Bugun...
DEMİRCİLER ÇARŞISINA TILSIMLI BİR DOKUNUŞ

ABDULKADİR YILMAZ
abdulkadiryilmaz46@gmail.com
facebook-paylas
 


Şehrimiz tarihinde, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi çok eskilere dayanan köklü bir yerleşim yeridir. Bu dönemlere ait birçok tarihi yapı ve eser halen varlığını korumaktadır. İşte bu tarihi yerlerden bir tanesi de Demirciler Çarşısıdır. Demirciler çarşısı şehrimizin göbeğinde yer almasına karşın, tarihi mistik dokusunu, yıpranan hatta çürümeye yüz tutmuş haldeyken, Belediyemiz, tarihi çarşıyı eski ihtişamlı günlerine kavuşturacak olan alt yapı ve cephe sağlıklaştırma ve zemin kaplama çalışmaları yaparak, tarihi çarşıyı yeniden can verdi.

Tarihi mirasın ayağa kaldırılması ve gelecek nesillere aktarılmasında büyük çaba sarf eden belediyemize ve çalışanlarına bu hassasiyetlerinden dolayı ne kadar teşekkür etsek azdır. Gittiğinizde göreceksiniz ki, ekonomik ömrünü tamamlamış teknik altyapılar yenilenmiş, tarihi dokuya zarar vermeden günün teknolojisine uygun standartlarda yeniden dizayn edilmiştir.

Kentlere farklılık kazandıran ve ayrıcalıklı yerler haline gelmelerini sağlayan öğeler sosyal, kültürel ve mekânsal açıdan sahip olunan farklılıklar ve değerlerdir. Belediyemizin, şehrimiz tarihine sahip çıkarak şehrin kalbi sayılan, ticaret merkezi yerlerinin yeniden restorasyon edilmesinde göstermiş olduğu devamlılığı, hassasiyeti ve özverisini görmemek gerçekten haksızlık olurdu.

Tarihi çarşıyı ilk gördüğünüzde, şaşıracağınıza eminim. Bir de tarihi çarşının eski halini göz önüne getirdiğinizde tarihi çarşıya tılsımlı bir dokunuş yapıldığı kanaatinde hemfikir oluruz. Birde restorasyon yapılan tarihi çarşıyı araç trafiğine kapatabilsek, çarşıya ayrı bir hava katmış oluruz. Hoş şehrimizde yayalaştırma çalışmaları esnaflarımız tarafından pek desteklenmemektedir. Herkesin kendince bir bahanesi, bir fikri var.

Şehrimize gelen Turistlerden önce, şehrimiz halkının burayı mutlaka görmesini tavsiye ederim. Keşke tüm yazılarımızda bu tür çalışmalardan ve hizmetlerden bahsedebilsek.

Hoşça ve Dostça KALIN…

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 3 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI