Bugun...

ATLI; 14 MART TIP BAYRAM MESAJI
Bugün 14 Mart TIP BAYRAMI. Hepimize kutlu olsun. Dün Diyarbakır’da iki, Afrin’de bir şehidimiz vardı. Afrindeki şehidimiz Çağlayancerit İlçemizden idi. Hergün şehit haberleri gelirken bu bayramda neyin nesi dediğinizi duyar gibiyim. Bu Tıp Bayramı tam da bugünkü ortama uygun bir bayramdır. Zira 14 Mart aslında bir bayram değil, bir acının hatırasının yaşatılmasıdır.

facebook-paylas
Tarih: 14-03-2018 14:56
ATLI; 14 MART TIP BAYRAM MESAJI

 14 Mart’ın hikayesi şu: Yıl 1921. O dönemde üç asli meslek gurubu mevcut. Harbiyeliler, Mülkiyeliler, Tıbbiyeliler. Tabi böyle olunca bu Mesleklerin Mezuniyet Törenleri çok önemli ve özel kutlamalara vesile oluyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Tıbbiyelilerin Mezuniyet törenlerine katılmak isteyince 1915 Çanakkale Savaşında Tıbbiye 1. sınıf öğrencilerinin tamamı şehit düştüğü ve 1921’de bu nedenle mezun vermediği için törenlerin yapılamayacağı cevabını alır. Bunun üzerine Atatürk bu önemli hatıranın Yüce Türk Milletinin hafızasına kazınmasını ister. Çanakkale Savaşı ile yakından ilgili olan bu günü, Çanakkale Zaferi’ne yakın bir günde, 14 Mart 1826’da Modern anlamda Tıp Eğitiminin başlamasının (Mekteb-i Tıbbiye’yi Şahanenin Kuruluş) yıldönümünün TIP BAYRAMI olarak kutlanmasını emreder. Böylece her yıl 14 Mart Tıp Bayramı olarak kutlanırken, 1915’te Tıp Fakültesi 1.Sınıf öğrencilerinin tamamının Çanakkale’de şehit düşmüş olması da yad edilir. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Bu manada Tıp Bayramı sadece tıp mensuplarının değil tüm Yüce Türk Milletinin Bayramıdır ve doğrusu Milli Bayram olarak kutlanmalıdır.

Bir Millet tarihindeki acı ve tatlı hatıraları yaşattığı, unutturmadığı sürece Büyük Millet olur. Bizde Büyük Atatürk’ün bize hediye ettiği ve ecdadımızın bu Milletin geleceği, Devletimizin bekası için ne derece fedakarlıklara katlandıklarını anlatan bu ironik Bayramı unutmayacağız, unutturmayacağız. Hiç kimsenin Tıbbiyeli ecdadımızın nice zorluklarla mücadele ederek kurduğu meslek kuruluşu Türk Tabipler Birliği’nin isminden Türk kelimesini çıkararak Tıbbiyeli şehitlerimizin aziz hatıralarına saygısızlık yapmasına müsaade etmeyeceğiz. Ve onların bize emanet ettiği Devletimizi de, Milli Değerlerimizi de kanımız pahasına koruyacağız. Yüce Türk Milletinin 14 MART TIP BAYRAMI kutlu olsun.

Ne Mutlu Türk’üm diyene…

                                                                                                       Opr. Dr. Faruk ATLI

                                                                                           İYI PARTİ K.MARAŞ İL BAŞKANI


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ3 + 5 =

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI