Bugun...
HAVA KİRLİLİĞİ NÜANSI

ABDULKADİR YILMAZ
abdulkadiryilmaz46@gmail.com
facebook-paylas
 


Dün yerel basın Büyükşehir Belediyesinin ısınma kaynaklı hava kirliliği ile mücadelesi ve alınan önlemlerle ilgili bir haber yaptı. 2015 yılı mevzuatına göre ısınma kaynaklı hava kirliliği ile mücadele etme, tedbirler alma, analizler yapma ve yaptırımlar yapma konusunda yetkiyi Büyükşehir belediyelerine verdi. Hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla; yerli ve ithal edilen katı yakıtların özelliklerini belirlemek ve piyasaya sunulmalarına ilişkin uygunluklarını belirlemek amacıyla ilimizde katı numunelerinin analizi amacıyla denetim çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Yani kömür satan depolardaki kömürlerin uygunluğu denetleniyor muş? İşin ilginç yanı ise kış mevsimi çoktan yüzünü gösterdi ve kömür kullananlar kömürünü aylar öncesinden aldı. Sobalarında da yakmaya başladı. Kömür satışları başlamadan yapılması gereken denetim maalesef ki yeni yapılıyor. Zaten bu kömürlerin piyasaya sürülmeden önce fabrikalarda da uygunluğu denetleniyordur diye biliyorum. Bu gün ısınma ihtiyacını soba ile karşılayan birçok mahallede on evden yedisine kömürü Başbakanlık aracılığıyla Belediyeler tarafından veriliyor. Bu mahallelerde ya doğalgaz hattı yeni çekilmiş, yâda ekonomik şartlar neticesinde mahalle sakinleri evlerine doğalgaz çektirememiş ve yahutsa mahalle sit alanı içinde olduğundan doğalgaz çektirmeyi lüzumlu görmemişlerdir. Hal böyle olunca ısınma kaynaklı hava kirliliği bu mahallelerde tavan yapıyor. Neredeyse nefes almak bile güçleşiyor. Bir de bu mahallelerde kronik üst solunum hastalığınız olduğunu düşünün. Yoksa da zaten kirli havayı soluma neticesinde bir gün mutlaka olacaktır. Aslında buralarda Isınma kaynaklı hava kirliliği şikâyetlerine gerek yok. Akşam saatlerinde soba ile ısınan mahallelere gidin burada yaşayan insanların nasıl bir hava kirliliği içinde yaşadıklarını göreceksiniz. Herkes durumdan şikâyetçi ama alınan bir önlem yok. İnsanlara sorduğunda herkesten aldığın cevap aynı, birçok kişi Devletimizin verdiği kömürleri yakıyor. Yanarken iyi yanıyor ama havayı kirletiyor mu bilmiyoruz? Diyorlar.

Kısacası buralarda yakılan kömürlerin çoğunluğu belediyeler vasıtasıyla veriliyor. Halen birçok mahallede yakılan kömürden kaynaklı hava kirlilikleri oluyorsa, Belediyeler bu kömürleri vermeden önce Analizlerini ve tetkiklerini iyi yapmıyor demektir. Bir vatandaş olarak bu mahallelerde hava kirliliği konusunda bir önleme veya çözüm konusunda çalışma yapıldığını ben duymadım ve görmedim. Yâda yaktığı kömür nedeniyle hava kirliliğine neden olan bir vatandaşa yaptırım uygulandığını…

İnsan sağlığı için iki önemli etken var. Biri hava, biri su…

Bunların temizliği bu kadar zor olmamalı diye düşünüyorum.

Hâlbuki alınacak çok küçük önlemler ve Hava kirliliği konusunda vatandaşlar bilgilendirilse ısınma kaynaklı hava kirliliği önüne geçilebilir. Mesela;

Evleri ısıtmak için yüksek kalorili kömürler kullanılarak, her yıl bacalar ve soba boruları temizlenerek, pencere, kapı ve çatıların izolasyonuna önem verilerek, kullanılan sobaların TSE belgeli olmasına dikkat ederek kirliliği azaltabiliriz. Belediyemiz bu konulara değinmesi gerekirken piyasaya sunulan kömürleri denetliyoruz, bilgilendirmesini ben anlamadım. Belediyemiz hava kirliliği konusunda bir nüansta bulundu fakat hava kirliliği yaşanan mahallelerde durum aynı.

Aslında kötü hava kalitesinin insan sağlığına olan etkileri çok ciddi. Hava kirliliği, felç riskinden, kalp hastalıklarına, akciğer kanserinden astıma kadar pek çok sağlık sorununa yol açıyor.

 

Hoşça ve DOSTÇA Kalın…

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ7 + 7 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI