Bugun...
KENT İMAJI

ABDULKADİR YILMAZ
abdulkadiryilmaz46@gmail.com
facebook-paylas
 


İmaj deyince aklınıza hemen bir ürün, bir nesne veya bir şahıs gelmesin. Artık şehirlerinde kendine ait bir pazarlama yöntemi ve kent imajları var. 90 yıllardan sonra ülkemizde de şehirler markalaşma ve kendilerini diğer şehirlerden ayırt edici belirgin özelliklerini ön plana çıkararak bir imaj oluşturmaya başlamışlardır. Şehirlere yerli ve yabancı turistleri, yatırımcıları çekmek için albenisi yüksek, pazarlama teknikleri kullanılmaktadır. Hatta bu konuda birkaç şehrimiz bihayli yol aldılar. Yapmış oldukları tanıtımlarla, logolarla, sloganlarla iç ve dış paydaşların zihinlerinde yer edindiler bile.

Gelelim şehrimize;

Şehrimiz tarihinde, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi çok eskilere dayanan köklü bir yerleşim yeridir. Bu dönemlere ait birçok tarihi yapı ve eser halen varlığını korumaktadır. Turistik doğal ve kültürel güzellikleri, sağlıklı yaşam için havası, suyu, çok geniş lezzetli mutfağı, tarımıyla, sanayisi ile iklimiyle, coğrafyası, bitki örtüsü ile adeta cennetten bir köşe.

Yaz aylarında yayla turizmi için elverişli birçok yere sahip, kış aylarında yeni keşfedilen ahır dağı yedi kuyular, turizme açılmak için adeta ben buradayım diyor. Şehrimize gelen gezginciler için gezmekle bitiremeyecekleri hanlarımız, hamamlarımız, bedestenlerimiz, tarihi kapalı çarşımız, müzemizde eski çağlar medeniyetlerine ait eserler, yeniden restore edilen tarihi evlerimiz, yıllara meydan okuyan ahşap el sanatlarımız, el emeği göz nuru el işlemelerimiz, bıçakçılarımız, bakırcılarımız, ayakkabıcılarımız, külekçilerimiz, daha ismini sayamadığımız birçok güzelliklerimiz var.

Her şeyi bir tarafa bırakın, kurtuluş savaşında hiçbir lojistik ve cephanesi olmamasına rağmen sadece iman ve inançlarıyla, göğüslerini düşmana siper eden şehrimiz halkının topyekûn bir bağımsızlık destanı var ki bu gün tam manasıyla anlatılabilse bu kahramanlık destanımız bile yeter şehrimizi ön plana çıkarmaya…

Tarhanamızdan, biberimizden, şıralarımızdan, dondurmamızdan bahsetmedim bile daha. Bu gün ekonomik olarak ta güçlü bir şehiriz. Tekstil dokuma ve mutfak eşyaları sektöründe ilk sıralardayız.

Şehrimizde 10 fakültesi ile hizmet veren bir üniversitemiz var. Yani bir anlamda öğrenci kentiyiz de diyebiliriz. Her yıl on binlerce öğrenciyi ağırlamaktayız. Şehrimizi tanıtmak ve ismini duyurmak için bu öğrencileri referans olarak kullanmamız bile yetecektir aslında.

DEVAMI YARIN…

  Hoşça ve Dostça KALIN…

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 6 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI