Bugun...
SURİYE DE ÇATIŞMAZLIK ORTAMI(!)

ABDULKADİR YILMAZ
abdulkadiryilmaz46@gmail.com
facebook-paylas
 


Dün, Türkiye ve Rusya arasındaki kritik zirveden dünya gündemini belirleyen yeni bir karar çıktı. Suriye de İdlip ve Humus ve Şam Bölgelerinde yeşil bölgeler oluşturulacak ve burada hava ve kara harekâtına kapalı olacak. Bir nevi Bölgesel ateşkes.

Türkiye, Rusya ve İran garantörlüğünde oluşturulan çatışmazlık bölgesi yine Türkiye, Rusya ve İran askerleri tarafından gözetim altında tutulacak. Suriye de oluşturulacak bu yeşil bölge oluşumuna ABD ‘de destek verdiği açıklanıyor. Buraya kadar her şey normal…

Yalnız geri plana bakıldığında ülkeler kucağındaki tüm taşları ortaya döküyor. Bu sayede birçok gerçekte gün yüzüne çıkmış oluyor. Her şeyden önce çok geç kalınmış bir ateşkes, bölgesel olsa dahi, Suriye de ölen ölmüş, taş üstünde taş, can üstünde baş kalmamış koskoca altı yıl insanlar katledilmiş neredeyse ölecek canlı kalmamış bir dönemde Bölgesel ateşkes ilan ediliyor. Buda Suriye de savaşın bittiğini ve sıra paylaşıma geldiğini gösteriyor gibi… Keşke Milyonlarca insan ölmeden bu adım atılsaydı.

İkinci bir gerçek, ABD ve Rusya arasında soğuk rüzgârlar varken ortada nasıl bir çıkarları var ki aradaki buzlar bir anda eriyor. Suriye konusunda politikaları da tamamen zıt iken…

Bölgede varlığı hiç anlaşılmayan fakat olayın esas kahramanı sıfatı ise İran’a ait olduğunu görmüş olduk. İran’ın başından beri Esad rejimini desteklediğini biliyoruz. Esad’ın elinin hiç dönem güç kaybetmemesinin altında yatan gerçekte İran desteğiymiş. Belki de en son kullanılan kimyasal silahları da İran temin etmiştir.

Diğer bir gerçek, bu gün Suriye de savaşanların kimler olduğu ortaya çıkmış oldu. Bölge de ölüm saçan terör örgütlerinin arkasındaki güçler. ABD’yi biliyorduk zaten.

 

Suriye ye baktığımızda Suriye halkı üzerinde oynanan oyunun aktörleri, piyonları, şahları yavaş yavaş gün yüzüne çıktığını da görüyoruz.

Bölgesel Ateşkes ilan ediyorsun fakat bölgede gösterildiği gibi sürekli çatışan Esad ve Muhalifler masa da yok. Nasıl olacak…

İlan edilen çatışmazlık bölgesinde Suriye de kol gezen terör örgütlerini (Işıd, Deaş, Ypg. Pyd Vb) bu ateşkese nasıl ikna edeceksiniz. Demek ki burada ki eli kanlı terör örgütleri sizin sözünüzü dinleyecekse, bir anlamda kimlere çalıştığı da gün yüzüne çıkmış oluyor.

Dünyanın yeni savaş stratejisinin terör örgütleri üzerinden gerçekleştiği de aşikâr oldu.

Dünya kurulduğu günden bu güne kadar savaş hep vardı ve de hep var olmaya devam edecektir. Ta ki insanlar insanlığını hatırlayıncaya kadar.

Ne zaman ki sevmeyi unuttu insan

Susmadı silahlar, durmadı damarda kan

Sen sevmeyi öğrenene kadar

Kalmayacak hiçbir beden de can…

 

Hoşça ve DOSTÇA Kalın…

Abdulkadir YILMAZ

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ7 + 5 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI