Reklam
Bugun...
DÜNYA DİNAMİKLERİ ZEMİN KAYMASI

ABDULKADİR YILMAZ
abdulkadiryilmaz46@gmail.com
facebook-paylas
 


Dünyada güçler dengesi yeniden değişmeye başlıyor. Doğu medeniyetini alıp sanayi ve endüstriyel alanlardaki teknolojik yeniliklerle ve dünya eksenine yaydıkları sömürgecilik ve mandacılık anlayışı ile yükselen batı hegemonyası bu gün yeniden doğuya karşı bir zemin kayması yaşıyor.

Yaşadığımız dönme içerisinde her ne kadar batı rüyası devam ediyor gibi gözükse de bu batılı ülkeler 2008 yılında başlayan küresel krizin etkisini atlatabilmiş değildir. Halen gelişmiş batı ülkelerinde kemer sıkma politikası devam etmedir. Batı ülkelerinde bu dönmede kapanan banka sayısı 108 ‘dir. Birçok ülke yeni Pazar arayışlarında, birçoğu mevcut ekonomileri üzerinde tedbir amaçlı değişikliklere gitmektedir.

Batı bilhassa süper güç olarak tanımlanan Amerika hegemonyası çökme içindedir. Elbette hiçbir güç kalıcı değildir. Amerika da bir yandan elinde bulundurduğu gücü korumaya çalışırken, diğer taraftan da eksilen kaynakları konusunda yeni arayış içerisindedir. Bu gün ABD elindeki tüm imkânları dünyanın doğuya doğru kaymaya başlayan dinamikler kaymasını durdurmak için kullanıyor. 

Abd uyguladığı politikalarla orta doğuda söz sahibi olmanın yanında tükenen kaynakların yeniden ika edilmesini sağlamaya çalışmaktadır. Bunu yaparken de her yolu mubah görmektedir.  Buna rağmen politik ve siyasi bir başarı elde edememiştir. Yakın bir zamanda da tamamen ateşinin söneceği kanaati yaygın olarak kullanılmaktadır.

Doğuya doğru kayan dinamik güçler yakın bir tarihte Avrasya’nın içinden her anlamda tekeli elinde bulunduran yeni bir güç doğacağını işaret etmektedir. Kanaatimce de hem nüfus sayısı bakımından hem ekonomik hem de ideolojik bakımdan sürekli gelişme ve büyüme gösteren ÇİN, bir işçi krizine yâda iç çatışmaya sebep olmazsa, geleceğin dünya eksenine yön vereceği hususundadır. 

Şimdi sahne de batının savaşına karşı, doğunun terörüymüş gibi gösterilmeye çalışıyorlar.  Yeni savaş stratejisi terör grupları üzerinden şekillendiriliyor. Batı yanlış orta doğu siyaseti ile zayıflarken diğer taraftan Çin, Hindistan sürekli güçlenip, dünyanın ekseninin kendi kutuplarına doğru çekmektedirler. Buda rakamlarla ifade edilenleri gerçekte de doğrulamaya yetiyor, sanırım.

Hoşça ve Dostça Kalın…

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ3 + 8 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI