Bugun...
KİTAP ve KÜLTÜR FUARI

ABDULKADİR YILMAZ
abdulkadiryilmaz46@gmail.com
facebook-paylas
 


Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen, 200 yayın evinin katıldığı uluslararası kitap ve kültür fuarının fuarın bu yılki teması 15 Temmuz şehitleri ve Ömer Halis Demir…

Şehrimiz, önemli yayınevlerine ev sahipliği yaptı ve birçok önemli yazarı kitapseverlerle buluşturdu. Kahramanmaraşlı kitapseverlerin fuara ilgisi hafta sonları daha fazlaydı. Bu topraklarda şair ve yazarların harman olduğu, edebiyatın ve şiirin beşiği olduğu fuara katılan şehrimiz yazar ve şairlerine ayrılan stantlarda bir daha göze çarpmaktadır. Neredeyse okurdan çok yazarımız ve şairimiz var desek yanlış olmaz. Böyle bir edebi zenginliğe sahip şehrimizde bu ve bunun gibi etkinliklere gösterilen ilgi ve alakadan bu tür etkinliklerin şehrimizde daha sık yapılması gerekliliğini göstermektedir. Edebiyat ve kitap olan her yer güzel ve keyif vericidir. Bu etkinliğin şehrimize kattığı maddi ve manevi değer tartışma götürmez bir gerçektir. Önceki yıllarda yapılan fuarlarda edinilen tecrübeyle bu yılki organizasyonun daha bir etkileyici daha bir güzel olduğunu söyleyebiliriz. Bu kadar yazar ve şaire sahip şehrimizde tek eksiğimiz bu yazar ve şairlerin kitaplarının basılabileceği yayın evi ve evleridir. Umuyorum ki, bu fuara katılan girişimci iş adamlarımız bu eksiğimizi görmüşler ve en kısa zamanda bu konuya ilişkin yatırım yapacaklardır. Bu eksikliğimiz giderildiğinde bu güne kadar il dışında bastırılan kitaplar şehrimizde, şehrimiz ismiyle bastırabileceklerdir.

Fuara gittiğinizde en göze çarpan şey ise, katılımın yoğunluğu hem bu yoğunluk kuru kalabalıkta değil, insanlarımız kitap alıyor ve yazarlarla sohbet ediyor, bu durum çok sevindirici ve okumuyoruz söylemine verilen en anlamlı ve olumlu yanıt aslında.

Cehalet kitaba dokunmakla yok olur. Okudukça ise insan kendine artı değerler katar. Kitapsız yaşamak kör, sağır ve dilsiz yaşamaktır, derler. Bu engellerle yaşamak bizi körler sağırlar ülkesi yapar. Bu engelleri aşmak için okumak daha çok okumak gerekir. Bu tür organizasyonlar okumayı yazmayı perçinlemek için bulunmaz fırsatlar.  Bu fırsatı iyi değerlendirelim. Fuarımızı, yazarlarımızı, kitaplarımızı ve misafirlerimizi yalnız bırakmayalım. Bu tür etkinlikler bulunmaz fırsatlar, bir zamanlar okuyacak kitap bulamazken şimdi kitaplar yazarlarıyla birlikte şehrimizde ayağımıza kadar gelmişler. Ayrıca bu yıl ki kitap fuarı sloganı “ Tüm kitaplar tek bir kitabı anlamak içindir” dinimizin ilk emri de oku olduğu düşünüldüğünde anlamına bir anlam daha yüklemektedir. Bu tür güzel işlere imza atılması şehrimiz insanına ayrı bir değer katıyor. Bizler bu şehrin insanları olarak kendimizi ayrıcalıklı hissediyoruz.

Kitap ve Kültür fuarımıza emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Bu etkinliğin her yıl daha da güzelleştirilerek devamlılığının sağlanması dileklerimle…

 

Hoşça ve DOSTÇA Kalın…

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ9 + 9 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI