Bugun...
MEMLEKET MESELESİ

ABDULKADİR YILMAZ
abdulkadiryilmaz46@gmail.com
facebook-paylas
 


 

Yıllarca öncesinde sistemin tıkanıklığını dem gösterip sistem değişikliğine atıfta bulunanlar bu gün geçmişe sünger çekip tam zıt kutuplarda davranışlar sergiliyor. Sistem değişir veya değişmez ama Anayasamızın bir an önce değişmesi ve değiştirilmesi tartışma götürmez bir gerçektir. Mecliste görüşülüp vücuda getirilen 18 maddelik Anayasa değişikliği özünde Anayasamızın 63 maddesinde köklü bir değişiklik yapmaktadır. Birçok kimse de bu durumu analiz ederken yanlış yorumlamalara sapıyor. İşin aslı Anayasamız tüm maddeleri ile birbirine bağlayıcı ve mütemmim bir cüz olduğundan dolayı bir maddede yapılan değişiklik ister istemez başka maddelere de etki etmektedir.

Darbelerle,  askeri vesayet altında ve süngülerin gölgesinde postal severlerle birlikte yapılan ve halen mevcudiyetini koruyan Anayasamızın değişikliği aslında bu şekilde olmamalıydı diyenler var. İktidar partisi bu konuya ilişkin tüm siyasi partilere ortak bir çağrı yaptı fakat hiçbir siyasi parti olumlu bir yanıt vermedi. Şimdi eldeki imkânlarla yapılan değişikliklere muhalif oluyorlar. Komik ama acı bir durum.

15 Temmuz öncesinde ve fetöcular bürokrasi içersinden temizlenmeden önce sürekli yargı bağımsızlığı diye ayak direyenler, bu gün oluşturulacak olan yargı birliğine, yargı bütünlüğüne karşı çıkıyorlar. Birde alenen yapılan benim görüşüp bu ya senin ki, diyerek görüşünü açığa vurdurup yaptıkları hakaretlerle insanları töhmet altında bırakanlar var ki bunlara söylenecek hiçbir şey bulamıyorum. Evet veya hayır…  Kimse bu konuda günah keçisi ilan edilemez. Edilmemeli

Bu siyasi bir seçim değil. Evet diyecekler içinde Hayır diyecekler içinde aynı demokrasi neticeler doğuracak bir memleket meselesidir. Hani diyoruz ya, “Vatan millet deyince gerisi teferruattır”. Diye işte bu teferruatlardan birbirimizi kırıyor, birbirimizi incitiyoruz. Bunlara gerek yok. Hepimiz akli selim insanlarız. Bilenler bilir, Senden farklı düşünen insanları kutuplaştırmaktan Ülkemiz çok çekti. Evet demekte hayır demekte demokratik bir haktır. Anayasal bir haktır.

Önümüzdeki referandum çok önemli, sırf birileri evet diyor diye hayır denilecek, hayır deniyor diye evet denilecek kadar basit bir olay değil. Herkesin artılarını eksilerini çok iyi analiz etmesi gereken ve her anlamda bilinçli seçmenlerin sandıkta oy kullanmasını gerektirecek kadar da önemli bir mesele…

Sosyal medya da veyahutsa birilerinden kulak duyma bilgilerle sandığa gitmek yerine, araştırıp öğrenip Vatan ve Millet için en doğru seçimi yapmak zorundayız. Bizim bizden başka dostumuz, bu vatandan başka vatanımız yoktur. En hassas olmamız gereken konuda bile ağız dalaşı yapmak, birbirimize hakaretler etmek kimseye bir şey kazandırmaz.

Hoşça ve Dostça KALIN…

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 4 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI