Bugun...
İYİLİK YAPAR GİBİ GÖRÜNMEYİN(!) YAPIN GÖRÜNMEYİN

ABDULKADİR YILMAZ
abdulkadiryilmaz46@gmail.com
facebook-paylas
 


Malum mübarek ay içersindeyiz. İçinde bulunduğumuz ay aç-ın halinden anlama, görüp gözetme, veren elin, alan elden üstün olduğu, paylaşmanın ortak payda olduğu aydır.

Babadan kalan mirası paylaşamayanlar, sofrasındaki ekmeği paylaşamayanlar iş sosyal medyaya gelince neredeyse paylaşamayacakları şey yok. Her anını ki bunun içinde ibadetten tutunda yaşama alanına kadar her şeyi paylaşanlar var. Oysaki mabette gizlidir, ibadette düsturuna gark olmuş bir neslin evlatlarız.

Son dönemlerde ramazan ayının da gelmesiyle fakir fukaraya yapılan yardımlar çok şükür arttı. Yalnız her şeyi paylaşmayı kendine erdem kabul etmiş bazı hayırseverler var ki bırakın malını mülkünü paylaşmayı, fakir fukaraya yaptığı yardımları bile paylaşıyorlar. Ne kadar paylaşımcılar değil mi?

Hatta ramazan kumanyalarını yardıma muhtaç kişilere verirken sanki düşmana karşı zafer kazanmış komutan edasıyla, askerine madalya takıyormuş gibi koliyi verirken resmedip sosyal medya da paylaşıyor. Altına ise bir ailemize daha yardım etmenin huzuru içerisindeyiz. O içinde bulunduğun durum huzur değil ben sana söyleyeyim. O olsa olsa fakir fukarayı afişe ettiğin, sırf iyilik yapar gibi görünmenin farkında olmadığın huzursuzluğudur da sen karıştırıyorsundur. İyilik yapmakla, kötülük yapmayı karıştırdığın gibi…

Elbette kimseden Hz Ömer hassasiyeti beklemiyoruz da, Allah rızası için şu yapılan yardımlarınızı kimseyi utandırmadan, ( Bu arada fakirlik ayıp değildir) kimsenin onurunu kırmadan yapın, yapalım.

Çok zor değil biraz empati yapalım. O insanın yerine koyalım kendimizi. O insanın eşi dostu akrabası var. Kimseyi küçük düşüremezsiniz, hele ki yardım yaptığınızı zannederek. Kaldı ki yapmış olduğunuz yardımlar sizin malınız değil. Onu da size de gizli bir veren olduğunu unutmayın.

Siz hiç ona muhtaç olmanın verdiği çaresizliği yaşadınız mı? Yoksa siz halen bir babanın evladına karşı, istediğini alamamanın fakir edebiyatı mı olduğunu sanıyorsunuz? Fakir edebiyatı diye bir şey yoktur. Onu da hal-den bilmez, kendi egosunu tatmin etmek için yaptığı iyilikleri gün yüzüne vuran sözde yardımseverler çıkarmıştır. Fakir fukara bırakın edebiyatı kimseden bir şey isteyemez. Kimseye halini arz edemez. Yaratandan başkasından istemeyi kendine ar sayar. Sen ki o fakirin yaratandan istediğine aracı seçilmiş olabilirsin. Yani kulun sınavı kulla ya hani…

Ayrıca niyetin kitaba uyanlardan ise hiçbir kitapta yardımın aşikâr yapılmasını yazmaz, yok kitabına uyduranlardan iseniz diyecek sözüm yok. Yardım yapar gibi görünmeyin. Yapın ama görünmeyin. Sağ elin verdiğinden sol elin haberi olmasın.

Hoşça ve Dostça KALIN…

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ1 + 3 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI