Bugun...
SANKİ ÜLKEMİZ DE İLK DEFA TERÖRLE MÜCADELE EDİLİYOR.

ABDULKADİR YILMAZ
abdulkadiryilmaz46@gmail.com
facebook-paylas
 


Bu gün terörle mücadele konusunda gelinen noktaya bakıldığında, bu güne kadar ki yapılan terörle mücadelelerde pekte samimi olunmadığını görebiliriz. Türkiye de Pkk nın hortladığı 80’li yıllardan günümüze kadar birçok strateji denendi. Hiç biri başarıya ulaşamadı. Hatta bununla da kalınmayıp terör ülke içinde terörizme dönüştü.

Yıllar önce terörle mücadele adı altında güvenlik güçlerinin boş dağları kayaları bombalayıp döndüğünü söylediğim de çok acımasız eleştirilere maruz kalmıştım. Burada bak ben demiştim, haklı çıktım diye yazmıyorum. İnsansız hava araçlarının (Dron) ilk kullanıldığı yıllarda bölgeden aldığı ilk görüntüleri ABD’ye aktarıp süzüldükten sonra Türkiye ile paylaşıldığını da henüz unutmadık. Yani o dönemlerde teröre destek verenlerle, terörle mücadele yapılıyordu.

Doğu ve Güneydoğu da görev yapmış, emekli olmuş komutanların ulusal kanalara terör uzmanı kimliği ile çıkartılıp bölge de batılı ülkelerin Pkk ya lojistik destek verdiğini, terör bittiğinde güvenlik güçlerinin boşa çıkacağı düşüncesinde olan bazı komutanların açıklamalarını da çok dinledik. O yıllarda Türkiye de Gayri safi milli hasıla da en büyük payın milli savunmaya ayrıldığını da düşündüğümüzde yapılan açıklamaların pekte yersiz olmadığını görürüz.

15 Temmuz sonrasında Askeriye içerisindeki paralel yapı temizliği yapıldığında ya da 15 Temmuz tutuklu sanıklar arasındaki üst düzey komutanlara bakıldığında güvenlik güçlerimizin emir komuta zincirinin pekte sağlıklı olmadığı gerçeği aşikârdır. Askerde çok ciddi ve disiplinli bir emir komuta zinciri olduğu düşünüldüğünde, bir çavuş karşısında el pençe divan durulduğu gözetildiğinde bu üst düzey paşaların emirlerinin sorgulanması akıl karı olmaz. Teröre hizmet eden komutanlarla terörle mücadele de bir adım yol kat edilmemesi de çokta şaşırtıcı olmaması gerekir.

Birileri 15 Temmuz sonrasında gözaltına alınan ve ihraç edilen askerlerin sayısına dem vurarak, Allah korusun, şimdi bir savaşa girsek savaşacak asker ve komutan kalmadı diyordu. Bu vatan hainleri içimizdeyken, yani görevleri başındayken, zannediyor musunuz ki bizim lehimize hareket ediyorlardı. İçimizde oldukları dönemde durum daha vahimdi. Son günlerde yapılan terörle mücadele kapsamında yapılanlara baktığımızda, önceki yıllarda yapılan terörle mücadelen çok farklı olduğunu görürüz. Vatan hainlerinin köşe bucak kaçtığı saklandığı yuvalarını yerle bir ediyorlar. Ele geçirilen silahlara gıda malzemelerine bakıldığında yaptıkları stokların pekte 3 –5 seneye kadar bitecek ve evlerine dönecek düzeyde olmadığıdır. Yaptıkları hain planlar uzun vadeli olduğunu görüyoruz.

Diğer bir önemli konu ise canla başla yapılan bu kadar çalışmanın boşa gitmemesi için ABD‘nin, Suriye de Ypg ve Pyd ye vermiş olduğu ağır silahların Pkk’nın eline geçmemesi için gereken önem ve iltizamın gösterilmesidir. Bu silahların bu terör örgütlerine ne amaçla verildiğini hepimiz biliyoruz. Terörle mücadele en büyük başarı ise bölge halkının terör belasında kurtarılması, bölge halkına verilen güven duygusudur. Bu bölgelerde yapılan ve yapılmaya devam edilen yatırımlar da bölge halkının işsizlik oranını düşürecek, verilen eğitimler pkk nın 13- 14 yaş grubu üzerinde oynadığı oyunu bozacaktır.

Tüm bu yapılan çalışmalara ve elde edilen başarılara baktığımız da sanki Ülkemizde ilk defa terörle mücadele ediliyor izlenimini uyandırıyor.  

Hoşça ve DOSTÇA Kalın…

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ4 + 2 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI