Bugun...
SANDIK KONUŞTU

ABDULKADİR YILMAZ
abdulkadiryilmaz46@gmail.com
facebook-paylas
 


Dünkü yapılan Anayasa Değişikliği halk oylaması sonucunda çok az bir farkla da olsa “EVET” sonucu çıktı. Fakat referandum öncesi yaşanan talihsiz ve olumsuz olaylar beklenildiği gibi sandığa yansımadı. Birçok kimse Ak Parti yine kendi oylarını aldı, MHP‘nin pek bir katkısı olmadı dese de, aksine MHP birçok ilde almış olduğu oylarla Evet çıkmasında aktif rol oynamıştır. Sandıktan anket sonuçlarını göre beklenenin aksine düşük oy çıkmasının sebebi AK Parti içerisinde 15 Temmuz kalıntıların halen var olmasından kaynaklanmaktadır. Sandıktan çıkan sonuçları doğru analiz edilirse Ak Parti en kısa zamanda kendi içindeki çürük elmaları da temizlemesi gerekmektedir.

Fetö terör örgütüne mensup kişilerin ailelerinin de Hayır oyu verme ihtimalini de düşündüğümüzde sonuç pek de şaşırtıcı değildir. Çünkü toplumda oluşmuş kanaate göre, Evet çıkarsa, eli daha da güçlenen İktidar Partisi Kurumlardan ve siyaset içinden ihraçlara devam edeceği yönünde neredeyse kesin bir düşünce vardı. Bunun farkına varanlar da hayır çıkması için en az çok yoğun bir mesai harcadıklarını görüyoruz. Öyle ya da böyle, sandıktan EVET sonucu çıkmıştır. Her kesimde buna saygı duymalıdır. Şimdi bu günden sonra neler olacağına bakmak lazım.

Birincisi Türkiye de en ufak bir belirsizlikte piyasadaki sıcak paranın çekilmesi, böyle durumlarda alışılagelmiştir. Yapılan halk oylamasının olumlu sonuçlanmasıyla piyasadan çekilen sıcak paranın bırakılacağı, piyasada nakit sıkıntısı bir nebze de olsa rahatlayacağıdır. Burada birde çelişkili durum yatmaktadır ki o da her alanda hükümete güveniyoruz, hükümetin yanındayız, mesajı verenlerin en ufak bir belirsizlikte ülkenin para politikasına müdahale ederek sıcak paranın çekilmesidir. Madem güveniyorsunuz da kendinizi Merkez Bankası yerine koyarak toplu olarak neden para rezervlerini tıkıyorsunuz?

İkincisi ise militarist anayasamız olan 1982 anayasasının köklü bir değişikliğe uğrayacağıdır. Tabi ki bunu iktidar Partisi tek başına yapmayacaktır ki tek başına yapması da şuan için mümkün görünmemektedir. CHP lideri Kılıçdaroğlu da tüm toplumu kapsayacak kucaklayacak, uzlaştırmacı bir anayasa için yeşil ışık yakmış durumdadır.

Gelelim şehrimiz açısından sandık sonuçlarına; şehrimiz her seçimde AK Partiye gereken desteği sonuna kadar vermiştir. Tabi ki her seçim sonrasında alışılagelmiş diğer bir beklenti olan verilen köklü destekler sonucunda, dişe değer hizmetler beklentisidir. Şimdiden şehrimiz halkı Otoban, Hızlı Tren, Stadyum, Vb. beklentiler içine girdiler bile…

Her seçim sonrası sandıklar konuşuyor aslında fakat doğru anlayan yok. Her kesim kendince bir sonuç çıkarıyor kendince. Aslında halkın sandıkta verdiği mesaj ortak, Devletin ve Vatanın Bekası, daha fazla demokrasi, daha fazla hizmet, en önemlisi de halkımız artık kendini vesayet altına alacak, zincir vuracak olaylar istemiyor.

Sandıktan çıkan sonuç Vatanımıza, Milletimize, hayırlı olsun.

Hoşça ve DOSTÇA Kalın…

Abdulkadir YILMAZ

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 1 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI