve Ülkemizi içte ve dışta milli birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettirecek, yeni bir yönetim şeklidir.

6- Halkta ve toplumda demokrasi, hoşgörü, sevgi ve saygı iklimini dört mevsim geçerli kılacak adımlar atılmalıdır.Topumda ve halkta sevgiyi, saygıyı ve hoşgörüyü yaygınlaştırmak için başta Devlet adamlarına ve siyasilere büyük görev düşmektedir. Bu kişilerin bu hususta bizzat örnek olmalarını bekliyoruz.

Evet, Millet olarak 15 Temmuz sonrasında beklentilerimiz bunlardır ve inşallah gerçekleşir.

Ahmet SANDAL

 
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ1 + 6 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI