Bugun...
ANNELER GÜNÜNÜ DE KUTLADIK.

ABDULKADİR YILMAZ
abdulkadiryilmaz46@gmail.com
facebook-paylas
 


Anneler günü, anneleri onurlandıran özel bir gündür. Bu günü farklı ülkelerdeki insanlar yılın farklı günlerinde kutlarlar.

Anneler günü geleneği, Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı. ABD'de Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongre'nin onayıyla Amerika Birleşik Devletleri çapında genişledi.

Bu bilgileri vermemdeki amaç Anneler gününün bizim kültürümüzle alakası olmadığının ya da altında kapitalizmin alış veriş çılgınlığına zemin hazırlandığını vurgulamak için değildir.

Anne her kültürde, her dinde kutsal bir varlıktır. Dinimizde de Annenin kutsal bir varlık olduğu “Cennet anaların ayağı altındadır”. Anne cennet kapılarının ortasındadır. Gibi hadisi şeriflerle perçinlenmiştir.

Yalnız her konuda olduğu gibi Anneler Günü kutlaması mevzusunda da çoğumuz baltayı taşa vurduk. Çoğumuz sosyal medya da ampirikli cümlelerle, resimlerle anneler gününü kutladık. Hepimiz profil fotoğraflarını annelerimizin resimleri donattık. Garip olan ise birçoğumuzun hatta yüzde doksanımızın annesinin sosyal medya ile ilgi ve alakası yok. Annelerin bilmediği bir mecra sosyal medya…

Sosyal medya kullanıcısı olmadığından, gününü kutladığınızdan haberi yok annelerinizin. Aslında birçoğumuzda bunu bilerek paylaşımlar yapıyoruz. Neymiş efendim, her güne duyarlı kişilikmiş? Neymiş efendim, Annesini çok severmiş? Bayat numaralar…

Annesine bir tas su vermekten aciz olanlar, sosyal medya da sırtında Mekke’ye götürücekmiş. Anneler gününde anneni önemsiyorsan, gidersin yanına, elini öper halini hatırını sorar, hayır duasını alırsın.

Diğer bir önemli konu insanlar herkesi kendileri gibi zannediyorlar. Siz farkındasınız veya değilsiniz ama birçok kişinin annesi ahrete göç etmiş, birçoğu kimse annesinin yüzünü bile görmemiş olabilir. Farkında olmadan bu insanlara daha fazla acı yaşatıyorsunuz.

Ne sevinmesini becerebiliyoruz ne de üzülmesini, anneler gününü sosyal medyadan kutlasan ne kutlamasan ne. Çünkü muhatabı sosyal medya değil ki.

Bir gün bir sevinci yaşarken, birilerinin acılarını hatırlatmayı kendimize ar sayarız ümidiyle…

Hoşça ve DOSTÇA kalın.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ1 + 1 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Haber sitemizi nasıl buldunuz?


YUKARI