Bugun...
İÇME SUYUNDAN, İL SEVDASINA

ABDULKADİR YILMAZ
abdulkadiryilmaz46@gmail.com
facebook-paylas
 


Şehrimizin Elbistan ilçesinde içme suyundan kaynaklanan ve binlerce kişinin aynı anda zehirlemesine yol açan olayın ardından yetkililere tepkiler halen devam ediyor. Bu tepkilerin birçoğu karalama ve yıpratma boyutunu da aşıyor. Burada yetkililerin hiçbir sorumluluğu yok demiyorum elbette. Ama olayın yönünü değiştirip siyasi malzeme haline dönüştürenler var. Yetkililerin burada eleştirilmesi gereken yönlerinden, birincisi zehirlenmelerin baş gösterdiği cumartesi günü Elbistan halkını, bulguların kuvvetle muhtemel içme suyunu göstermesine karşın içme suyundan olabileceği göz önünde bulundurularak uyarmamasıdır. Birkaç gün içme suyunu kaynatarak veya hazır su alarak ihtiyaçların giderilmesi söylenebilirdi. Hem böylelikle etkilenenlerin sayısı da kriz oluşturabilecek sayıya ulaşmazdı.

İkinci durum ise, Cumartesi günü başlayan durumun pazartesi saat 11.00’ a kadar belirsizliğini korumasıdır. Teknolojinin son safhalarına ulaştığımız günümüzde içme suyunun analizinin yapılması bu kadar mı sürüyor? Yada yapılan analizlerde alınan örnekler hep ana kaynaktan mı alınıyor? Suyun dağıtımı esnasında oluşabilecek sızıntılar ve karışımlar olabileceği düşünülmüyor mu? Bu durumlar eleştirilebilinir, ancak konuyla hiç alakası olmayan olayların propagandasına dönüştürülmesi şehrimize zarardan başka bir şey katmaz.

Elbistan ilçemizin il olma sevdasını bilmeyenimiz yoktur, sanırım. Yaşanan bu durumdan kendilere pay çıkaran bazı arkadaşlar sosyal medyadan insanları örgütlemeye, ilçemiz arasında mesafenin uzak olmasını da malzeme yaparak 170 km öteden gelen hizmet ancak bu kadar olur söylemiyle, artık ilçemizin plakası tescillesin propagandası yapmaya çalışmaktadır. El insaf yahu, el insaf

İl olmak isteyebilir siniz, Bunun kararını vermekte bize düşmez. İçme suyundan kaynaklanan bir vakadan böyle bir sonuç çıkarmak…

Sanırsın Elbistan’ın içme suyu merkezden gidiyor, bu zehirlenmelere sebepte sanki merkezdeki dağıtım borularından kaynaklanıyor. Bunları da bir kenara bırakalım. Binlerce kişinin mağdur olduğu ve halen bazılarının evde ve hastanelerde tedavisinin sürdüğü kişilerin acısı üzerinden siyaset yapmak her şeyi bırakın insan onuruna yakışmaz. Vatandaşlarımız yetkilileri protesto ettiklerini zannederek şehrimize ve ilçemize zarar veriyor. Hem yaşanılan olaydan nasıl oldu da böyle bir sonuç çıkardınız? Elbistan il olmuş olsaydı, bu durum yaşanmayacak mıydı? Ben naçizane bir vatandaş olarak sapla samanı iyi ayırt etmek gerektiği hususunda vatandaşlarımızın biraz daha vicdanlı olması gerektiğini düşünüyorum. İlçemizde hastalanan kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum.

ABDULKADİR YILMAZ

Hoşça ve Dostça KALIN…

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 2 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI