Bugun...

KSÜ HABERLERİ (2)

facebook-paylas
Tarih: 08-05-2018 12:33
KSÜ HABERLERİ (2)

İnşaat Mühendisi Adayları “İnşaathane 18”de Buluştu

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Yapı Öğrenci Topluluğu (KSÜYAP) tarafından düzenlenen “İnşaathane18” etkinliği, sektörden önemli isimler ve genç inşaat mühendislerini bir araya getirdi.

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Niyazi Can yaptı.

Öğrenci topluluklarını ve bu topluluklar vasıtasıyla gerçekleştirilen etkinlikleri önemsediğini belirten Rektör Can, “Öğrenci toplulukları öğrencilerimizin yeteneklerini, liderlik becerilerini geliştirmeleri açısından önemli fırsatlar sunuyor.  Uygulamalı eğitim, çağımızda olmazsa olmaz bir değerdir. Bu tür etkinlikler, uygulama alanından isimlerle öğrencilerimizi bir araya getirerek tecrübe paylaşımına imkân sağlıyor.” dedi.

Öğrenci topluluklarına katılımın artırılması ve bütün öğrencilerin bu tür sosyal etkinliklerde görevler almalarının daha donanımlı bireyler olarak yetişmeleri açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Rektör Can, üniversite yönetimi olarak öğrencilerimiz için en iyi yetiştirme metodu ne ise dünyada en etkili yöntem ne ise onu üniversitemizde uygulama noktasında çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

“Öğrencilerimizin gelişimi noktasında KSÜ Rektörlüğü olarak elimizden gelen desteği imkânlar ölçüsünde vermeye hazırız.” diyen Rektör Can, “İstiyoruz ki en iyi doktorlar, en iyi mühendisler, en iyi öğretmenler üniversitemizde yetişsin. Bu hedefe ulaşmak için özveriyle çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

KSÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahit Güneş ise bu tür etkinliklerin birlikte çalışma ve ekip kültürünün pekiştirilmesinde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

KSÜYAP Akademik Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Metin Köse de etkinliğe katkı sağlayanlara teşekkür ederken, iki gün sürecek etkinliğin öğrencilerin gelişimi açısından faydalı olması temennisinde bulundu.

KSÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Önaldı da kısa bir selamlama konuşması yaparak, etkinliğe destek sağlayan KSÜ yönetimine, sponsor firmalara ve yapılan sunumlarla tecrübelerini paylaşan sektör temsilcilerine teşekkürlerini sundu.

Açılış konuşmalarının ardından inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların temsilcileri, inşaat sektöründeki son gelişmeler ve edinilen tecrübelerin yer aldığı sunumlar gerçekleştirdiler.

Sponsor firmalara ve sunumlarıyla etkinliğe destek olan konuşmacılara Rektör Can ve protokol üyeleri tarafından plaket takdim edildi.

 

KSÜ,Hıdırellez’i Coşku İle Kutladı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ), kültürümüzde bolluk ve bereketin sembolü olan Hıdırellez’i düzenlenen bir dizi etkinlikle kutladı.

KSÜ Rektörlüğü, Onikişubat Belediye Başkanlığı ve İlahiyat Eğitimini Destekleme Derneği işbirliğiyleEğitim Fakültesi otoparkında oluşturulan etkinlik alanında gerçekleştirilen Hıdırellez programının açılış konuşmasını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can yaptı.

“Milletlerin tarihinde ve kültüründe milli ve dini bayramların yanında Hıdırellez gibi kültürel bayramlarda vardır.Türk dünyasında Hıdırellezin önemli bir yeri olmakla birlikte İslam dünyasında da Hıdırellez bayramının kutlandığını görmekteyiz.”diyen Rektör Can, Hıdırellez’in şehir yöneticileri, üniversite yönetimi ve öğrencilerin bir araya gelmesine ve birlik ve beraberliğimizin pekişmesine katkı sağladığını söyledi.

Hıdırellez’in Kahramanmaraş’ta olduğu gibi bütün Türkiye için birlik ve beraberliğe vesile olması temennisinde bulunan Rektör Can, “Bu programı düzenleyen başta Onikişubat Belediye Başkanı Sayın Hanefi Mahçiçek olmak üzere tüm organizasyon ekibini kutluyor, hepsine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.  Hıdrellezin birliğimizin ve beraberliğimizin kuvvetlenmesine vesile olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçekde konuşmasına Hıdırellez etkinliklerine katkı sağlayanlara teşekkür ederek başladı. “Kahramanmaraş güzel bir memleket değerli gençler. Suç işleme oranının en düşük olduğu ve tabiatıyla, sosyal yapısıyla gerçekten yaşanılabilecek bir kent. Dolayısıyla burada öğrenci olmak ve burada okumak güzel bir şey olsa gerek.” diyen Başkan Mahçiçek, “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitemiz yeni Rektörümüz ile daha bir gayret içerisinde, güzellikler içerisinde, yeni atılımlar içerisinde geleceğe çok daha iyi hizmetler yapacak.” dedi.

“Türkiye’nin geleceğinde odak noktası olan bir tarafta hocalarımız, bir tarafta öğrencilerimiz var.” diyen Mahçiçek, “Hocalarımız, öğrencilerimizi çok daha iyi eğitecekler, daha iyi şeyler öğretecekler. Çocuklarımız; yani siz gençlerde bu ülkenin gelecekte yöneticileri olarak daha çok çalışmak ve bizlerden devralacağınız bu ülkeyi çok daha iyi yönetmek zorundasınız.” ifadelerini kullandı.

Başkan Hanefi Mahçiçek, “Bizler Onikişubat Belediyesi olarak Büyükşehir Belediyemizle beraber sizlerin burada rahat ortamda okumanız için elimizden gelengayreti göstereceğiz. Sizlerden beklentimiz ise alanınızın en iyisi olmanızdır.” diye konuştu.

KSÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Özdoğan ise öğrenci, öğretim elemanları ve protokolü bir araya getiren Hıdırellez etkinliklerine katkı sağlayan KSÜ Rektörlüğüne, Onikişubat Belediye Başkanlığına ve İlahiyat Eğitimini Destekleme Derneğine teşekkürlerini sundu.

İlahiyat Eğitimini Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Maraşlıgil de kısa bir selamlama konuşması yaparak, etkinliğe destek olanlara teşekkürlerini ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından KSÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hamza Karaoğlan “Türk-İslam Kültüründe Hıdırellez: Hızır-İlyas” başlıklı konferans sunumunu gerçekleştirdi.

Türk edebiyatında çok sayıda eserde Hızır ve İlyas kıssalarına yer verildiğini belirten Doç. Dr. Karaoğlan, günümüzde halen sürdürülen Hıdırellez geleneklerine ilişkin bilgiler verdi. Karaoğlan, birlik ve beraberliğimizi pekiştiren Hıdırellez kültürünün gelecek nesillere taşınmasının önemine vurgu yaptı.

Konferans sunumunun ardından halk ozanları birbirinden güzel türküler seslendirirken, KSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Seher Atmaca, Azerbaycan ezgileri eşliğinde türküler söyledi. Âşık Devai ve Âşık Ahmet Poyrazoğlu’nun atışmaları ise katılımcılardan büyük alkış aldı.

Etkinlikler kapsamında Onikişubat Belediyesi tarafından katılımcılara kavurma ve ayran ikramı yapıldı.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ8 + 5 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI