Bugun...
ULAŞIM PARADOKSU

ABDULKADİR YILMAZ
abdulkadiryilmaz46@gmail.com
facebook-paylas
 


Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Toplu Taşıma Şube Müdürlüğünce bazı HPRS hatlarında güzergâh değişikliği yapıldı. Ulaşımda daha etkin ve daha verimli bir hizmet sunmak için böyle bir değişikliğe gidildiği açıklandı. Toplu taşıma kullanan vatandaşlarımız daha yeni yeni hangi otobüsün hangi güzergâha gittiğini öğrenmeye başlamıştı. Yapılan bu değişikliğe bakıldığında şehrimizin toplu taşıma sorunu olduğu yetkililerimiz tarafından da görüldüğü anlaşılıyor. Toplu taşıma hizmetleri kaliteli bir şekilde sunulduğunda şehir trafiğinin rahatlamasında büyük bir paya sahip olduğunu biliyoruz. Fakat şehrimizde bir türlü istenilen ulaşım hizmetleri imkânına ulaşamadık. Hem yolcular şikâyetçi, hem de şoförlerimiz.

Hal böyle olunca şehir trafiğini rahatlatması gereken toplu taşıma herkes açısından bir eziyete dönüşüyor. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde otobüsler trafiği tıkayan ana etken oluyor. Yolcular açısından da durum pek farklı değil, İşçi geliş ve gidiş saatlerinde otobüsler tıkış tıkış adeta nefes almakta zorlanıyor insanlar. Otobüs güzergâhları belirlenirken toplu taşıma mantığından uzak hareket edildiğinden şehrin girip çıkmadığı sokağı, caddesiyle mahallesi kalmıyor. İnsanlar gidecekleri yerlere 30 - 40 dakika içinde ancak gidebiliyorlar. En sıkıntılı güzergâh ise şehir hastanesine giden otobüslerin güzergâhı. Neden diyecek olursanız, vatandaş hastalanmış ve tedavi olmak için hastaneye gidiyor, aynı şekilde otobüs güzergâhı uzattıkça uzatıyor.  Yoğunluk olduğundan yine otobüs tıklım tıklım, kış günlerinde, grip ve nezle gibi bulaşıcı hastalığı olanlar hastaneye varıncaya kadar bir başkasına satıyor hastalığını, oldu mu sana yeni bir hastalık daha.

Kısacası toplu taşıma araçları özendirilerek trafiğe çıkan araç sayısı azaltılması gerekirken, maalesef şehrimizde toplu taşıma eziyetinden kurtulmak için insanlar araç satın alıyorlar. Buda hem ekonomik anlamda hem de trafik sorunu yönüyle şehrimize ağır külfetler yüklüyor.

Daha birçok sorun var aslında toplu taşıma ile ilgili, istenilen saatte otobüs bulunamaması, belirli yerlerde otobüslerin saatte bir gelmesi, otobüslerin dolu olması nedeniyle yolda bekleyen yolcuların alınamaması, toplu taşıma araçlarına keyfi davranışlarla elinde çocuk arabası olanların, 65 yaş üstü vatandaşların alınmaması vs. vs.

Tüm bu sorunlara güzergâh değişiklikleri yapılarak çözüm bulunabilinir mi? bunu zaman gösterecek. Şehrimizin en kısa zamanda insan olmanın gayesine yakışır, herkese eşit kalite de refah içinde yolculuk yapabileceği hizmetlere kavuşması ve kavuşturulması dileklerimle...   

Hoşça ve dostça Kalın

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 7 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI